Aktualności

Jak wyrzuciliśmy potęgę z mundialu. Retransmisja meczu Polska – Włochy (1974) od godz. 20:30

Reprezentacja26.03.2020 
Dzisiaj ponownie przeniesiemy się do roku 1974, do jednego z najbardziej pamiętnych w historii reprezentacji Polski. Podczas historycznego mundialu po pokonaniu Argentyńczyków i rozprawieniu się z Haiti reprezentacja Polski musiała zmierzyć się z Włochami – ówczesnym wicemistrzem świata. Zwycięstwo 2:1 było demonstracją siły biało-czerwonych, a dla Włochów porażka oznaczała pożegnanie z mundialem. Zapraszamy na nasze kanały o godzinie 20:30.Argentyna i Włochy – te drużyny przed startem mistrzostw świata miały awansować do kolejnej fazy turnieju, a Polska i Haiti miały jedynie dostarczać potęgom punkty. Tymczasem po pierwszym spotkaniu biało-czerwoni zwyciężyli wielką Argentynę i dali popis skuteczności pokonując Haiti. Sukces drużyny Kazimierza Górskiego odbił się szerokim echem. O Polakach pisała także zagraniczna prasa, która nawet wróżyła naszej drużynie walkę o medale mistrzostw świata.

Słuch o Argentynie i Włochach ucichł, bo to reprezentacja Polski zaczęła decydować o losach w grupie. Dwa wcześniejsze zwycięstwa zagwarantowały naszej drużynie awans do kolejnego etapu mistrzostw świata, a nadal nie było jasne, kto wraz z biało-czerwonymi wyjdzie z grupy – Argentyna czy Włochy? Tylko od Polaków zależało, która z wielkich drużyn zakończy mundial w RFN po trzech meczach. W ostatnim meczu nasi rywale w Stuttgarcie potrzebowali zwycięstwa, ale dwa ciosy zadane pod koniec pierwszej połowy podcięły potędze skrzydła.

Przy dwóch trafieniach asystował Henryk Kasperczak. Najpierw przetrzymał piłkę, przebiegł z nią w stronę pola karnego i dośrodkował w stronę Andrzeja Szarmacha. Nasz napastnik precyzyjnym uderzeniem głową pokonał Dino Zoffa. Włosi szukali wyrównania, a Polacy wyprowadzili kolejną akcję, która zakończyła się kapitulacją włoskiego golkipera. Z prawej strony podawał Henryk Kasperczak do Kazimierza Deyny, który od razu zdecydował się na strzał. Deyna zdobył drugą bramkę, a jego uderzenie było tak mocne, że pękł mu but! Przed końcem meczu Jana Tomaszewskiego pokonał Fabio Capello i to jedyne, na co było stać reprezentację Włoch. Wicemistrz świata, faworyt mundialu, został wyeliminowana przez biało-czerwonych.  

Po więcej informacji o meczu Polaków z Włochami odsyłamy do Biblioteki Piłkarstwa Polskiego PZPN. Dostępne są tam składy, przebieg meczu, statystyki, historyczne okładki gazet, a także wiele innych ekskluzywnych materiałów. Wystarczy kliknąć TUTAJ. Tymczasem zapraszamy na kolejną retransmisję na Łączy Nas Piłka! W piątek o godzinie 20:30 pokażemy mecz reprezentacji Polski z Finlandią z 2016 roku.

Fot. PAP

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności