Aktualności

[Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku] W drodze po marzenia

PIŁKA DLA WSZYSTKICH11.09.2019 
Via Monte Napoleone – klimatyczna ulica pełna ekskluzywnych butików w Mediolanie. Paryskie Champs Elysees. Długa na ponad kilometr Via Toledo w Neapolu czy kijowski Chreszczatyk. Tymi ulicami na co dzień spacerują reprezentanci Polski: Krzysztof Piątek, Paulina Dudek, Piotr Zieliński, Arkadiusz Milik i Tomasz Kędziora. Łączą ich nie tylko biało-czerwone barwy i gra w czołowych europejskich klubach. Wszyscy na pewnym etapie swojej piłkarskiej drogi brali udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Piątek błyszczał na Turnieju

– Chłopcy widzieli zdjęcie małego Krzysztofa Piątka z ręcznikiem Milanu. To dla nich duża motywacja. Wierzą, że w przyszłości będą na jego miejscu – mówi Żaneta Jędrzejewska, trenerka Vrotcovii Lublin. Młodzi piłkarze potwierdzili słowa trenerki podczas finałów wojewódzkich XIX edycji Turnieju. Po każdej zdobytej tam bramce wykonywali słynną cieszynkę Piątka. – Łączą mnie z tym Turniejem wspaniałe wspomnienia. To tutaj kiedyś prowadziłem młodego Krzysztofa w finałach wojewódzkich. Wtedy przegraliśmy rywalizację wojewódzką ze Szkołą Podstawową z Lubina – tłumaczy ówczesny trener Piątka, Andrzej Bolisęga. – Krzysiek już wtedy wyróżniał się skutecznością – dodaje.

Najdroższa polska piłkarka

Świetny wzór mają także dziewczynki. Im szlak wytyczyła piłkarka PSG – Paulina Dudek. W 2007 roku województwo lubuskie, które reprezentowała, wygrało VII edycję Turnieju. Sześć lat później Paulina została mistrzynią Europy U-17, a w 2018 roku PSG zapłaciło za nią 100 tysięcy złotych. Transfery gotówkowe w kobiecym futbolu są rzadkością, a Dudek może dziś poszczycić się tytułem najdroższej polskiej piłkarki.

Turniej wychował reprezentantów

Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Krystian Bielik w reprezentacji mężczyzn. Paulina Dudek, Małgorzata Mesjasz i Klaudia Lefeld z kadry Miłosza Stępińskiego. Przez lata drogę z podwórka na stadion przeszło już ponad 50 piłkarek i piłkarzy, którzy reprezentują Polskę we wszystkich kategoriach wiekowych. I to nie tylko piłkarzy nożnych. – W jednej drużynie z Krzyśkiem Piątkiem grał Jan Czuwara, który jest utalentowanym szczypiornistą. Zagrał już 18 meczów w reprezentacji Polski — mówił Bolisęga. – Przez dwadzieścia lat Turniej dał nam mnóstwo talentów, które dziś stanowią o sile piłki nożnej w Polsce – podkreśla prezes PZPN, Zbigniew Boniek. – Naturalnym jest, że nie każdy, kto brał udział w rozgrywkach został piłkarzem. Mam jednak pewność, że Turniej ukształtował wiele charakterów, a co najważniejsze dostarczył jego uczestnikom mnóstwo radości – dodaje.

Rok 2007. Paulina Dudek odbiera z rąk Stefana Majewskiego statuetkę dla najlepszej zawodniczki Turnieju

Jubileuszowa, XX edycja Turnieju będzie początkiem kolejnych pięknych przygód, a w przyszłości może nawet piłkarskich karier. Pierwsze z nich narodzą się już podczas etapów gminnych i powiatowych. Każdy uczestnik rozgrywek zostanie doceniony za swoje zaangażowane pamiątkowym medalem. To nie jedyna nowość. Oprócz tysięcy młodych adeptów piłki nożnej, którzy wezmą udział w Turnieju i setek osób zaangażowanych w jego organizację, XX edycję zmagań wesprze grono Ambasadorów Turnieju. Wyjątkowość jubileuszowej edycji podkreślą także wspomnienia osób związanych z wydarzeniem od jego początków w 2001 roku. W nadchodzących rozgrywkach młodzi piłkarze i piłkarki zagrają również w nowych koszulkach. Stroje zostały przygotowane specjalnie na dwudziestolecie Turnieju. To w nich dzieci rozegrają swoje mecze w decydujących etapach rozgrywek.

Krystian Juźwiak

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności