Aktualności

Żywienie jako ważny element rozwoju młodych piłkarzy. Pobierz bezpłatne materiały edukacyjne od Polskiego Związku Piłki Nożnej!

PIŁKA DLA WSZYSTKICH12.06.2019 
Przygotowanie motoryczne, techniczne, taktyczne oraz mentalne – to główne składniki przepisu na zawodowego piłkarza. Do jego zrównoważonego rozwoju – poza treningami – niezbędna jest również prawidłowa dieta. Jak podkreślają specjaliści, odpowiednie nawyki żywieniowe zwiększają szanse na piłkarską karierę, a przede wszystkim są inwestycją we własne zdrowie. Biorąc to pod uwagę Polski Związek Piłki Nożnej udostępnił bezpłatne materiały edukacyjne o tematyce żywieniowej.

- Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój młodych zawodników. W okresie wzrostu i rozwoju organizmu wpływa nie tylko na stan zdrowia, samopoczucie i funkcje poznawcze, ale pomaga również chronić organizm przed całym spektrum poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości – tłumaczy Urszula Somow , specjalistka w dziedzinie dietetyki sportowej. – Ważne jest również to, że to właśnie w młodym wieku kształtują się nawyki i zwyczaje żywieniowe, które pozwolą wydajniej trenować i będą rzutować na zdrowie w późniejszych etapach życia – dodaje.

Ze względu na rolę prawidłowego odżywiania w procesie rozwoju przyszłych piłkarzy i piłkarek, Polski Związek Piłki Nożnej przygotował zestaw materiałów edukacyjnych dla trenerów i nauczycieli, mający za zadanie pomóc wychowawcom wprowadzać zdrową dietę u swoich podopiecznych. To właśnie w dzieciństwie najłatwiej i najtrwalej kształtuje się odpowiednie nawyki żywieniowe.

Materiały edukacyjne mają na celu zwiększenie świadomości na temat odżywiania młodych zawodników trenujących na co dzień piłkę nożną. Zestaw zawiera opis i źródła składników pokarmowych, przykładowe jadłospisy oraz scenariusze zajęć do przeprowadzenia przez trenerów i nauczycieli. W materiałach omówione zostają m.in. takie zagadnienia jak:
- wpływ diety na wyniki sportowe, 
- produkty, z których należy budować codzienny jadłospis,
- sposoby na ułożenie menu dla młodego piłkarza/piłkarki.


Bezpłatny zestaw materiałów edukacyjnych („Żywienie młodych piłkarzy”, „Zdrowe żywienie – drużyna składników odżywczych” oraz „Zdrowe żywienie – materiał dla rodziców”), współfinansowanych przez UEFA, jest do pobrania pod linkiem: www.laczynaspilka.pl/amo w sekcji „Dokumenty” po prawej stronie. Ponadto, w papierowej formie będą one rozdawane podczas szkoleń Mobilnej Akademii Młodych Orłów. Informacji o terminie szkoleń o tej tematyce dla poszczególnych województw należy szukać na stronie www.laczynaspilka.pl/amo .

Tematyka odżywiania obecna jest również na powstałych w sierpniu ubiegłego roku kanałach społecznościowych PZPN Grassroots „Piłka dla wszystkich”, gdzie – pokazując rozmaite historie i inicjatywy – udowadniamy, że w piłkę może grać każdy, bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wyznanie czy poziom sprawności.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności