Aktualności

Na Śląsku zagrają bez tabel i na cztery bramki

PIŁKA DLA WSZYSTKICH02.07.2020 

Śląski Związek Piłki Nożnej wychodzi z inicjatywą rozgrywek dzieci i młodzieży dedykowanych klubom z małych miejscowości (do 2500 mieszkańców).

– Głównymi celami programu są: radość dzieci i młodzieży z gry w piłkę nożną oraz popularyzacja piłki nożnej w małych miejscowościach, gdzie trudno skompletować drużynę do rozgrywek zgodnie z unifikacją – mówi Damian Galeja, trener koordynator Śląskiego Związku Piłki Nożnej. – Istotne są również: nauka i promocja zasad fair play, organizacja współzawodnictwa sportowego jako funkcji szkoleniowo-wychowawczej w regionach o mniejszym potencjale piłkarskim. To także promocja utalentowanych zawodników bez względu na płeć. Mogą grać chłopcy z dziewczynami oraz drużyny mieszane. Przepisy oraz ramowy regulamin opracowywany przez Referat Rozgrywek Śląskiego Związku Piłki Nożnej uwzględniają kategorie wiekowe oraz dopasowane do nich zasady mieszania drużyn. Rozgrywki prowadzone przez Śląski Związek Piłki Nożnej będą także zarejestrowane w systemie Extranet, co umożliwi klubom udział w programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich – dodaje szkoleniowiec.

ŚZPN proponuje dostosowanie dodatkowej formy rozgrywek do możliwości klubów z małych miejscowości, w których w jednym roczniku nie można skompletować drużyny do rozgrywek w dotychczasowej formule – zgodnej z unifikacją.

– Proponujemy rozgrywki w formule z mniejszą liczbą zawodników na boisku dostosowanym do liczby graczy. Na przykład można grać trzech na trzech na cztery bramki z wyznaczoną „strefą gol”. Taka gra i odpowiednie rozmiary bramek zapewnią większe zaangażowanie zawodników, a ze względu na małą liczbę piłkarzy na boisku, każdy ma więcej kontaktów z piłką. Forma gry z czterema bramkami sprzyja zrozumieniu podziału przestrzeni i ustawieniu na boisku. W przepisach ujęte są także zmiany zawodników, po każdej bramce lub w określonej minucie meczu, co prowadzi do równej ilości czasu przebywania na boisku – mówi Galeja. 

Śląski Związek Piłki Nożnej w młodszych grupach wiekowych, w celu uniknięcia niepotrzebnej presji, nie przewiduje lig i nie będzie sporządzał tabel. Kluby wspólnie z rodzicami organizować będą festyny piłkarskie. Będzie mogło uczestniczyć w nich od dwóch do czterech klubów, które w trakcie turnieju podzielą się na dowolną liczbę zespołów.

– W przygotowaniu tego projektu źródłem były zasady obowiązujące w rozgrywkach prowadzonych zgodnie z unifikacją oraz wykorzystane zostały propozycje niemieckiego modelu rozgrywek dla dzieci. Zainspirowała mnie również książka „Piękna Gra” Horsta Weina – wyjaśnia Galeja.

W podobnym kierunku od sezonu 2018/19 podąża Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej, realizując program „Pierwsza Piłka”.

– Zawsze podkreślam, że suche wyniki w rywalizacji dzieci powinny znajdować się na drugim planie. Owszem, wygrana zawsze jest ważna, ale chęć odniesienia zwycięstwa za wszelką cenę nie może determinować wszystkich posunięć trenera. Najważniejszy jest indywidualny rozwój każdego z naszym młodych piłkarzy i to, aby gra sprawiała im radość – podkreśla prezes Zachodniopomorskiego ZPN i wiceprezes PZPN Jan Bednarek.

Zachodniopomorski ZPN nie publikuje wyników ani nie prowadzi tabel do kategorii orlika włącznie.

– Zależy nam, żeby turnieje z udziałem dzieci przypominały rodzinne pikniki. Żeby na trybunach było wesoło i radośnie i żeby panowała na nich życzliwa atmosfera – podkreśla prezes Bednarek.

Szymon Tomasik
Źródło: Śląski ZPN, Zachodniopomorski ZPN

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności