Aktualności

Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” nagrodzone przez UEFA Foundation

PIŁKA DLA WSZYSTKICH05.06.2020 

Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” zostało wyróżnione nagrodą UEFA Foundation for Children Award. Europejska federacja doceniła zaangażowanie organizacji w działanie na rzecz poprawy jakości życia dzieci doświadczających na co dzień ubóstwa i wykluczonych społecznie. Poza prestiżem nagroda ma też namacalny wymiar. To 50 tysięcy euro, które stowarzyszenie będzie mogło przeznaczyć na realizację swoich celów statutowych.

UEFA Foundation for Children Award jest przyznawana co roku około 20 europejskim organizacjom pozarządowym, które działają w futbolu, głównie na rzecz dzieci. W tym roku Polski Związek Piłki Nożnej zgłosił do tego wyróżnienia Stowarzyszenie Nadzieja na Mundial, a UEFA postanowiła nagrodzić między innymi właśnie tę organizację.

– Nie mieliśmy wątpliwości, że to odpowiednia kandydatura. Nadzieja na Mundial prężnie działa od kilku lat i udowadnia, że piłka nożna to nie tylko mecze, wyniki i puchary, lecz także narzędzie do integracji społecznej i część życia, w której jest miejsce dla wszystkich – powiedział Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN.

– Otrzymanie nagrody Fundacji UEFA to dla nas wielki zaszczyt i ukoronowanie naszej wieloletniej pracy na rzecz dzieci z domów dziecka w Polsce i na całym świecie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nieustanna współpraca i wsparcie, jakie od lat otrzymujemy od Polskiego Związku Piłki Nożnej, który jest patronem honorowym organizowanych przez nas Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej – cieszy się Sylwester Trześniewski, prezes stowarzyszenia.

Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” powstało, by pomóc dzieciom z domów dziecka w realizacji ich planów i marzeń. Platformą, dzięki której dociera do dzieci jest sport – jedna z niewielu pasji, możliwych do realizowania w realiach placówek opiekuńczo-wychowawczych. Od 2010 roku stowarzyszenie zorganizowało ponad 40 turniejów i Mistrzostw Dzieci z Domów Dziecka o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i światowym, w których wzięło udział ponad 10 tys. dzieci z 44 krajów świata.

– Gdy w 2010 roku organizowaliśmy pierwsze Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka, w większości placówek była jedna piłka, a dzieci wychodziły ją „pokopać” przed dom dziecka. Dziś w Polsce i na świecie regularnie trenuje piłkę nożną kilka tysięcy dzieci z domów dziecka, a w naszych turniejach wzięło udział ponad 10 tysięcy dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z 44 krajów. Nagroda UEFA Foundation to dla nas ogromna radość i zaszczyt, ale przede wszystkim potwierdzenie, że futbol naprawdę może zmienić życie i przyszłość dzieci z domów dziecka – podkreśla prezes Trześniewski.

„Nadzieja na mundial” we współpracy z UEFA i PZPN prowadzi również pierwszy na świecie cykl kursów trenerskich dla podopiecznych domów dziecka, dający im możliwość zdobycia licencji trenerskiej. Stowarzyszenie prowadzi także certyfikowaną przez PZPN szkółkę piłkarską dla najmłodszych, która integruje dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i pełnych rodzin.

Nagrody Fundacji UEFA dla Dzieci po raz pierwszy przyznano w 2017 roku. Łącznie przeznaczono na nie cztery miliony euro w formie dotacji na wsparcie organizacji charytatywnych i projektów na całym kontynencie europejskim.

Szymon Tomasik
Fot. M. Biały/Nadzieja na Mundial, P. Kucza/Nadzieja na Mundial

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności