Aktualności

W Świętokrzyskiem ruszyła liga! W Wirtualnej Lidze ŚZPN żonglują papierem toaletowym

PIŁKA DLA WSZYSTKICH02.04.2020 

Na nietypowy pomysł aktywizowania klubów, piłkarek i piłkarzy w czasie przymusowej przerwy w treningach i rozgrywkach ligowych spowodowanej pandemią koronawirusa wpadli działacze Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Właśnie rozpoczęły się zmagania w Wirtualnej Lidze ŚZPN, w której zespoły rywalizują… żonglując rolką papieru toaletowego.

Na pierwszy rzut oka inicjatywę można potraktować z jego przymrużeniem, ale liga ma jak najbardziej poważny i oficjalny charakter. Jak czytamy w regulaminie opracowanym przez Wydział Gier ŚZPN (nr dokumentu L. dz. ŚZPN/50/2020), celem prowadzenia Wirtualnej Ligi Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej jest zapewnienie zgłoszonym klubom możliwości rywalizacji sportowej w czasie zawieszenia wszystkich rozgrywek piłkarskich w Polsce, zachęcanie młodzieży i dorosłych zawodników do podtrzymania formy wypracowanej przed rozpoczęciem sezonu oraz doskonalenie techniki, a także wykorzystanie dostępnych form przekazu do popularyzacji piłki nożnej.

– Wiemy, jaki mamy okres. Oglądając przekazy internetowe wpadłem na pomysł, żeby zorganizować taką ligę. Zgłosiło się osiem zespołów, od IV ligi po drużynę żeńską KSP Kielce. Co ciekawe, obydwie drużyny z IV ligi, czyli ŁKS Łagów i AKS 1947 Busko-Zdrój, przegrały swoje pierwsze mecze – mówi Maciej Cender, Sekretarz Biura ŚZPN.

Różne techniki żonglerki

Na czym polega rywalizacja? Każdy zespół wystawia do meczu czterech zawodników, najmłodsi mogą mieć 12 lat. Mecze odbywają się na zasadzie pojedynków między zawodnikami, którzy przysyłają do ŚZPN-u film z nagraniem żonglerki wykonanej – jak czytamy w regulaminie – „standardową rolką papieru toaletowego”.

– Są różne techniki. Niektórzy jedną nogą, inni obiema, jeszcze inni dołączają barki, udami a nawet brzuch. Mamy też zawodnika żonglującego w okularach. Widać, że uczestnicy fajnie się bawią – podkreśla Cender.

Każdy z czterech zawodników dwóch rywalizujących zespołów przesyła nagranie do godziny 16 w dniu podanym w terminarzu. Kolejność przesłanych filmików przez poszczególnych uczestników decyduje o tym, który zawodnik rywalizuje z którym. Na końcowy wynik meczu składają się rozstrzygnięcia czterech kolejnych pojedynków między zawodnikami poszczególnych drużyn. Za wygrany pojedynek przyznaje się dwa punkty, za remis punkt. Po podsumowaniu wyników pojedynków klub, który zgromadził w nich więcej punktów otrzymuje trzy punkty meczowe, w przypadku remisu obydwa kuby wzbogacają swój dorobek o punkt.

Jest o co walczyć!

Poza wcześniej wspomnianymi klubami w Wirtualnej Lidze ŚZPN biorą udział: Arka Pawłów, Klimontowianka Klimontów, Vitoria Mniów, GKS Futsal Nowiny i Łazy Starachowice. Rywalizacja rozpoczęła się 1 kwietnia, ostatnią (siódmą) kolejkę zaplanowano na 25 kwietnia.

Zabawa zabawą, ale dla najlepszych ŚZPN przygotował atrakcyjne nagrody. Do zwycięzców ligi trafi sześć biletów na mecz reprezentacji Polski, sześć piłek oraz gadżety Lotto, za drugie miejsce można wygrać pięć biletów, pięć piłek i gadżety Lotto, za trzecie miejsce cztery bilety, cztery piłki i wydawnictwo „100 lat PZPN”, za czwarte miejsce trzy bilety, trzy piłki i wydawnictwo „100 lat PZPN”, za piąte miejsce przewidziano dwa bilety i dwie piłki. Nagrodzony zostanie też najlepszy zawodnik lub zawodniczka.

– Nie będzie króla strzelców, ale będzie król podbić – informuje Maciej Cender.

Szymon Tomasik

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności