Aktualności

[Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku] Niepokonana bramkarka, łapanie doświadczenia i „diamentowa” pani prezes

PIŁKA DLA WSZYSTKICH18.04.2019 
Finały Wojewódzkie XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zakończone. Ostatni gwizdek tego etapu rozgrywek wybrzmiał w środę w Miętnem. Tym samym znamy już najlepsze drużyny poszczególnych województw w kategorii do lat 8, 10 oraz 12. Teraz czas na chwilę wytchnienia, a już 29 kwietnia rozpocznie się Finał Ogólnopolski, na którym Mazowsze będzie reprezentowane przez UKS Ząbkovię (U-10 i U-12 dziewcząt), Talent Warszawa (U-10 chłopców) oraz SP 392 Warszawa (U-12 chłopców).

POSTAĆ FINAŁU

W decydującym meczu u dziewcząt w kategorii U-10 naprzeciw siebie stanęły dwie znakomicie przygotowane drużyny, które co roku odnoszą sukcesy w Turnieju – KS AP Diamonds Academy i UKS Ząbkovia . To właśnie dlatego był to jeden z najbardziej wyczekiwanych meczów imprezy.  Akademię „Diamonds” założyły 3 młode dziewczyny, wielkie pasjonatki piłki nożnej. – Chciałyśmy stworzyć coś, czego same nie miałyśmy, czyli profesjonalną akademię dedykowaną szkoleniu dziewczynek – opowiadała Sandra Pietrzak, pani prezes, współzałożycielka i trenerka w Diamonds Academy .

Miłośniczki futbolu swój plan zrealizowały bezbłędnie, bo dzisiaj w akademii trenuje około 200 dziewczynek szkolonych przez 12 trenerek i jednego trenera. – Na Turnieju jesteśmy po raz trzeci. Za każdym razem przyciąga nas fantastyczna zabawa i możliwość rywalizacji – tłumaczyła Pietrzak.


CIEKAWOSTKA

„Diamenty” doczekały się upragnionego triumfu w najmłodszej kategorii wiekowej, pewnie wygrywając wszystkie spotkania, w tym finałowe przeciwko… Ząbkovii. Warto odnotować dobrą dyspozycję bramkarki mistrzyń, która przez cały dzień zachowała czyste konto! Jednak mimo jej świetnego występu, statuetka dla najlepszej golkiperki powędrowała do Emilii Baranek z UKS-u Ząbkovia . Za to dwie pozostałe nagrody indywidualne – dla najlepszej zawodniczki i strzelczyni – zgarnęła niezwykle uzdolniona piłkarka Diamonds Academy, Marianna Morawska.

ZAWODNICY, NA KTÓRYCH WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Wracając do kategorii U-10 dziewcząt – w finałowym meczu prowadzenie szybko objął zespół UKS-u Ząbkovia, w którym świetne zawody rozgrywała Julia Grodzka – dynamiczna i dobrze czytająca grę zawodniczka. Piłkarki z Diamonds Academy od początku musiały odrabiać straty, ale nie zamierzały się poddawać i chwilę po stracie bramki doprowadziły do wyrównania. Całe spotkanie było niezwykle emocjonujące, ale ostatecznie to UKS Ząbkovia będzie reprezentowała Mazowsze na Finale Ogólnopolskim w Warszawie.

W rywalizacji chłopców do lat 12 Szkoła Podstawowa nr 392 z Warszawy od początku pokazała, że zamierza wywiązać się z roli faworyta, otwierając wynik finału z Dwójką Radzymin już w pierwszych minutach. Drużyna ze stolicy była znakomicie zorganizowana, pokazywała atuty w ofensywie i w defensywie, a na każdej pozycji posiadała wyróżniających się zawodników. To właśnie dlatego wybór najlepszego piłkarza kategorii U-12 był niezwykle trudny. Ostatecznie statuetka trafiła do Macieja Jaroszewskiego, drobnej budowy zawodnika, który podobnie jak koledzy był niezwykle skuteczny i ambitny, a do tego doskonale sobie radził z prowadzeniem piłki i rozdzielaniem podań między partnerami.


CYTAT TURNIEJU

Najmłodsi zawodnicy zaciekle walczyli, po drodze rozgrywając kilka konkursów rzutów karnych. Wspomniane „jedenastki” oglądaliśmy już w ćwierćfinale, w meczu pomiędzy Legią Soccer Schools a Progresem Garwolin . Z tego pojedynku zwycięsko wyszli zawodnicy z podwarszawskiej miejscowości, którzy ostatecznie zostali wicemistrzami województwa kategorii U-8, przegrywając w finale ze świetnie dysponowanym UKS-em Champion Otwock, który – jak sama nazwa wskazuje – po mistrzowsku przeszedł przez całe rozgrywki. Dla wielu niespodzianką może być brak stołecznej drużyny na podium, jednak Wojciech Burzyński, trener najmłodszych piłkarzy Legii zdradził, że jego zespół nastawiał się przede wszystkim na czerpanie radości z gry. – Bawimy się i łapiemy doświadczenie. Przyjechaliśmy tutaj pozytywnie się zaskoczyć! – zapewniał szkoleniowiec.

LICZBA TURNIEJU

1,1 – tyle goli na minutę padało w rekordowym spotkaniu Turnieju w Miętnem. W ciągu 20-minutowego meczu kibice dosłownie nie mieli okazji oderwać wzroku od murawy i ostatecznie byli świadkami aż 22 trafień. Łącznie podczas 3 dni rywalizacji dzieci z Mazowsza zdobyły ponad 900 bramek.


Zmagania w Miętnem były ostatnią odsłoną tegorocznych Finałów Wojewódzkich Turnieju. Chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tam tytuł mistrzów województwa mazowieckiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski.

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Organizatorem rozgrywek jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.


Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności