Aktualności

Przedstawiciele amatorskich klubów szkolili się w Łodzi

PIŁKA DLA WSZYSTKICH03.12.2019 
1 grudnia w Łodzi odbyła się konferencja dedykowana działaczom małych i średnich klubów piłkarskich. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach dotyczących m.in. źródeł finansowania czy budowania wizerunku klubu.

Organizacja wydarzenia to pomysł kobiet związanych z Klubem Sportowym Kontra. Część z nich gra w piłkę w rozgrywkach ligowych reprezentując barwy Zawiszy Rzgów. – Spotykamy się z trenerami i zawodniczkami z całego województwa. Przy okazji meczów rozmawiamy o wszelkich aspektach działalności klubów. Okazuje się, że spora część z nich boryka się na co dzień z problemami, głównie natury finansowej – opowiada Ilona Kapusta, prezes zarządu KS Kontra, a jednocześnie piłkarka-amatorka i kierownik trzecioligowego Zawiszy. – Klubowi działacze nie mają pomysłu na to, gdzie szukać źródeł finansowania. Postanowiłyśmy im to ułatwić, ponieważ same mamy w tym pewne doświadczenie i znamy specyfikę oraz potrzeby lokalnych klubów.

Aby zebrać fundusze niezbędne do organizacji konferencji przedstawicielki „Kontry” pozyskały dofinansowanie w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus" 2019 finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Czas realizacji był krótki, a pracy dużo. Dzięki pomocy Łódzkiego Związku Piłki Nożnej informacja o wydarzeniu dotarła do wszystkich klubów z regionu.

Konferencja odbyła się w ubiegłą niedzielę (1 grudnia) w użyczonych „Kontrze” salach konferencyjnych Centrum Opus. Wzięło w niej udział ponad 50 osób, z czego połowę stanowiły kobiety. – Gościłyśmy działaczy, trenerów, zawodniczki, ale też kibiców czy osoby, które dopiero noszą się z zamiarem stworzenia własnego klubu – mówi Kapusta. – Trzeba zaznaczyć, że dominowali przedstawiciele najmniejszych podmiotów. To nas cieszy, bo właśnie z myślą o nich przygotowywałyśmy szkolenia. Opowiadałyśmy w ich trakcie o podstawowych sprawach takich jak kwestie prawne, księgowe czy marketingowe .

W ramach konferencji uczestnicy mogli zapisywać się na wybrane moduły szkoleniowe:
- budowanie wizerunku klubu piłkarskiego i współpraca z mediami,
- praca trenera w piłce nożnej,
- praca sędziego w piłce nożnej,
- źródła finansowania klubu piłkarskiego,
- aspekty prawne działania klubu piłkarskiego,
- aspekty księgowe działania klubu piłkarskiego.

Na każdy z modułów obowiązywał limit miejsc. Bardzo szybko zapełniły się warsztaty dotyczące budowania wizerunku oraz źródeł finansowania. Te pierwsze były prowadzone przez Karolinę Hytrek-Prosiecką, byłą dyrektor ds. komunikacji w Ekstraklasie. Pozostałe części również prowadziły kobiety: Marzena Salamon, Sylwia Dudzińska, Agnieszka Reiske oraz nasza rozmówczyni, Ilona Kapusta. – Jest zapotrzebowanie na tego typu akcje. Widzę potencjał, żeby takie szkolenia organizować cyklicznie. Takie same były zresztą odczucia uczestników. W anonimowych ankietach niemal wszyscy byli zgodni: takich konferencji powinno być więcej .

Oddźwięk ankiet w ogóle był niezwykle pozytywny dla prowadzących. Uczestnicy konferencji chwalili przygotowanie merytoryczne oraz umiejętność przekazywania wiedzy. – To dla nas bardzo ważne. Nie ukrywam, że nieco obawiałyśmy się tego wyzwania. Jako „Kontra” organizujemy sporo turniejów, jednak taką konferencję robiłyśmy po raz pierwszy .

Niewykluczone, że wkrótce dziewczyny z „Kontry” wyjdą ze swoją inicjatywą szerzej. – Dołożymy wszelkich starań, aby pozyskać kolejne granty i zorganizować kolejne szkolenia. Dostałyśmy niesamowitego ,,kopa motywującego” i chcemy to wykorzystać – zapowiada Ilona Kapusta.

Konferencja „Gram, trenuję, zarządzam, sędziuję” odbyła się pod Patronatem PZPN Grassroots „Piłka dla wszystkich” oraz Honorowym Patronatem Prezesa Łódzkiego Związku Piłki Nożnej Adama Kazimierczaka.

Rafał Cepko

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności