Aktualności

[Trener radzi] 10 kroków, aby stać się lepszym piłkarzem

PIŁKA DLA WSZYSTKICH05.06.2020 
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak długa i wyboista jest droga do profesjonalnej piłki? W futbolu, podobnie zresztą jak w wielu innych dziedzinach życia, na sukces składa się szereg różnorodnych czynników. Większość z nich kontrolować możesz Ty sam. W jaki sposób? Przedstawiamy 10 wskazówek do wprowadzenia od dziś, które pomogą Ci stać się lepszym piłkarzem.

Poniższe wskazówki nie gwarantują, że za chwilę staniesz się najlepszym piłkarzem świata. Jesteśmy jednak pewni, że stosując się do nich, w niedługim czasie dostrzeżesz swój postęp, a w perspektywie kilku lat – przybliżysz się do realizacji marzeń o zostaniu zawodowcem. Pamiętaj, że najlepszy dzień na wprowadzenie zmian we własnym życiu jest dzisiaj!

1. Ułóż na nowo swoją hierarchię wartości

Treningi i mecze oraz wszystkie aspekty powiązane z rozwojem i budowaniem formy sportowej powinny zajmować w Twojej hierarchii wartości wysokie miejsca. Chodzi o to, abyś nie rezygnował z nich pod pretekstem załatwienia innych „bardzo pilnych” spraw czy złej pogody. Rozwój wymaga czasu i poświęcenia. Zarezerwuj sobie czas na pracę nad sobą każdego dnia. Mowa nie tylko o treningach samych w sobie, ale także o analizie swoich (i nie tylko) występów, odpowiedniej diecie czy regeneracji.

2. Trenuj dodatkowo

Zawsze jest coś do poprawy. Świadomość tego to świetna motywacja do wytężonego wysiłku. Cristiano Ronaldo wygrał w swojej karierze już niemal wszystko, a wciąż znajduje coś, co może udoskonalić. Robert Lewandowski na światowy poziom wszedł już kilka lat temu, a mimo to dalej szuka możliwości, aby być lepszym. Takich przykładów w gronie najlepszych piłkarzy świata znaleźlibyśmy znacznie więcej.

Jeśli więc masz taką możliwość – trenuj dodatkowo. Skonsultuj się ze swoim klubowym trenerem i poproś go o wskazanie elementów, nad którymi mógłbyś popracować. Być może Twój szkoleniowiec sam rozpisze Ci zestaw ćwiczeń do treningu indywidualnego? A może jesteś w stanie znaleźć trenera, który zorganizuje dla Ciebie dodatkowe zajęcia?

3. Dbaj o odpowiednia dietę

Jakość i częstotliwość jedzenia wpływają na Twoje treningi i mecze. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu taką świadomość miała niewielka część piłkarskiego środowiska. Na szczęście dość szybko się to zmienia.

Nieodpowiednia dieta obniża sportowy potencjał. Spróbuj przez dwa tygodnie zapisywać, co jadłeś, a potem przeanalizuj ten jadłospis z lekarzem lub dietetykiem. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się o pomoc do trenera lub rodziców.

Najważniejsze wskazówki, których powinieneś przestrzegać:
- nie przychodź na trening głodny ani przejedzony,
- nie jedz dużej ilości słodyczy tuż przed treningiem,
- nie spożywaj dużej ilości kalorii na raz,
- nie przesadzaj też w drugą stronę – ważna jest regularność,
- nie jedz „śmieciowego” jedzenia, nie pij gazowanych słodzonych napojów,
- staraj się jeść dużo produktów nieprzetworzonych, bogatych w witaminy i składniki mineralne.

Więcej porad nt. diety znajdziecie w poniższym filmie:

4. Pilnuj nawodnienia organizmu

Bardzo często zdarza się, że po napój sięgamy dopiero wtedy, gdy poczujemy pragnienie. To błąd. Pragnienie jest bowiem pierwszym sygnałem odwodnienia organizmu, w wyniku którego dochodzi do zmniejszenia objętości krwi odpowiedzialnej za transport tlenu do mięśni. Jak widzisz, nieodpowiednie nawodnienie wywołuje w organizmie reakcję łańcuchową, na której końcu jest spadek wydajności podczas wysiłku oraz spowolnienie regeneracji po jego zakończeniu.

Staraj się nawadniać nie tylko przed, w trakcie i po treningu czy meczu. Na dobrą sprawę z butelką wody nie powinieneś rozstawać się przez cały dzień.

5. Pamiętaj o odpowiedniej regeneracji

Regeneracja i powrót do równowagi są tak samo ważne jak sam trening. Jeśli nie zregenerujemy się odpowiednio pomiędzy intensywnymi zajęciami, to na pewno nie wykorzystamy swojego potencjału fizycznego i psychicznego w kolejnym meczu. Co gorsza narazimy się w ten sposób na urazy i kontuzje, których leczenie może ciągnąć się przez wiele miesięcy i mieć nieodwracalne skutki dla naszego piłkarskiego rozwoju.

Do prostych i ogólnodostępnych metod regeneracyjnych możemy zaliczyć:
- wysiłek o bardzo niskiej intensywności, np. trucht, jazdę na rowerze, pływanie,
- terapię wodą (wchodzenie do zimnej wody, o temperaturze około 6 stopni Celsjusza, lub polewanie zmęczonych mięśni na przemian ciepłą i zimną wodą, znacznie poprawiające krążenie krwi),
- rolowanie, którego korzyścią jest utylizacja z mięśni powstałego podczas wysiłku fizycznego mleczanu (dzięki temu zakwasy po treningu są mniejsze, a i ryzyko nabawienia się kontuzji znacznie maleje),
- rozciąganie,
- spożycie posiłku regeneracyjnego (węglowodanowo-białkowego),
- odpowiednie nawodnienie organizmu.

6. Zawsze bądź skoncentrowany

Wchodząc do szatni przed treningiem lub meczem staraj się odciąć od wszelkich spraw dnia codziennego. Skoncentruj się maksymalnie, myśl tylko o boisku, odprawie oraz uwagach i wskazówkach trenera.

Nie myśl o tym, kto ogląda Twój mecz. Nie słuchaj okrzyków z trybun. Nie daj się sprowokować przeciwnikowi, któremu z pewnością zależy na tym, abyś był nieskuteczny w poczynaniach na boisku. Skup się na sobie i swojej drużynie.

7. Podglądaj innych

Staraj się obserwować, jak na boisku radzą sobie najlepsi piłkarze świata. Oglądaj mecze nie tylko jako kibic, ale też jako uczeń.

Obserwuj formację, w której grasz lub wybranego piłkarza (na przykład tego grającego na Twojej pozycji). Zapisuj swoje przemyślenia, notuj jego działania na boisku. Pamiętaj też, że kamera telewizyjna jest pewnym ograniczeniem. Warto chodzić również na stadion, zaczynając od obserwacji meczu starszych kolegów w klubie czy okolicy.

Nie zaszkodzi też wiedza na temat tego, w jaki sposób do sukcesów dochodzili inni sportowcy. Ich losy, często spisane w biografiach, będą dla Ciebie wspaniałą inspiracją.

8. Analizuj swoją grę

Poproś swojego trenera o nagrania z meczów Twojej drużyny. Jeśli jeszcze ich nie nagrywacie, dlaczego miałby nie robić ktoś, kto regularnie bywa na Waszych meczach? Ktoś z Twoich bliskich może rejestrować Twoje boiskowe zachowania.

Kiedy już będziesz posiadał nagranie z meczu, przeanalizuj je. Zanotuj proste statystyki (np. wygrane pojedynki, celne podania itd.), zastanów się, co w poszczególnych sytuacjach mogłeś zrobić lepiej, co było przyczyną niepowodzeń, a wyszło poprawnie. Rozmawiaj z trenerem po meczu i jak najczęściej po treningach. Szkoleniowiec oceni Twoją pracę i da Ci niezbędne wskazówki.

9. Bądź zawsze świadomy

Na treningach zawsze powinieneś wiedzieć, czego się uczysz, co doskonalisz i w jaki sposób tą wiedzę i umiejętności wykorzystasz w meczu lub jak wpłyną one na rozwój Twojego potencjału piłkarskiego. Staraj się być dociekliwym i zawsze pytaj trenerów po treningu, jeśli nie wiesz czego zajęcia i poszczególne środki treningowe dotyczyły. Również na odprawach i zajęciach teoretycznych nie bój się zadawać pytań. Bądź też świadomy zagrożeń. Używki, lenistwo czy brak dbania o siebie mają bardzo negatywny wpływ na Twój rozwój.

10. Bądź systematyczny i zdyscyplinowany

Mimo wszelkich przeciwności pewne rzeczy musisz wykonywać systematycznie. Nabierzesz w ten sposób dobrych nawyków Doskonałym przykładem jest dziecko myjące zęby. W pewnym wieku dzieci doskonale wiedzą, jak myć zęby i zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z ich niemycia. Posiadły umiejętność dokładnego szczotkowania i płukania, ale jeśli opiekun ich nie przypilnuje, nie pamiętają o tej czynności. Systematyczność wyrabia się na końcu tego procesu, dzięki dyscyplinie. Analogicznie jest w przypadku piłkarzy.

Dziesięć wskazówek. Nad którymi z nich już pracujesz? Którym aspektom musisz poświęcić większą uwagę? Pomyśl nad tym i zdecyduj, czy chcesz zrobić kolejny krok w stronę profesjonalizmu. Zrób to już dzisiaj. Do dzieła!

***

Autorem tekstu jest Łukasz Chmielewski – trener monitorujący w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich, mogący pochwalić się licencją UEFA A Elite Youth. W swojej trwającej od 2007 roku karierze szkoleniowej pełnił rolę trenera monitorującego również w innych projektach Polskiego Związku Piłki Nożnej: OSSM, AMO i Mobilnej AMO, był trenerem kadry wojewódzkiej Mazowieckiego ZPN, prowadził młodzieżowe drużyny Polonii Warszawa oraz seniorskie zespoły na poziomie III ligi: Victorię Sulejówek i Pelikan Łowicz.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności