Aktualności

Pożegnanie Buffona. Szczęsny pierwszym bramkarzem „Juve”

Reprezentacja17.05.2018 

Mecz ostatniej kolejki Serie A, w którym Juventus FC podejmie na własnym stadionie Hellas Werona, będzie ostatnim między słupkami dla Gianluigiego Buffona. Legenda „Starej Damy” kończy swoją siedemnastoletnią przygodę z wielokrotnym mistrzem Włoch, o czym oficjalnie poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej. Od przyszłego sezonu rozgrywkowego pierwszym golkiperem będzie Wojciech Szczęsny, co potwierdził Andrea Agnelli, prezydent Juventusu.  

Każdy kibic wie, jak ważną postacią jest Gianluigi Buffon dla Juventusu. Legendarny golkiper do Turynu trafił w 2001 roku z AC Parma i dostępu do bramki „Starej Damy” bronił przez kolejne siedemnaście lat. Przez ten czas były wzloty i upadki, jak na przykład degradacja do Serie B. Buffon był niezwykle lojalny i przywiązany do barw klubowych, że postanowił zostać. Szybko powrócił na najwyższy szczebel rozgrywkowy we Włoszech, a Scudetto świętował łącznie dziewięciokrotnie. Niezwykle udane były zwłaszcza ostatnie lata, gdyż z „Juve” po trofeum sięgał siedem razy z rzędu.

To tylko część nagród, jakimi może pochwalić się 40-letni golkiper. Z Juventusem udało mu również wywalczyć cztery razy Puchar Włoch i pięć krajowych Superpucharów. Otrzymał także nagrodę indywidualną – w ubiegłym roku został Piłkarzem Roku na Półwyspie Apenińskim. W ostatnim sezonie w Turynie odchodzi w laurach – zdobył mistrzostwo Serie A i krajowy puchar. – Ten dzień jest dla mnie wyjątkowy. W tę sobotę zagram ostatnie spotkanie dla Juventusu. Pod koniec ostatniego czasu obawiałem się, że nie dam rady. Cieszę się jednak, że nadal grałem i w wieku 40 lat skończyłem sezon z dwoma trofeami. Chciałbym podziękować całej rodzinie Juventusu” – powiedział Buffon.  

Co ciekawe, Gianluigi Buffon oficjalnie kariery jeszcze nie zakończył, tylko po siedemnastu latach rozstaje się z Juventusem. W ciągu najbliższego czasu golkiper ma poinformować, co planuje robić dalej. Na czwartkowej konferencji prezydent „Juve” Andrea Agnelli ogłosił, że pierwszym bramkarzem na kolejny sezon będzie Wojciech Szczęsny. – Naszym podstawowym golkiperem od przyszłych rozgrywek będzie Szczęsny, tak jak był Buffon i wielu świetnych bramkarzy przed nim – zakomunikował Agnelli.

Gianluigi Buffon podczas pożegnalnej konferencji także nawiązał do swojego następcy. – Juventus ma świetnego bramkarza, który jest o 13 lat młodszy ode mnie. Czy teraz drużyna ma najlepszy skład? Nie jestem pewny, ale ta drużyna jest na pewno bardzo solidna. Wojciech Szczęsny jest bardzo inteligentnym zawodnikiem, który od pierwszych dni pobytu w Turynie chłonął wiedzę i podwyższał swoje umiejętności – ocenił Polaka.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Polityka prywatności