Aktualności

Wzmocnij nogi i tułów na treningu z Jakubem Grzędą i Piłka dla wszystkich

PIŁKA DLA WSZYSTKICH08.04.2020 

Czasy, gdy tylko umiejętności techniczne były najważniejszymi cechami charakteryzującymi piłkarza, dawno już minęły. Obecnie piłka nożna to gra bardzo dynamiczna (w dodatku ta tendencja z roku na rok się pogłębia), w której szybkość i siła fizyczna mają kolosalne znaczenie na boisku.

Dziś, w czasach izolacji związanej z pandemią koronawirusa, gdy trening z drużyną jest niemożliwy, a nawet indywidualne zajęcia z piłką dla niektórych mogą być trudne do zorganizowania i przeprowadzenia, warto skupić się właśnie na rozwoju i przygotowaniu fizycznym. Zwłaszcza że wykształcone nawyki oraz nabyte umiejętności wykonywania ćwiczeń przydadzą się także wtedy, gdy świat futbolu wróci do normalności, a zespoły ponownie przystąpią do regularnych treningów i rozgrywek ligowych. Chcąc się rozwijać, warto pracować indywidualnie, by podczas zajęć z zespołem skupiać się na innych elementach.

– Piłkarz powinien być dobrze przygotowany do zawodu i leży to w jego gestii. Jeśli zarabia swoim ciałem, to musi je mieć sprawne. To jest jego narzędzie. Jak zatrudniam kominiarza, żeby przeczyścił komin, to nie kupuję mu drabiny i reszty przyrządów. Przyjeżdża, wchodzi na dach, robi swoje, a ja mu płacę. Tak samo klub płaci piłkarzowi za to, że jest przygotowany, wychodzi na boisko i robi swoje – powiedział kilka lat temu obecny trener Rakowa Częstochowa Marek Papszun. Oczywiście, jego słowa dotyczą futbolu zawodowego. Nawet jednak grając wyłącznie dla przyjemności warto o tych słowach pamiętać. Idąc na ryby nie bierzemy ze sobą połamanej wędki, a wybierając na przejażdżkę rowerem musimy mieć napompowane koła i sprawne hamulce. W piłce nożnej korzystamy z własnego ciała i w interesie naszego zdrowia oraz zdrowia tych, z którymi gramy powinno być utrzymanie go w jak najlepszej kondycji.

Praca nad przygotowaniem fizycznym ma tę zaletę, że – w przeciwieństwie do większości innych elementów składających się na umiejętność gry w piłkę nożną – można ją wykonywać samemu, w dodatku bez specjalistycznego sprzętu. Oczywiście, można korzystać z siłowni, ale często nie mamy na to czasu lub blokują nas ograniczenia logistyczne. Warto więc użyć kreatywności i przeprowadzić trening w domu.

Przynajmniej na początku polecamy skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Takich jak Jakub Grzęda, pracujący na co dzień w Lechu Poznań, gdzie odpowiada za przygotowanie fizyczne zawodników. Swoją wiedzą regularnie dzieli się na kursach i konferencjach trenerskich Polskiego Związku Piłki Nożnej, Polskiego Związku Hokeja na Trawie oraz Polskiego Stowarzyszenia Treningu Motorycznego. Grzęda jest absolwentem studiów na kierunku Wychowanie Fizyczne ze specjalizacją Trenera Przygotowania Fizycznego. W przeszłości współpracował z takimi klubami i organizacjami jak: Enea Basket Poznań, Posnania Rugby Club oraz Polska Federacja Squasha.

Zapraszamy na trening przygotowany specjalnie dla was przez Jakuba Grzędę, podczas którego popracujecie przede wszystkim nad wzmocnieniem nóg i tułowia przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności