„Polskie” liczby eliminacji do mundialu w Rosji

Reprezentacja12.10.2017
Wracamy na mistrzostwa świata! Po 12 latach nieobecności, podczas której o tytuł najlepszej drużyny globu walczono w Afryce Południowej oraz Brazylii, najbliższy mundial znów odbędzie się z udziałem Biało-Czerwonych. Z wielu powodów te eliminacje będą dla nas niezapomniane, głównie za sprawą Roberta Lewandowskiego, który nie dość, że znów został królem strzelców eliminacji, to przy okazji pobił jeszcze rekord Włodzimierza Lubańskiego. Zespół Adama Nawałki zaprezentował się z bardzo dobrej strony, a teraz czas na podsumowanie świetnie wykonanej pracy, która dała przepustkę do gry na rosyjskich boiskach. Przedstawiamy najważniejsze liczby minionych eliminacji, a także wybiegając nieco w przyszłość – najważniejsze liczby związane z dotychczasowymi występami Polaków na mundialu. Zapraszamy!

0 – Walka i zaangażowanie były nieodzownym elementem każdego meczu w tych eliminacjach. Biało-czerwoni nie zapominali jednak o zasadach fair-play. Najlepiej świadczy o tym liczba sytuacji, w których sędziowie decydowali się karać naszych zawodników kartkami. Polacy byli jednym z najrzadziej uciekających się do tego typu zagrań reprezentacji w całej Europie. W dziesięciu spotkaniach nasi zawodnicy nie zobaczyli ani jednej czerwonej kartki i tylko 9 żółtych.

1 – Ta liczba będzie miała spore znaczenie podczas losowania grup rosyjskiego mundialu. Zwycięstwa w dwóch ostatnich meczach eliminacji z Armenią oraz Czarnogórą sprawiły, że Polacy nie spadną poniżej szóstego, obecnie zajmowanego, miejsca w rankingu FIFA. To z kolei oznacza, że kadra Adama Nawałki będzie losowana z pierwszego koszyka, co umożliwi uniknięcie teoretycznie najsilniejszych zespołów globu w fazie grupowej mistrzostw.

2 – Największym osiągnięciem reprezentacji Polski w historii występów na mistrzostwach świata było zdobycie brązowego medalu. Miało to miejsce dwukrotnie – w 1974 roku w RFN oraz w1982 w Hiszpanii.

3 – Rosyjski mundial będzie trzecim w XXI wieku, w którym wystąpi reprezentacja Polski. Biało-czerwoni rywalizowali wcześniej w Korei i Japonii w 2002 roku oraz w Niemczech w 2006.

4 – Najlepszym asystentem reprezentacji Polski w eliminacjach został Piotr Zieliński. Bramki po podaniach pomocnika włoskiego Napoli zdobyli Krzysztof Mączyński, Kamil Glik, Robert Lewandowski oraz Łukasz Piszczek.

5 – Stadion PGE Narodowy w Warszawie pełnił w tych eliminacjach rolę prawdziwej piłkarskiej twierdzy. Biało-czerwoni odnieśli na nim komplet pięciu zwycięstw. Równie „niegościnni” w Europie byli tylko Szwajcarzy, Niemcy, Anglicy, Hiszpanie oraz Islandczycy.

6 – Polacy zawsze grają do końca. Najczęściej trafiali do bramki przeciwnika w ostatnim, szóstym, kwadransie gry. W tej części meczu zespół Adama Nawałki strzelił 8 goli. Pod tym względem nieźle wyglądają też okresy gry pomiędzy 1. a 15. minutą oraz 16. i 30. W obu tych przedziałach czasowych nasi reprezentanci zdobyli po 5 bramek. Najsłabiej w tym aspekcie wyglądają kwadrans kończący pierwszą część spotkania oraz drugi po przerwie (po 3 gole).

7 – Reprezentacja Polski na mundialu grała dotychczas siedmiokrotnie. Nasi zawodnicy w 1938 roku biegali po francuskich boiskach. W 1974 roku zajęli trzecie miejsce w RFN. W XX wieku nasza kadra wzięła jeszcze udział w turniejach w Argentynie 1978, Hiszpanii 1982 oraz Meksyku 1986. W obecnym stuleciu, o czym wspominaliśmy już wcześniej, zakwalifikowaliśmy się na mistrzostwa organizowane przez Koreę i Japonię 2002 oraz Niemcy 2006.

8 – Biało-czerwoni w zakończonych eliminacjach byli jednym z zespołów najczęściej sięgających po zwycięstwo (osiem razy). Zespół Adama Nawałki zgubił punkty jedynie w wyjazdowych meczach z Danią 0:4 oraz Kazachstanem 2:2.

12 – Dwanaście lat. Tyle czasu czekaliśmy na to, by ponownie zobaczyć naszych reprezentantów walczących o tytuł najlepszej drużyny narodowej na świecie. W tym czasie ominęły nas turnieje w Południowej Afryce oraz Brazylii. Wracamy!

14 – Reprezentacja Polski awans na rosyjski mundial wywalczyła sobie jako 14. reprezentacja na świecie. Najszybciej przez eliminacje przeszli Brazylijczycy. Po nich przyszła kolej na Iran, Japonię, Meksyk, Belgię, Koreę Południową, Arabię Saudyjską, Niemcy, Anglię, Hiszpanię, Nigerię i Kostarykę. Tuż po Biało-czerwonych drzwi do Rosji otworzyli sobie Egipcjanie, którzy na mundial wracają po 28 latach przerwy.

16 – To dorobek strzelecki najskuteczniejszego zawodnika tych eliminacji w strefie europejskiej – Roberta Lewandowskiego. Kapitan naszej reprezentacji tym samym wysunął się na czoło klasyfikacji najlepszych strzelców w europejskich kwalifikacjach do mistrzostw świata, a także mistrzostw Europy w historii! Przypomnijmy, że 29-letni napastnik był także najskuteczniejszy w eliminacjach EURO 2016. Wówczas jego licznik zatrzymał się na 13 trafieniach.

25 – Polacy w zakończonych kwalifikacjach sięgnęli po 25 z 30 możliwych do zdobycia punktów. W ten sposób poprawione zostało osiągnięcie z eliminacji do mistrzostw świata w Niemczech (24 punkty) oraz Korei i Japonii (21 punktów).

26 – W zakończonych awansem eliminacjach selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka skorzystał z usług 26 zawodników. Wśród nich znalazło się 2 bramkarzy, 8 obrońców, 12 pomocników oraz 4 napastników.

28 – W eliminacyjnych potyczkach Polacy zdobywali średnio 2,8 bramki na mecz. Najgorzej starcie z biało-czerwonymi zapamiętają Ormianie, którzy w dwóch spotkaniach stracili 8 goli (1:2 i 1:6). 28 bramek jest piątym najlepszym wynikiem, po Belgii i Niemczech (43), Hiszpanii (36) oraz Portugalii (32) w strefie europejskiej.

37 – 24 września 1980 roku w towarzyskim meczu z Czechosłowacją ze swojej ostatniej bramki dla reprezentacji Polski cieszył się Włodzimierz Lubański. Było to 48 trafienie w 75 spotkaniu z orłem na piersi. Przez niewiele ponad 37 lat czekaliśmy na napastnika, który zdoła poprawić to osiągnięcie. Dokonał tego Robert Lewandowski, który w meczach z Armenią i Czarnogórą najpierw zrównał się z Lubańskim, a następnie wyprzedził go o trzy trafienia.

541 – Przez tyle minut (nie licząc doliczonego czasu gry) reprezentacja Polski utrzymywała prowadzenie w meczach ze swoimi rywalami w grupie E eliminacji do mistrzostw świata w Rosji. Najkrótsze i najdłuższe prowadzenie miało miejsce w starciach przeciwko Armenii. W Warszawie kadra Nawałki wygrywała od 48. do 50. minuty. Natomiast w Erywaniu biało-czerwoni do ostatniej minuty nie dali sobie odebrać prowadzenia wywalczonego w drugiej minucie po trafieniu Kamila Grosickiego.

900 – Tylko jeden zawodnik w naszym zespole przebywał na boisku od pierwszej do ostatniej minuty tych eliminacji. Tym piłkarzem był Robert Lewandowski. 19 minut mniej rozegrał Piotr Zieliński, 90 minut mniej zgromadził na koncie Kamil Glik, 806 minut uzbierał z kolei Jakub Błaszczykowski. Byli zawodnicy Borussii Dortmund oraz Zieliński zagrali we wszystkich spotkaniach tych eliminacji.

273 226 widzów – Biało-czerwoni zawsze mogli liczyć na ogromne wsparcie ze strony swoich kibiców, którzy licznie meldowali się również na wyjazdach. Na szczególną uwagę zasługuje jednak łączna liczba widzów, jaka zasiadła podczas 5 spotkań eliminacyjnych rozegranych na PGE Narodowym w Warszawie. Średnia frekwencja na meczach eliminacyjnych do rosyjskiego mundialu wyniosła 54 645 widzów. Największym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Czarnogórą (57 538), najmniejszym zaś z Armenią (44 786).