Aktualności

Tomasz Kędziora mistrzem Ukrainy! Dynamo znów króluje

Reprezentacja25.04.2021 
Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w składzie wygrało na własnym boisku 5:0 z Inhułciem Petrowe w meczu 23. kolejki ukraińskiej ekstraklasy i na trzy kolejki przed końcem sezonu zapewniło sobie upragnione mistrzostwo kraju. Klub Polaka ma trzynaście punktów przewagi nad drugim w tabeli Szachtarem Donieck. To szesnasty w historii tytuł dla Dynama, ale pierwszy od 2016 roku. Kędziora w trwającym sezonie wystąpił w 22 spotkaniach ligowych, strzelił jednego gola i zanotował dwie asysty.

Trzy Superpuchary Ukrainy i jeden Puchar Ukrainy – tak zapełnioną gablotę w Dynamie Kijów, do którego trafił w lipcu 2017 roku z Lecha Poznań, miał dotychczas Tomasz Kędziora. O ile w krajowych pucharach biało-niebieski zespół miał patent na Szachatara Donieck, o tyle w lidze prym od czterech lat nieprzerwanie wiedli „Górnicy”. – Rzeczywiście, mistrzostwa kraju jeszcze z Dynamem nie zdobyłem i jest to dla mnie priorytetem. Miejmy nadzieję, że uda się to już w tym sezonie. Dobrze rozpoczęliśmy rozgrywki ukraińskiej Premier League i w ośmiu meczach zdobyliśmy 20 punktów. Co prawda tuż przed zgrupowaniem przegraliśmy z Szachtarem, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wyjść z tej rywalizacji zwycięsko na koniec sezonu – powiedział nam w listopadzie 2020 roku Kędziora, który podpisał z Dynamem nowy kontrakt, obowiązujący do czerwca 2024 roku.„Tomasz to jeden z naszych najważniejszych piłkarzy. Przedłużenie z nim kontraktu było priorytetem” – przyznał po finalizacji rozmów prezes Igor Surkis. – W drużynie bardzo chciał mnie również trener Mircea Lucescu, co także miało duże znaczenie. Dynamo to wielki klub, który ma piękne tradycje. W końcu awansowaliśmy i graliśmy w fazie grupowej Ligi Mistrzów, więc nie chciałem się nigdzie ruszać. Mieszkam na Ukrainie od ponad trzech lat i czuję się tu bardzo dobrze. Kijów to dla mnie drugi dom po Polsce. Stąd pochodzi również moja dziewczyna. Jestem tu bardzo szczęśliwy – dodawał w rozmowie z Łączy Nas Piłka Kędziora.

W obecnym sezonie ligi ukraińskiej, zarówno 26-letni Polak, jak i jego koledzy spisują się rewelacyjnie, wygrywając mecz za meczem. W niedzielę, na trzy kolejki przed końcem kampanii, Dynamo pokonało 5:0 Inhułeć Petrowe i zapewniło sobie upragniony tytuł. Po czterech latach w końcu zdetronizowało Szachtara! Mało tego – zespół z Kijowa ma w tym momencie nad ekipą z Doniecka aż trzynaście punktów przewagi. To prawdziwa deklasacja!


Kędziora w niedzielnym meczu z Inhułeć Petrowe zagrał jedynie w pierwszej połowie. W całym sezonie wystąpił dotychczas w 22 spotkaniach ligowych, strzelił jednego gola i zanotował dwie asysty.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności