Aktualności

30 lat minęło. Reprezentant Grzegorz Krychowiak w liczbach

Reprezentacja29.01.2020 

Grzegorz Krychowiak od wielu lat jest jednym z filarów reprezentacji Polski. Uczestniczył z nią w dwóch międzynarodowych imprezach, notując łącznie 69 występów w najważniejszej drużynie w kraju. Z okazji trzydziestych urodzin „Krychy” przyglądamy się jego dorobkowi w kadrze, który buduje już od prawie dwunastu lat.

4063 – tyle dni minęło od debiutu Grzegorza Krychowiaka w seniorskiej reprezentacji Polski do jego 30. urodzin. Oznacza to, że „Krycha” jest pełnoprawnym reprezentantem Polski już od 11 lat, 1 miesiąca i 15 dni. W zespole narodowym zadebiutował 14 grudnia 2008 roku w towarzyskim starciu z Serbią, zmieniając innego debiutanta, Antoniego Łukasiewicza. Od tego czasu rozegrał z orłem na piersi 69 spotkań, w których zdobył 4 gole.


69 – tyle występów w reprezentacji Polski ma na koncie Grzegorz Krychowiak. W tym czasie znalazł się w kadrze na dwa międzynarodowe turnieje – EURO 2016 we Francji oraz mistrzostwa świata w Rosji (2018). Podczas rywalizacji o międzynarodowe trofea zagrał we wszystkich ośmiu meczach rozegranych przez biało-czerwonych (pięć w ME, trzy w MŚ). Zdobył w nich jedną bramkę (w mundialowym starciu z Senegalem, przegranym 1:2).

5767 – tyle minut w koszulce z orłem na piersi spędził Grzegorz Krychowiak. Złożyło się na to 51 pełnych spotkań, 4 rozpoczęte na ławce rezerwowych oraz 14 zakończonych zmianą przed końcowym gwizdkiem. „Krycha” zdobywa bramkę średnio co 1442 minuty. Nigdy nie zdarzyło mu się zejść z boiska przed przerwą, tylko raz wszedł na murawę z ławki rezerwowych jeszcze w pierwszej połowie (10 czerwca 2017 roku w meczu z Rumunią zmienił Krzysztofa Mączyńskiego).

4 – tyle goli w koszulce reprezentacji Polski strzelił Grzegorz Krychowiak. Swoje premierowe trafienie zaliczył 14 listopada 2014 roku, w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy 2016 przeciwko Gruzji (4:0). W tych samych kwalifikacjach pokonał bramkarza Irlandii, a strzelał także we wspomnianym spotkaniu z Senegalem na mistrzostwach świata oraz w kwalifikacjach do EURO 2020 przeciwko Izraelowi (2:1).


36 – tyle zwycięstw w reprezentacji Polski mógł świętować Grzegorz Krychowiak. Jego bilans uzupełnia 18 remisów oraz 15 porażek. Najwyższe zwycięstwa z „Krychą” w składzie drużyna narodowa odnosiła w starciach z Gibraltarem w kwalifikacjach do mistrzostw Europy 2016 (7:0 i 8:1). Najwyższą porażkę kadra przy uczestnictwie Krychowiaka poniosła podczas mistrzostw świata w Rosji, gdy przegrała z Kolumbią 0:3.

5 – u tylu selekcjonerów Grzegorz Krychowiak wystąpił w drużynie narodowej. Szansę debiutu dał mu Leo Beenhakker, a później stawiali na niego także Franciszek Smuda, Waldemar Fornalik, Adam Nawałka i Jerzy Brzęczek. Od momentu debiutu nie zagrał jedynie pod wodzą tymczasowego selekcjonera, Stefana Majewskiego.


6 – będąc zawodnikiem tylu klubów Grzegorz Krychowiak rozgrywał mecze w reprezentacji Polski. Debiutował będąc graczem Girondins Bordeaux, a najwięcej spotkań rozegrał jako piłkarz Sevilli FC (20). Ponadto w czasie kariery reprezentacyjnej był także piłkarzem Stade Reims (18 gier), Paris Saint-Germain (6), West Bromwich Albion (9) oraz Łokomotiwu Moskwa (15).

9 – tyle żółtych kartek obejrzał podczas swojej reprezentacyjnej kariery Grzegorz Krychowiak. Co ciekawe, mimo operowania w środku pola i wielu defensywnych zadań, nigdy nie zdarzyło mu się przedwcześnie skończyć meczu z powodu otrzymania czerwonej kartki.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności