Aktualności

Adam Nawałka: Robert kapitanem. Czekam na powrót Kuby

Reprezentacja10.12.2014 
Specjalnie dla Łączy Nas Piłka selekcjoner reprezentacji Polski, Adam Nawałka, dokonał oceny ostatnich miesięcy pracy i występów drużyny narodowej.

– Po meczach eliminacji mistrzostw Europy 2016 wraz ze sztabem szkoleniowym reprezentacji dokonaliśmy analizy czterech ostatnich spotkań drużyny narodowej. Począwszy od pierwszego eliminacyjnego meczu z Gibraltarem, zauważalny jest wyraźny postęp w grze naszego zespołu. Przyjęta strategia z dwoma napastnikami  była konsekwentnie wdrażana i okazała się słusznym wyborem, co potwierdziły spotkania kwalifikacyjne. Organizacja gry, stałe fragmenty, różne sposoby rozegrania szybkiego i pozycyjnego ataku – to wszystko doskonaliliśmy na treningach podczas zgrupowań. Poza głównym  ustawieniem 1-4 -4- 2, mamy opracowane inne rozwiązania taktyczne i personalne. Pamiętamy o kalendarzu eliminacyjnym, który każe grać europejskim reprezentacjom dwumecze, co 3-4 dni. To wymaga od nas elastyczności działań, dzięki którym możemy uniknąć kłopotów związanych na przykład z kartkami czy kontuzjami. Selekcji ostatecznie nie zakończyliśmy i zawsze to podkreślam: każdy piłkarz, który będzie prezentował wysoki poziom sportowy, ma szansę na powołanie do reprezentacji – powiedział nam Adam Nawałka.– Bardzo ważne okazało się stworzenie odpowiedniej atmosfery w kadrze. Sukcesy, a zwłaszcza to historyczne zwycięstwo z Niemcami  w Warszawie, było efektem właściwej współpracy całej naszej ekipy – na i poza boiskiem. Jestem zbudowany  postawą i podejściem do treningów i gry wszystkich naszych zawodników. Zrobiliśmy jako reprezentacja Polski krok w kierunku finałów Euro 2016, ale ogrom pracy przed nami. Do rozegrania są jeszcze ważne i trudne mecze na wiosnę i jesień, dlatego nie możemy popadać w samozadowolenie.


– Na początku mojej pracy z kadrą, funkcję kapitana miał sprawować zawodnik mający najwięcej występów w biało-czerwonej koszulce. Obecnie po rozegraniu tegorocznych meczów eliminacyjnych i po głębszej analizie pracy z reprezentacją, moim wyborem na kapitana drużyny jest Robert Lewandowski. Zbudowana struktura drużyny narodowej funkcjonuje zadawalająco. Robert w trudnych meczach eliminacyjnych pokazał, że szybko stał się prawdziwym liderem zespołu. Grał odpowiedzialnie i z poświęceniem, zarówno w ataku jak i działaniach defensywnych. Zawsze jest gotowy do wzięcia ciężaru gry na siebie, stwarzając kolegom okazje do strzelania goli. Pracując – jak na kapitana przystało – na sukces całej naszej drużyny.– Podczas ostatniej, kilkudniowej wizyty w Niemczech, spotkałem się i rozmawiałem też z Jakubem Błaszczykowskim. Poinformowałem go o mojej decyzji w sprawie kapitana. Bardzo liczę na jego powrót do kadry biało-czerwonych. Z nim – w jego dobrej, wysokiej dyspozycji – będziemy jeszcze lepszym zespołem. To świadomy wyzwań, ambitny piłkarz, doskonale rozumiejący zasady nowoczesnego futbolu. Gra w reprezentacji Polski jest dla Kuby niezwykle ważna.

– Wspólnie z dyrektorem Tomaszem Iwanem odwiedziliśmy też Artura Jędrzejczyka. Jest już po operacji kolana, rozpoczął rehabilitację i mamy nadzieję, że szybko wróci do zdrowia i kadry narodowej. Z wielkim optymizmem i nadziejami wchodzimy w nowy 2015 rok. Wierzę, że reprezentacja Polski zrobi następny krok i będzie jeszcze mocniejsza, a naszym kibicom dostarczymy wiele  pozytywnych emocji. Liczymy na ich wsparcie – zakończył selekcjoner reprezentacji Polski.

TAGI: Adam Nawałka, reprezentacja Polski, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, kapitan,

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności