Aktualności

Najlepszy amatorski klub w Europie otwiera akademię

PIŁKA DLA WSZYSTKICH08.04.2021 

W 2019 roku Alternatywny Klub Sportowy Zły został uznany przez UEFA za najlepszy amatorski klub sportowy. Teraz przyszedł czas na kolejny etap w rozwoju organizacji – otwarcie Akademii AKS Zły.

Trenerzy Iwona Koszper i Witold Przychodzeń będą prowadzić zajęcia dla dzieci w wieku 4–12 lat na boisku przy ulicy Namysłowskiej 21 w Warszawie. Start akademii planowany był na 6 kwietnia, ale z powodu obostrzeń wprowadzonych przez rząd w związku z walką z pandemią koronawirusa trzeba było go przełożyć. Na kiedy? To w największej mierze zależy od kolejnych rządowych decyzji.

Powstały w 2015 roku Alternatywny Klub Sportowy to pierwszy demokratyczny klub w Warszawie i jedna z pierwszych takich inicjatyw w historii polskiego futbolu i sportu. To innowacyjny projekt kulturowo-sportowy. Klub stworzyła społeczność. Kierują i zarządzają nim kibice ze Stowarzyszenia. Klub działa na zasadzie non-profit. Blisko 200 osób zaangażowanych w klub działa na jego rzecz w ramach wolontariatu. Opłacani się jedynie trenerzy drużyn oraz eksperci zaangażowani w ramach kilku projektów unijnych które klub prowadzi z partnerami z innych krajów europejskich. Organizacja szuka drogi rozwoju jako przedsiębiorstwo społeczne, a wszystkie wygenerowane przychody inwestuje bezpośrednio w działalność klubu: sportową, społeczną, kulturową i charytatywną.

To projekt otwarty na każdego, kto podziela wartości, które są fundamentem działania AKS Zły: różnorodność, otwartość, tolerancję. W takim duchu będzie też działać akademia.

„W Akademii sportowej AKS Zły pokazujemy jak – pracując nad indywidualnym celem – dawać jak najwięcej grupie. Jak słuchać i jak być słuchanym. Jak grać drużynowo. Nauczamy świadomości swojego ciała, jego ograniczeń. Każdy ma własne rekordy do pobicia. Wierzymy, że sport w młodym wieku, to przede wszystkim zabawa. Porządne cardio z dużą ilością potu i śmiechu. Wynik przyjdzie kiedyś sam. Promujemy równość. Nie znaczy to jednak, że każda i każdy jest taki sam, wręcz przeciwnie. Ludzie różnią się od siebie na wielu poziomach. W sporcie często widać to najbardziej. Dla każdego i każdej jest jednak miejsce na naszych treningach. Z niektórymi będziemy pracować nad rozwojem sportowym, by jak najlepiej przygotować ich do uprawiania sportu wyczynowego. Z innymi wyrobimy nawyki pracy nad własnym ciałem, by nauczyli i nauczyły się pokonywać przeciwności losu” – piszą twórcy akademii.

Akademia będzie oczywiście przede wszystkim uczyć dzieci i młodzież piłki nożnej, ale by zadbać o urozmaicenie i różnorodność, na treningi zapraszani będą też sportowcy uprawiający inne dyscypliny. Na zajęciach pojawią się też psychologowie, dietetycy, a nawet artyści.

Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u Akademii AKS Zły na Facebooku – POD TYM LINKIEM, oraz na stronie www Akademii AKS ZłyPOD TYM LINKIEM.

Szymon Tomasik

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności