Aktualności

Robert Lewandowski – rekordzista pod każdym względem

Reprezentacja11.10.2017 
Robert Lewandowski bije kolejne rekordy. Kapitan reprezentacji Polski został królem strzelców kwalifikacji mistrzostw świata, a w dodatku rekordzistą pod względem liczby zdobytych bramek w walce o awans. „Lewy” zapisał na swoim koncie 16 trafień, co w kwalifikacjach nie udało się jeszcze nikomu!

„Lewy” bije rekord za rekordem. W kwalifikacjach mistrzostw świata aż trzykrotnie kończył mecz z hat-trickiem. Zaczął od potyczki z Danią, by później powtórzyć swoje osiągnięcie w starciach z Rumunią i Armenią. Co więcej, tylko w jednym (!) spotkaniu – wyjazdowym z Danią – nie zameldował się na liście strzelców. Średnio zdobywał więc 1,6 bramki na mecz, co jest wynikiem nie tyle wyśmienitym, ile wręcz wybitnym. Dość powiedzieć, że sam Lewandowski strzelił tyle goli, co... cała reprezentacja Islandii, którą zobaczymy na mundialu, a więcej niż grające w barażach o awans Chorwacja i Irlandia.

Kwalifikacje mistrzostw świata w Rosji kapitan reprezentacji Polski zaczynał z dorobkiem 35 bramek zdobytych w narodowych barwach. Wszyscy spodziewali się, że niedługo pobije rekord wszechczasów, należący do Włodzimierza Lubańskiego. Niewielu przypuszczało jednak, że stanie się to w takim tempie. W dziesięciu meczach kwalifikacyjnych Lewandowski strzelał jak szalony i po starciu z Armenią stał się rekordzistą pod względem liczby zdobytych bramek w dziejach reprezentacji Polski. Ma ich już na koncie 51 i wydaje się, że ten rekord, który będzie przecież śrubowany, przetrwa co najmniej tyle, ile dokonanie Lubańskiego, choć oczywiście mamy nadzieję, że na kolejnego zawodnika o podobnym piłkarskim geniuszu do Lewandowskiego nie będziemy musieli aż tak długo czekać.Za pewnik uznać można również, że kapitan naszej kadry już wkrótce przekroczy barierę stu meczów rozegranych w koszulce z orłem na piersi. Więcej występów od „Lewego” wśród aktywnych zawodników ma tylko Jakub Błaszczykowski. Kuba rozegrał 95 spotkań w narodowych barwach, Lewandowski o cztery mniej, ale trzeba pamiętać, że piłkarz Bayernu Monachium jest o trzy lata młodszy od swojego kolegi z VfL Wolfsburg. Do obecnego lidera klasyfikacji zawodników pod względem liczby występów w kadrze – Michała Żewłakowa – brakuje „Lewemu” zaledwie jedenastu gier.Lewandowski w drużynie narodowej trafiał 51 razy, co daje świetną średnią 0,56 bramki na mecz. Kapitan biało-czerwonych ma już „na rozkładzie” 24 reprezentacje, a najgorzej spotkanie z polskim snajperem wspominają bramkarze Gibraltaru (6 goli) oraz Rumunii (5 bramek). Imponujący zestaw! Poprzedni rekordzista, Włodzimierz Lubański, strzelał gole 20 różnym rywalom.

Robert Lewandowski bije też kolejne rekordy, jeśli chodzi o korony króla strzelców. Wliczając rozgrywki klubowe, Polak był najskuteczniejszy w dziewięciu różnych ligach bądź rozgrywkach reprezentacyjnych! Dwa razy udało mu się to w drużynie narodowej. Został najlepszym snajperem kwalifikacji EURO 2016 (13 bramek) oraz rywalizacji o awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata (16 trafień). W barwach klubowych był najskuteczniejszym strzelcem III ligi, II ligi, ekstraklasy, Bundesligi (2 razy) i Pucharu Niemiec (2 razy). Co więcej, „Lewy” potrafi strzelać nie tylko dużo, ale także błyskawicznie. Jest autorem najszybszego hat-tricka w historii reprezentacji Polski (z Gruzją, także drugi najszybszy hat-trick w historii kwalifikacji mistrzostw Europy), a również jednej z najwcześniej zdobytych bramek podczas turniejów finałowych europejskiego czempionatu (z Portugalią podczas EURO 2016). O jego wyczynie w barwach Bayernu Monachium, gdy w ciągu dziewięciu minut meczu z VfL Wolfsburg zdobył pięć bramek, mówił cały piłkarski świat. Dzięki temu Lewandowski został rekordzistą Guinessa. A warto przypomnieć, że Polak dokonał tego pojawiając się na murawie po przerwie, z ławki rezerwowych.

Do 29-latka należą też inne rekordy polskiego futbolu. To właśnie on zdobył najwięcej bramek w meczach kadry o punkty, to właśnie on ma najwięcej występów i bramek w Lidze Mistrzów spośród polskich zawodników, to właśnie on jest najskuteczniejszym Polakiem w historii Bundesligi (a zapewne, jeżeli na dłużej zostanie w Bayernie, już niedługo zostanie też najlepszym obcokrajowcem pod tym względem). Ręce same składają się do oklasków i możemy być bardzo szczęśliwi, że na bieżąco możemy oglądać taką „maszynę” do zdobywania bramek i kolekcjonowania trofeów. Czekamy na kolejny piękny akcent, którym może być świetny występ na mundialu w Rosji!

Emil Kopański

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży