Aktualności

Krótka Piłka #55: Żbik nakręcony na pomaganie

PIŁKA DLA WSZYSTKICH01.06.2020 
Piłkarskie niższe ligi i rozgrywki amatorskie to kopalnia śmiesznych, strasznych, nietypowych, zaskakujących i przede wszystkim ciekawych zdarzeń. W „Krótkiej Piłce” będziemy starali się wybierać dla Was najsmakowitsze historie, które wydarzyły się na polskich boiskach i wokół nich. Dziś zapraszamy na 55. część cyklu.

Żbik poluje na dobre serca

Działania charytatywne oraz przedsięwzięcia, których celem jest pomoc potrzebującym, to inicjatywy coraz częściej i skuteczniej podejmowane przez polskie kluby piłkarskie. Kolejny przykład daje Żbik Nasielsk (mazowiecka okręgówka). Z jego inicjatywy na parkingu przy skwerze Jana Pawła II, zwanym tu „Barceloną”, stanął specjalny pojemnik. Mieszkańcy tego niewielkiego miasteczka, w którym jednak urodziło się aż dwoje i to podwójnych mistrzów olimpijskich (Renata Mauer-Różańska i Tomasz Majewski) od kilkunastu dni mogą do niego wrzucać nakrętki od butelek z tworzyw sztucznych. Dzięki nim Wiktoria Wóltańska będzie mogła brać udział w turnusach rehabilitacyjnych.

Gratulujemy pomysłu, a prezesowi Markowi Prusinowskiemu dodatkowo sprawnego posługiwania się wiertarko-wkrętarką! Przy okazji przypominamy, że na spotkaniu z udziałem kobiecej drużyny Żbika byliśmy przy okazji ubiegłorocznej akcji „100 meczów na 100-lecie PZPN” (materiał POD TYM LINKIEM ).

Niedźwiedź wziął sprawy w swoje łapy

13 dni, 120 hojnych wspierających i udało się! LKS Niedźwiedź (małopolska okręgówka) uzbierał 7 tysięcy złotych, których brakowało, by dysponować budżetem wystarczającym na zakup nowego traktorka do pielęgnacji trawy na boisku. Poprzedni sprzęt służył niemal 20 lat i pamiętał jeszcze występy klubu z maleńkiej miejscowości w gminie Słomniki w III lidze przeciwko Hutnikowi Kraków, Koronie Kielce czy Cracovii. Przy okazji zbiórki przetrząśnięto klubowy magazyn i wyciągnięto zeń oraz wystawiono na licytacje między innymi koszulki z tamtych czasów.

Nie pierwsza to taka akcja sympatycznej ekipy z Niedźwiedzia, którą mieliśmy okazję poznać również podczas akcji „100 meczów na 100-lecie PZPN”. Materiał POD TYM LINKIEM .

Czekamy na następne!

Edi Andradina buduje potęgę KP Piła

W latach 2016–18 licząca ponad 70 tysięcy mieszkańców Piłka była największym polskim miastem bez zespołu seniorów w ligowych rozgrywkach. Po rundzie jesiennej sezonu 2015/16 wycofano z klasy okręgowej KP Polonię. W 2016 roku powstał Klub Piłkarski Piła, lecz zespół do rozgrywek Klasy B zgłosił dopiero w 2018 roku (wcześniej, w 2016 roku KP rozegrał dwa mecze w Regionalnym Pucharze Polski). Dziś jest już w Klasie A, lecz wielce prawdopodobne, że na tym plany i ambicje pilskiego środowiska futbolowego się nie kończą. Świadczy o tym transfer, którego dokonano kilkanaście dni temu. Dyrektorem do spraw rozwoju klubu został jeden z najlepszych obcokrajowców występujących na polskich boiskach w historii, czyli Edi Andradina.

Będzie atak na okręgówkę w nowym sezonie?

KS Koronawirus zakończył działalność

W kwietniu pisaliśmy KS Koronawirus, czyli pomyśle Kabla Kraków na wsparcie klubów piłkarskich oraz służby zdrowia w czasie, gdy z powodu koronawirusa nie można było rozgrywać spotkań ani prowadzić treningów (materiał POD TYM LINKIEM ). Akcja została już zakończona. Wirtualne mecz rozegrało 89 klubów z całej Polski, a dzięki ofiarności ich kibiców przekazano 2308 zł Funduszowi Interwencyjnemu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Akurat z powodu rozwiązania tego klubu żaden kibic się nie smuci. Oby nigdy nie został reaktywowany.

Zostań sędzią dzięki kursowi online

Kolegium Sędziów Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w Bydgoszczy zaprasza na kurs sędziowski, który w okresie pandemii będzie prowadzony w trybie zdalnym. Kurs będzie się odbywał za pośrednictwem aplikacji Skype, w formie wideokonferencji na żywo, z udostępnieniem materiałów szkoleniowych. Dodatkowo, raz na dwa tygodnie będą prowadzone konsultacje online w mniejszych grupach (do pięciu osób) w celu powtórzenia materiału i wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości. Start kursu zaplanowano na 15 czerwca, a jego zakończenie jeszcze przed pierwszą kolejką sezonu 2020/21 w K-PZPN. Z uwagi na zdalny charakter kursu terminy wykładów będą dostosowywane do potrzeb i dostępności uczestników. Zapisywać się można do 7 czerwca pod adresem kurssedziowski@kskpzpn.pl .

Zachęcamy!

Nie będzie piłkarskiego muralu w Ciechanowcu

W Krótkiej Piłce #52 ( POD TYM LINKIEM ) informowaliśmy o konkursie na mural, ogłoszonym przez Gminę Ciechanowiec. Miejscowej Unii (podlaska okręgówka) zależało, by zwycięski projekt nawiązywał do jej działalności oraz ogólnie do piłki nożnej. Niestety, nie udało się. Warto jednak zobaczyć, co zaproponowała Katarzyna Szczypior, autorka koncepcji wspieranej przez Unię.

Piękny projekt!

Piłkarska Lista Przebojów – Diamonds Academy

Na koniec tradycyjnie zapraszamy na posłuchanie utworu muzycznego powiązanego z piłką nożną. Dziś swoje dzieło nagrane w ramach wyzwania #hot16challenge prezentują piłkarki Diamonds Academy.

Szymon Tomasik

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności