Aktualności

UEFA i Disney zachęcają dzieci w Polsce do domowej aktywności z programem Playmakers

PIŁKA DLA WSZYSTKICH21.05.2020 
UEFA uruchomiła akcję „Play at Home with Playmakers” („Ćwicz w domu z Playmakers”), żeby pomóc dzieciom w Polsce aktywnie spędzać czas w domach. Dzięki współpracy z Disneyem mogą one wykonywać sportowe zadania wcielając się w rolę swoich ulubionych postaci z kinowego hitu pt. „Iniemamocni 2”.

Play at Home with Playmakers to rozszerzenie pierwszego w historii ogólnoeuropejskiego programu grassroots dla dziewczynek w wieku od 5 do 8 lat – Playmakers, w którym opowiadając historię i wykorzystując wyobraźnię dzieci inspiruje się je do regularnych ćwiczeń i rozpala w nich miłość do piłki nożnej.

Na stronie http://www.uefa.com/playmakers/pl można znaleźć 6 sesji zajęć tematycznych, które zawierają aktywności inspirowane postaciami z bajki „Iniemamocni 2”. Używając ruchu i wyobraźni w zabawnych ćwiczeniach, które cała rodzina może wykonywać w domu, dzieci mogą naśladować doskonale im znane postaci: rozciągać się niczym Elastyna albo demonstrować nadprzyrodzoną siłę jak Pan Iniemamocny.

- Cieszymy się, że program Playmakers został rozszerzony o serię „Play at Home”, dzięki której dzieci i ich rodziny mogą razem bawić się i być aktywne. W tych wyjątkowych czasach chcemy pokazać, że istnieje mnóstwo sposobów na to, żeby dzieci były zmotywowane i dobrze się bawiły poprzez piłkę nożną. Mamy nadzieję, że rodziny w całej Europie będą się dobrze bawić używając wyobraźni do opowiadania magicznych historii Disneya i tym samym przeniosą się do innego świata, jednocześnie wciąż pozostając bezpiecznymi w domu – powiedziała Nadine Kessler, Przewodnicząca Piłki Kobiecej w UEFA.

Stworzone poprzez magiczne historie Disneya aktywności służą temu, żeby dzieci były zdrowe, a ich umysły – dzięki zabawom wymagającym wyobraźni i kreatywności – aktywne.

- Udział w projekcie Playmakers jest dla nas niezwykle istotny i wiążemy z nim spore oczekiwania. Sytuacja związana z epidemią nieco pokrzyżowała nasze plany, ale nie sprawiła, że przestaliśmy zarażać pasją do piłki. W domu też można wykonywać wiele ćwiczeń – zarówno indywidualnie, jak i z rodzicami czy rodzeństwem. Jestem przekonana, że dzięki postaciom znanym z bajek proponowane zadania będą atrakcyjne także dla tych dzieci, które wcześniej nie przejawiały zainteresowania futbolem – mówi Nina Patalon, koordynator szkolenia piłki nożnej kobiet w PZPN-ie i selekcjonerka reprezentacji Polski kobiet U-19.


Każdy z sześciu rozdziałów z ćwiczeniami dotyczy jednej postaci z filmu “Iniemamocni 2”: Elastyny, Pana Iniemamocnego, Maksa, Violety, Jack-Jacka i Ekrantyrana – i zaczyna się od odkrywania ich osobowości. Dzieci mogą odtworzyć ich supermoce przy pomocy domowych przedmiotów i własnej wyobraźni podczas ćwiczeń ukierunkowanych na ich zdolności ruchowe oraz wprowadzających je do podstawowych umiejętności piłkarskich, z naciskiem na zabawę.

Każdy rozdział obejmuje aktywności oparte na ćwiczeniach, a także dodatkowe zadania, np. pokolorowanie postaci Pana Iniemamocnego czy przeprowadzenie wywiadu z Elastyną. Członków rodziny zachęcamy do robienia zdjęć i nagrywania filmików oraz dzielenia się nimi w mediach społecznościowych z hasztagiem #UEFAPlaymakers.

Pierwszy ogólnoeuropejski program grassroots dla dziewczynek organizowany przez UEFA

Program Playmakers został zainspirowany badaniami naukowymi, które pokazały pozytywną rolę opowiadania historii w zachęcaniu dziewczynek do sportu. Jest to pierwszy krok do osiągnięcia jednego z głównych celów Strategii Futbolu Kobiecego UEFA “Time for Action” – podwojenia partycypacji dziewcząt i kobiet w piłce nożnej do 2024 roku.

Poprzez skupienie się na grupie dziewczynek w wieku od 5 do 8 lat, które nigdy wcześniej nie brały udziału w treningach piłkarskich, europejskie federacje z 7 krajów: Polski, Norwegii, Belgii, Rumunii, Austrii, Szkocji i Serbii, będą prowadzić takie zajęcia w szkołach, klubach i lokalnych społecznościach jeszcze w tym roku. Więcej federacji ma dołączyć do programu w 2021 roku.

W Polsce start projektu pierwotnie miał nastąpić wiosną, jednak w związku z epidemią koronawirusa został on przełożony i obecnie jest planowany na wrzesień. Więcej informacji o uruchomieniu programu i współpracy z Disneyem można znaleźć TUTAJ.

Inicjatywa jest możliwa dzięki współpracy oraz wymianie wiedzy i doświadczeń z Angielską Federacją Piłki Nożnej, która obecnie we współpracy z firmą Disney prowadzi program „Shooting Stars”.

Rodziców i opiekunów zainteresowanych programem „Play at Home with Playmakers” zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.uefa.com/playmakers/pl. Do pobrania za darmo są już dostępne 4 z 6 rozdziałów: z Elastyną, Panem Iniemamocnym, Maksem oraz Violetą.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności