Aktualności

„Po finale dziewczynki pytały, czy za rok też zagramy w Turnieju!”

PIŁKA DLA WSZYSTKICH17.09.2019 
– Ciężko powiedzieć, kiedy kończy się przygoda, a zaczyna kariera – mówi Natasza Górnicka, reprezentantka Polski i trenerka Akademii Górnika Łęczna. – Moje dziewczynki świetnie wspominają Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Dla mnie samej jest to fantastyczne i wartościowe doświadczenie – dodaje.

Radość. Smutek. Uśmiech. Łzy. Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest wydarzeniem przepełnionym całym wachlarzem emocji. Zwycięstwa rodzą euforię, ale skoro są wygrani, to muszą być też pokonani. Pojawia się sportowa złość. Spływają łzy. – Dzieci traktują każdy mecz, jakby to był finał Ligi Mistrzów – tłumaczy psycholog reprezentacji, Polski Damian Salwin. – To są nieprawdopodobne emocje. I tu pojawia się rola dorosłych. Trenerów, którzy w odpowiedni sposób powinni wprowadzić dziecko poprzez sport w świat dorosłych. Cierpliwość jest tu jedną z ważniejszych kwestii. Często młodzi piłkarze i piłkarki chcą wszystko osiągnąć tu i teraz. Trener musi umieć zapanować nad tym wewnętrznym imperatywem.

Młodym piłkarkom Górnika Łęczna drogę wskazuje reprezentantka Polski, Natasza Górnicka. – Wiadomo, że fajnie jest zdobywać bramki, ale ja gram na obronie, stąd mam trochę inne zadania – przyznaje Oliwia Stachurska, młoda piłkarka „Zielono–czarnych”. – Idol? Moim jest trenerka Natasza. Gramy na tej samej pozycji i mogę się od niej wiele nauczyć. Chciałabym osiągnąć w piłce tyle, co ona – dodaje. A jest od kogo się uczyć, bo Górnicka oprócz kilkudziesięciu spotkań z Orłem na piersi ma w dorobku tytuły mistrzyni Polski i ponad 200 występów w Ekstralidze.

Zespół z Lubelszczyzny przeszedł jak burza przez finały wojewódzkie. Piłkarki prowadzone przez Górnicką zwyciężyły w kategorii U-12, a wspomniana powyżej Oliwia Stachurska otrzymała statuetkę dla najlepszej zawodniczki Turnieju. – Trzeba spojrzeć na sport dzieci i młodzieży inaczej niż na  sport dorosłych. Dzieci biorące udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” są w wieku od 7 do 12 lat. To „złoty okres motoryczności” – optymalny okres kształtowania sprawności ruchowej. To też taki czas, kiedy prawdopodobnie po raz pierwszy spotykają się tak zorganizowaną rywalizacją sportową. Dzieci nie rozumieją rywalizacji w taki sposób, jak rozumieją ją ludzie dorośli – wyjaśnia Salwin.

Po zwycięstwie na własnym podwórku piłkarki z Łęcznej pojechały do Warszawy zmierzyć się z najlepszymi zespołami z całej Polski. Choć nie udało się im zagrać na murawie PGE Narodowego, to ze stolicy przywiozły tylko dobre wspomnienia. Zawodniczki uplasowały się na ósmym miejscu. – Wynik, jaki dziewczynki osiągnęły na etapie ogólnopolskim, był dla niech przeogromną dawką motywacji do ciężkiej pracy. Gdy tylko wróciliśmy do Łęcznej, pytały czy za rok też zagramy w Turnieju.

– Zawody był szansą do zmierzenia się z najlepszymi zespołami z całego kraju. Dla nas ósme miejsce jest wyróżnieniem, bo nasza akademia jest bardzo młoda. Niektóre dziewczynki trenują w zespole po półtora roku – mówi Górnicka.

– To, że wzięliśmy udział w takich rozgrywkach pomogło nam rozwijać się nie tylko piłkarsko. Dziewczynki poznały nowe osoby. Zawiązały nowe przyjaźnie. Zobaczyły nowe miejsca. Rozwinęły się nie tylko jako sportowcy, ale też jako ludzie – dodaje reprezentantka Polski. Ten aspekt progresu podkreśla psycholog reprezentacji Polski. – Nieprawdą jest, że nie gra się o wynik. W piłce nożnej mali piłkarze wychodzą na boisko, żeby wygrać. W przypadku futbolu dzieci trzeba się jednak zastanowić nad definicją zwycięstwa. Według mnie to dawanie z siebie wszystkiego, podnoszenie umiejętności i postawa fair play – tłumaczy Salwin. Przykładem takiego rozwoju jest „Zielona Kartka Fair Play”. W taki sposób podczas Turnieju organizowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej sędziowie nagradzają młodych adeptów futbolu za wybitnie sportową postawę.

Czy udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” otworzy piłkarkom z Łęcznej drogę do kariery? – Przede wszystkim ciężko powiedzieć, kiedy zaczyna się kariera, a kiedy kończy przygoda. Być może wtedy, gdy podpisze się profesjonalny kontrakt? – zastanawia się Górnicka. – Ja już kiedyś powiedziałam, że jeśli jedna-dwie dziewczynki zagrają w Górniku Łęczna, w drużynie mistrza Polski, to będę zadowolona.

Natasza Górnicka jest kobietą renesansu. Prowadzenie młodzieżowej drużyny do niedawna łączyła z grą w reprezentacji i Ekstralidze. Była jedną z trenerek podczas Letniej Akademii Młodych Orłów, a teraz została asystentką selekcjonera Marcina Kasprowicza w reprezentacji U–17. – Dla mnie samej Turniej to fantastyczne i wartościowe doświadczenie – puentuje Górnicka.

Rejestracja drużyn do XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” odbywa się za pośrednictwem strony www.zpodworkanastadion.pl i potrwa do 30 września. W rozgrywkach mogą wziąć udział zespoły dziewcząt i chłopców do lat 8, 10 i 12.


Krystian Juźwiak

Fot. główne: GKS Górnik Łęczna

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności