Aktualności

[Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku] Mistrzowska forma obrończyń tytułu i 10-letni "weteran"

PIŁKA DLA WSZYSTKICH10.04.2019 
Dziewczynki z UKS-u SMS Łódź zdominowały Finał Wojewódzki Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” rozgrywany w ich regionie. Łodzianki triumfowały w kategoriach do lat 10 oraz 12 i w Finale Ogólnopolskim w Warszawie wystawią obie ekipy. Starszy zespół będzie w stolicy bronić tytułu wywalczonego przed rokiem. Jeśli piłkarki utrzymają formę zaprezentowaną podczas Turnieju na obiektach łódzkiego ChKS-u, znajdą się w ścisłym gronie faworytów do występu na PGE Narodowym.

CYTAT TURNIEJU

Zawody odbywały się w wyjątkowej atmosferze, na którą złożyły się wielkie wsparcie rodziców oraz piękna pogoda. Emocje towarzyszyły rozgrywkom na wszystkich 8 boiskach już od samego początku rywalizacji. Jesteśmy świadkami święta futbolu dla najmłodszych. Na wszystkich boiskach obserwujemy ambicję, wolę walki i determinację. To wspaniała inicjatywa, w którą zaangażowanych jest mnóstwo osób: od zawodników, przez trenerów, aż po organizatorów. I za to chciałbym wszystkim podziękować – mówił Stanisław Sipa , wiceprezes ds. rozgrywek w Łódzkim Związku Piłki Nożnej, który Turniej obserwował już po raz dziewiętnasty.

POSTAĆ FINAŁU

Od samego początku w Turnieju bierze udział również trener Janusz Pachulski, który od lat prowadzi zespół z niewielkich Gidel. Zdaniem szkoleniowca, największą wartością imprezy jest możliwość zaprezentowania się szerokiej publiczności przez zawodników z mniejszych miejscowości. – To jeden z niewielu Turniejów, w którym dzieci w tym wieku mają okazję sprawdzić się na tle innych i poznać swoje możliwości, niekoniecznie grając na co dzień w klubach – tłumaczył trener z SP Gidle.

CIEKAWOSTKA

Obserwując wyniki łódzkich finałów z poprzednich lat, jak również tegoroczną rywalizację, nie sposób nie zauważyć, że łódzki SMS ma w regionie monopol na wygrywanie. W rozgrywkach dziewczynek do lat 10 ich drużyna pewnie (4:0) pokonała w finale przeciwniczki z SP Bielawy. Na sukces klubu ze stolicy województwa bez wątpienia pracował cały zespół, w którym wyróżnić trzeba Julię Misiak. Najmniejsza na boisku, ale jednocześnie niezwykle szybka, trafnie podejmująca decyzje i bardzo zdeterminowana zawodniczka błyszczała na tle rówieśniczek. Drużyna do lat 10 od czterech edycji prowadzona jest przez trenerkę Annę Kazimierczak i za każdym razem udaje jej się awansować do Finału Ogólnopolskiego . – Trenujemy na co dzień, aby móc rywalizować z innymi i pokazać to, czego się nauczyłyśmy. Niektóre zawodniczki grały już na PGE Narodowym, dlatego mają świadomość tego, że dzisiaj walczyły o fantastyczną przygodę.  Jednak zawsze najważniejsza dla nas jest dobra atmosfera oraz zabawa i tego też uczymy się na treningach – podkreślała Kazimierczak.

Z kolei rywalizacja w najmłodszej kategorii to przede wszystkim pierwsze sportowe emocje i boiskowe wzruszenia. – Dopiero teraz zaczyna się ich przygoda. Po Turnieju chcą dalej rozwijać się, trenować i dobrze się bawić. Sport daje im niesamowite emocje i dla nich warto tu co roku przyjeżdżać – podkreślała Żaneta Nowak , trenerka SP 10 Zduńska Wola, która w Turnieju brała udział już po raz siódmy. Jej drużyna zajęła 3. miejsce. Mistrzyniami do lat 8 zostały zawodniczki UKS-u Victoria Bielawy , które w finale pokonały SP Godzianów.

LICZBA TURNIEJU

3 – tyle razy (licząc z tegoroczną edycją) w Turnieju brał udział najlepszy zawodnik kategorii U-10, Bartłomiej Chyb z Lechii Tomaszów Mazowiecki . Przed chłopcem jeszcze dwie okazje do występu w rozgrywkach, tym razem w kategorii U-12. – Radość sprawiają mi i strzelone bramki, i odbiory. Lubię grać w piłkę, dlatego cieszę się, że już trzeci raz mogę brać udział w Turnieju – mówił po finale szczęśliwy zawodnik. Jego zespół, który rywali przewyższał pod każdym względem: motorycznym, taktycznym oraz technicznym, wywalczył mistrzostwo regionu.

ZAWODNICY, NA KTÓRYCH WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Odwaga, fantazja, zaangażowanie – te słowa najlepiej opisują zwyciężczynie w kategorii U-12. Piłkarki UKS-u SMS Łódź to aktualne mistrzynie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” do lat 12. Nic więc dziwnego, że na kolejne mecze wychodziły jak po swoje. Do finału dotarły z kompletem zwycięstw, zdobywając po drodze aż 61 bramek. W decydującym starciu pokonały UMKS Ostrovię Ostrówek aż 9:0. Najskuteczniejsza w drużynie i jednocześnie w całym turnieju była Natalia Sikorska. Drobna zawodniczka, która wyróżniała się umiejętnością podejmowania decyzji i brania na siebie ciężaru gry, została najlepszą strzelczynią zawodów. Łódzki SMS to klub wielu zdolnych piłkarek, dlatego warto też zwrócić uwagę na Martynę Bartczak i Wiktorię Malczewską, wysokie zawodniczki, idealnie wykorzystujące swoje warunki fizyczne. Pierwsza z nich została uznana najlepszą piłkarką w swojej kategorii.

W rywalizacji chłopców U-12 zawodnikom nie można było odmówić zaangażowania, walki i energii. Od pierwszych minut meczu pomiędzy SP 137 Łódź a SP 5 Skierniewice zanosiło się na wyrównane spotkanie. Piłkarze po obu stronach byli maksymalnie zmobilizowani, co było widać, kiedy zespół ze Skierniewic odrobił starty, z wyniku 0:2 doprowadzając do remisu 2:2. Tym samym o mistrzostwie zdecydowały rzuty karne, które na swoją korzyść rozstrzygnęła drużyna z Łodzi. Na boisku nie brakowało młodych talentów, wśród których szczególnie wyróżniał się Aleksander Chałat z zespołu wicemistrzów – zawodnik niezwykle zaawansowany technicznie, uniwersalny, potrafiący wziąć na siebie ciężar gry i wykończyć akcję, ale przede wszystkim imponujący świetnym przeglądem pola, dzięki któremu w kluczowych sytuacjach dogrywał piłkę lepiej ustawionym kolegom.

W Łodzi chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski.

NAJBLIŻSZE FINAŁY WOJEWÓDZKIE

10-12 kwietnia 2019 r. – woj. śląskie - CHORZÓW

10-12 kwietnia 2019 r. – woj. wielkopolskie – KALISZ

10-12 kwietnia 2019 r. – woj. pomorskie – GDAŃSK

15-16 kwietnia 2019 r. – woj. podlaskie – SOKÓŁKA

15-16 kwietnia 2019 r. – woj. warmińsko-mazurskie – IŁAWA

15-17 kwietnia 2019 r. – woj. mazowieckie - MIĘTNE


W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Organizatorem rozgrywek jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności