Aktualności

Powoli wracamy na boiska! Od 4 maja nowa sportowa rzeczywistość

PIŁKA DLA WSZYSTKICH27.04.2020 

Od 4 maja ponownie, choć w ograniczonym zakresie, zostaną udostępnione między innymi stadiony sportowe, boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym orliki). Wkrótce do gry wróci też PKO Ekstraklasa – to najważniejsze informacje przekazane w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego i minister sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk.

– 4 maja zostaną udostępnione obiekty infrastrukturalne o charakterze otwartym. Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na co dzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków – powiedziała minister sportu.

Dla maksymalnie sześciu osób korzystających z danego obiektu zostaną udostępnione: stadiony sportowe (w tym piłkarskie), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni, strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe. Możliwe będzie też korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych (limit to dwie osoby korzystające z jednej łódki, kajaka czy roweru wodnego). Udostępnione zostaną również otwarte i półotwarte korty tenisowe (limit to cztery osoby na kort).

Podczas korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym należy przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:

  • zachowanie dystansu społecznego,
  • obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
  • ograniczona liczba osób,
  • weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

To oznacza, że możliwy jest powrót do treningów (oczywiście w ograniczonej formie) między innymi piłkarzy występujących w drużynach ligowych oraz podopiecznych szkółek i akademii piłkarskich.

Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Morawiecki oraz minister Dmowska-Andrzejuk przedstawili opracowany m.in. we współpracy z PZPN harmonogram powrotu do treningów i rywalizacji klubów PKO BP Ekstraklasy. Według planów 27. kolejka, pierwsza po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ma się odbyć 29–31 maja.

Kolejne etapy „odmrażania” polskiego sportu będą wprowadzane w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce.

Szymon Tomasik

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności