Aktualności

[Trener radzi] Drybling – wskazówki dla zawodników

PIŁKA DLA WSZYSTKICH02.06.2020 
Nie ulega wątpliwości, że kibice piłkarscy pod każdą szerokością geograficzną uwielbiają zawodników przebojowych, potrafiących efektownie mijać rywali dryblingiem. Kilka przydatnych wskazówek dotyczących tej sztuki przygotował dla Was trener Dawid Sut. Jakie elementy należy rozwijać i na co zwracać uwagę, aby skutecznie dryblować?

Ostatnimi czasy dyskusji o umiejętności dryblingu jest w środowisku piłkarskim sporo. Wnioski najczęściej nie napawają optymizmem i sprowadzają się do tego, że polskie kluby „produkują” zbyt mało zawodników przebojowych, potrafiących minąć rywala z piłką i nie bojących się tego robić. Trudno się z tym nie zgodzić. Pytanie brzmi: dlaczego tak jest?

Bardzo często zdarza się, że dzieciom od najmłodszych lat zabrania się dryblować. Wykrzykiwane przez trenerów „nie kiwaj!” czy „nie ryzykuj!” jeszcze niedawno niosły się po boiskach całej Polski, niezależnie od tego, czy mający ochotę spróbować dryblingu młody piłkarz brał udział w treningu, w meczu czy innych zawodach. Na szczęście trend ten udaje się powoli zmieniać, a szkoleniowcy zamiast zakazywać, coraz częściej zachęcają swoich podopiecznych do odważnych pojedynków.

Drybling charakteryzuje się tym, że odbywa się przy udziale przeciwnika. Na jego skuteczność składa się kilka elementów, m.in. prowadzenie piłki, balans ciałem, zwody, przy których niezwykle istotna jest własna inwencja i improwizacja, oraz dynamiczne odejście. Co jeszcze jest ważne?

PEWNOŚĆ SIEBIE

Piłkarz nie może bać się dryblować, nawet jeśli ta sztuka nie wyjdzie mu wcześniej nawet kilka razy z rzędu. Pamiętajcie, że zawodnicy mający 100-procentową skuteczność dryblingów nie istnieją. Odwaga i konsekwencja w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu dryblingu oraz odpowiednia reakcja na niepowodzenia pomogą Wam rozwijać tę umiejętność.

Załamywanie się nieudanymi próbami i strach przed kolejnymi pojedynkami z obrońcą będą świadczyły o braku pewności. Nie przesadzajmy jednak i w drugą stronę – cienka jest bowiem linia między pewnością siebie a arogancją.

PROWADZENIE PIŁKI

Wspomniana już jedna z podstawowych umiejętności, której uczymy od samego początku piłkarskiej edukacji (i kontynuujemy to na każdym kolejnym etapie procesu szkolenia). Bez niej trudno o dobrego „dryblera”. Wyszkolenie techniczne i swoboda w prowadzeniu piłki to podstawa dryblingu.

Na skuteczne prowadzenie piłki w warunkach meczowych składają się m.in. zmiany tempa i kierunków. Dzięki nim jesteśmy w stanie przechytrzyć rywala i stworzyć przewagę liczebną.

OBUNOŻNOŚĆ

Umiejętność wykonania zwodu obiema nogami, w obie strony. Warto, aby zawodnicy od najmłodszych lat doskonalili grę nie tylko nogą wiodącą, ale i tą słabszą.

Umiejętność ta nie przydaje się wyłącznie w aspekcie oddawania strzałów na bramkę, ale również w prowadzeniu piłki czy podczas wykonywania zwodów. Zawodnik operujący tylko jedną nogą będzie łatwiejszy do rozszyfrowania na boisku. Obrońcom znacznie trudniej gra się przeciwko rywalom, co do których nie mają pewności, do której nogi będą „schodzić”. Przykłady Leo Messiego i Arjena Robbena, fenomenalnych piłkarzy, praktycznie zawsze wykonujących drybling do swojej wiodącej lewej nogi, to wybitne, ale jednak wyjątki.

DYSTANS MIĘDZY ATAKUJĄCYM A RYWALEM

W udanym dryblingu ważna jest kontrola przestrzeni. Zawodnik z piłką powinien przeanalizować, w jakiej odległości od niego znajduje się jego najbliższy rywal. Posiadając taką informację można się w lepszy sposób przygotować do odpowiedniego momentu rozpoczęcia zwodu przed rywalem. Jak wiadomo, zwodu nie można wykonać ani za wcześnie (ponieważ wówczas przeciwnik ma czas na interwencję), ani za późno. Analiza dystansu pozwoli także na dobór odpowiedniego zwodu do danej sytuacji.

OCHRONA PIŁKI

Zawodnik w posiadaniu futbolówki musi ją dobrze kontrolować, czyli odpowiednio prowadzić i czuć. Często zapomina się jednak o odpowiedniej ochronie piłki przed rywalem. Ułatwieniem w wygraniu pojedynku będzie prowadzenie piłki nogą dalszą od przeciwnika. Możemy wówczas osłonić futbolówkę swoim ciałem, a w razie niepowodzenia dryblingu istnieje możliwość, że rywal nas sfauluje.

PERCEPCJA

Przed wykonaniem próby dryblingu, a nawet wcześniej, bo już przed podjęciem decyzji o niej, zawodnik powinien obserwować ustawienie zarówno swoich współpartnerów, jak i przeciwników. Percepcja często pomaga chociażby w sytuacji, w której zawodnik atakujący jest ustawiony tyłem do rywala. Kiedy obrońca jest „przyklejony” do napastnika, to ten może podjąć decyzję o próbie ogrania go przyjęciem kierunkowym i balansem ciała. Kiedy rywal jest ustawiony nieco dalej, napastnik może odwrócić się w kierunku bramki i spróbować dryblingu z rywalem przed sobą (np. w pełnym biegu). Tak czy inaczej, jego wybór będzie uzależniony od wcześniejszej obserwacji.

USTAWIENIE CIAŁA

Odpowiednie ustawienie ciała jest bardzo ważne w procesie dryblingu. Chodzi przede wszystkim o to, że środek ciężkości ciała w czasie dryblingu powinien być obniżony tak, aby utrzymać równowagę i móc w każdej chwili zmienić kierunek prowadzenia piłki.

PRZYSPIESZENIE GRY

Z pewnością znacie zawodników, którzy po minięciu rywala często zwalniają i dają mu się dogonić, w konsekwencji czego zmuszeni są do ponownego pojedynku. Drybling będzie skuteczny wówczas, gdy nastąpi po nim zdynamizowanie akcji, arytmia. Tylko wtedy ty i twój zespół odniesiecie realną korzyść z danej akcji.

ANALIZA RYWALA

W udanym dryblingu pomoże wcielenie się w rolę defensora. Jako przykład można tutaj podać zawodnika atakującego mającego dogodną okazję strzelecką i rywala, którego jedynym ratunkiem w danej sytuacji boiskowej jest gra wślizgiem. Analiza tego, co może zrobić rywal (w tym przypadku wślizg) może pomóc w podjęciu decyzji chociażby o zamarkowaniu uderzenia piłki i przetoczenia jej do drugiej nogi, by oddać strzał z czystej pozycji. Wcielenie się w rolę obrońcy poszerzy wachlarz możliwości zawodnika atakującego.

***

Autorem tekstu jest Dawid Sut – trener monitorujący w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich, mogący pochwalić się licencją UEFA A. W swojej trwającej od 2012 roku karierze szkoleniowej prowadził MKS Polonia Warszawa, LKS Orzeł Nieborów, UKS Soccer Kids Łowicz i MUKS Pelikan Łowicz.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności