Aktualności

Znamy grupy Retro Ligi 2020. Piłkarze znów zagrają jak przed II wojną światową

PIŁKA DLA WSZYSTKICH25.02.2020 

Piłkarska podróż w czasie trwa. W 2020 roku na boiska znów wybiegną piłkarze rywalizujący w Retro Lidze, czyli rozgrywkach wzorowanych na przedwojennych zmaganiach o mistrzostwo Polski.

– Retro Liga to sportowa podróż do przeszłości. Gramy w starych strojach, uszytych od zera. Bez numerów na plecach. Piłki uszyte od zera. Buty uszyte od zera. Gramy według przedwojennych reguł. Sędziowie są ubrani w przedwojenne stroje – wylicza Piotr Marciniak, pomysłodawca rozgrywek i prezes stowarzyszenia Retro Liga.

W 2019 roku, czyli w pierwszym roku funkcjonowania Retro Ligi, o jej mistrzostwo rywalizowało pięć zespołów. W 2020 roku będzie ich już sześć, co samo w sobie świadczy o rozwoju projektu. Tym szóstym, nowym zespołem jest nawiązujący do żydowskich tradycji Hakoach Będzin. Klub reaktywowano w 2019 roku, po 80 latach. 9 września Hakoach rozegrał mecz pamięci z Sarmacją Będzin, dokładnie w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń w mieście. Niemcy zamknęli wtedy w synagodze około 200 osób, zatrzasnęli drzwi do budynku i podpalili go.

Do ludzi, którzy stali za wskrzeszeniem klubu odezwał się Piotr Marciniak.

– Zadzwonił do mnie z pytaniem, czy zebralibyśmy zainteresowanych grą ludzi, przygotowali się i wystartowali w najbliższym sezonie. To było spore wyzwanie, bo przecież w meczu z Sarmacją zagrali aktorzy, politycy, lekarze, ludzie na co dzień pracujący, a piłkę kopiący co najwyżej w wolnym czasie. Zebrałem jednak te osoby i zadałem im dwa pytania: czy jesteście chętni wystąpić w takiej lidze i czy chcecie zagrać w koszulkach z Gwiazdą Dawida? Ja różne etapy w życiu przeżyłem – wyzywano mnie, nazywano rabinem, Żydem, ale nie wiedziałem, jak na to zareagują zawodnicy. Reakcja była jednak bardzo budująca, każdy wyraził zapał – opowiadał na łamach TVP Sport dbający o pamięć o historii miasta Adam Szydłowski, menedżer reaktywowanego Hakoachu Będzin.

Poza nowym zespołem w Retro Lidze 2020 zagrają również dobrze już znane LKS Lechia Lwów (Dzierżoniów) – mistrz Polski, WKS37PP Kutno, WKS10PP Łowicz, WKS Śmigły Wilno (Warszawa) i WKS Grodno (Kozienice).

Rozgrywki ruszą w ostatni weekend marca.

– Jest takie fajne powiedzenie – kto nie pamięta przeszłości, to nie najlepiej rysuje się jego przyszłość. Sądzę, że tutaj ma to doskonałe zastosowanie. Kto wygra i jak wygra – to naprawdę nieistotne. Liczy się sam udział, bo to jest pamięć o tych, którzy byli, których nie ma, których się wspomina dzięki temu turniejowi – podkreślił obecny na losowaniu grup były trener piłkarski Andrzej Strejlau.

Więcej o idei Retro Ligi i samych rozgrywkach napisaliśmy między innymi podczas wizyty na spotkaniu w ubiegłym sezonie w ramach akcji „100 meczów na 100-lecie PZPN”. Tekst można znaleźć POD TYM LINKIEM.

Szymon Tomasik

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności