Aktualności

Debiutanci i wyjadacze – przyglądamy się powołanym na Zimową Akademię Młodych Orłów

PIŁKA DLA WSZYSTKICH17.01.2019 
Już w niedzielę (20 stycznia) wystartuje tegoroczna edycja Zimowej Akademii Młodych Orłów. Jako pierwsze w Bydgoszczy zameldują się dziewczęta z roczników 2005, 2006 i 2007. Po nich okazję do zaprezentowania swoich umiejętności dostaną chłopcy urodzeni w 2005 roku, a na koniec ich o rok młodsi koledzy. Łącznie pod okiem selekcjonerów młodzieżowych reprezentacji Polski przez trzy tygodnie trenować będzie 160 kandydatek i kandydatów na piłkarzy.

Zimowa Akademia Młodych Orłów 2019 będzie już trzecią w historii, a drugą, w której udział wezmą również dziewczęta. Turnus z ich udziałem będzie tym najliczniejszym. Spośród 80 zawodniczek zaproszonych do Bydgoszczy, 18 to absolutne debiutantki, które nigdy wcześniej nie brały udziału ani w Zimowej, ani w Letniej AMO. W tej grupie jest osiem dziewcząt, które w tym roku skończą 14 lat. Z racji wieku mogły one być brane pod uwagę przy powołaniach już od letniego zgrupowania w 2015 roku, jednak na debiut przyszło im czekać niemal cztery lata. – Proces selekcji jest otwarty, w sporcie dzieci cały czas pojawiają się nowe diamenty. Bazą informacji są dla nas Akademie Młodych Orłów, turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” oraz regionalne związki organizujące rozgrywki i mecze kadr wojewódzkich dziewcząt – tłumaczy Nina Patalon, koordynatorka szkolenia piłki nożnej kobiet w PZPN, selekcjonerka reprezentacji Polski U-17 i trenerka na zgrupowaniach AMO. – Zawodniczki stale się rozwijają i są przez nas monitorowane. Wierzymy, że dzięki temu nie przegapimy piłkarek o największym potencjale – dodaje.

Na przeciwległym biegunie niż debiutantki znajdują się zawodniczki, których obozowa przeszłość jest tak bogata, jak historia samych zgrupowań. Kinga Seweryn (OKS Słowik Olkusz), Klaudia Maciejko (Resovia Rzeszów), Oliwia Bałdyga (GKS Forty Piątnica), Anita Romuzga (UKS 3 Staszkówka Jelna) oraz Natalia Rohn (UKS SP Orzeł 2010 Wałcz) to prawdziwe „wyjadaczki”, mające na koncie po cztery zgrupowania Letniej i po jednym Zimowej AMO. Brały zatem udział w każdym zgrupowaniu dziewcząt (Letnia AMO 2014 i Zimowa AMO 2017 były organizowane wyłącznie dla chłopców).

Kinga, Klaudia, Oliwia, Anita i Natalia swoim doświadczeniem będą starały się wspomóc młodsze koleżanki, w tym te z rocznika 2007. Takich dziewczynek w Bydgoszczy będzie 11, z czego osiem ma za sobą udział w ubiegłorocznej Letniej Akademii. Jest wśród nich najmłodsza uczestniczka Zimowej AMO 2019, Anna Skrzypczyk z zespołu AP Beniaminek Krosno. W dniu rozpoczęcia obozu najlepsza zawodniczka XVII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” będzie miała 11 lat i 73 dni.

Z kolei najstarszym zawodnikiem, który pojawi się w Bydgoszczy, jest Konrad Magnuszewski. W momencie rozpoczęcia turnusu dla rocznika 2005 piłkarz MOSP Białystok będzie miał 14 lat i 24 dni. Tegoroczne zgrupowanie będzie jego debiutanckim, podobnie jak dla jego pięciu rówieśników. Chłopcy urodzeni w 2005 roku na zgrupowania Letniej Akademii Młodych Orłów są powoływani od 2017 roku, z kolei na zimowym obozie po raz pierwszy pojawili się przed rokiem. Ci najbardziej doświadczeni brali również udział w listopadowym zgrupowaniu w Pruszkowie.

Miesiąc przed jesiennym obozem 20 wybrańców zadebiutowało w narodowych barwach w nieoficjalnym meczu towarzyskim Polski U-14 przeciwko rówieśnikom z Ukrainy (6:0). 18 piłkarzy, którzy grali w tym meczu, na przełomie stycznia i lutego będzie trenowało w Bydgoszczy. W gronie 40 powołanych na tegoroczną Zimową AMO jest sześciu zawodników, którzy nie tylko zagrali przeciwko Ukraińcom, ale wzięli też udział we wszystkich zgrupowaniach organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej dla rocznika 2005 (dwa razy Letnia i raz Zimowa AMO, jesienne zgrupowanie w Pruszkowie). To Oliwier Sławiński i Oskar Kozdroń (obaj Zagłębie Lubin), Wojciech Urbański (Wisła Kraków), Tomasz Walczak (Legia Warszawa), Jan Niedzielski (Lech Poznań) oraz Jakub Litwiński (Pogoń Szczecin).

Wyjściowy skład Polski U-14 na październikowy mecz z Ukrainą. W górnym rzędzie od lewej: Bartosz Dubel, Krystian Okoniewski, Mateusz Jasiński, Bartosz Tomaszewski, Bartosz Krasuski, Oliwier Wojciechowski, Miłosz Rogula. W dolnym rzędzie od lewej: Oliwier Sławiński, Wiktor Galuba, Jakub Litwiński, Jan Niedzielski. Każdy z tych zawodników otrzymał powołanie na Zimową AMO 2019.

Piłkarze Zagłębia przyjadą do Bydgoszczy z najliczniej reprezentowanego województwa. Łącznie podczas trzech turnusów tegorocznej Zimowej AMO swoje umiejętności zaprezentuje 20 zawodników i zawodniczek z Dolnego Śląska. Po 19 reprezentantów będą miały z kolei województwa małopolskie oraz wielkopolskie.

Większość powołanych na Zimową Akademię Młodych Orłów 2019 ma już za sobą co najmniej jedno tego typu zgrupowanie. Pobyt w Bydgoszczy będzie dla nich nie tylko okazją do wytężonej pracy, ale również do spotkania swoich przyjaciół, grających na co dzień w klubach z całej Polski. Doświadczeni zawodnicy będą mieli jeszcze jedno ważne zadanie. – Piłka nożna to sport zespołowy, więc pomimo indywidualnego podejścia, należy pamiętać, że największą wartością jest nauka współpracy. Kompetencja, która pomaga na boisku, ale także w życiu. Zawodnicy, którzy po raz kolejny pojawią się na zgrupowaniu, znają już zasady tu panujące i wierzymy, że będą dzielić się tą wiedzą z debiutantami – mówi Patalon.

W tym roku na Zimowej AMO zadebiutuje 33 chłopców i dziewcząt, co stanowi 21 procent wszystkich zaproszonych na obóz. Największe grono zawodników, którzy po raz pierwszy otrzymali powołanie – dziewięciu – jest z rocznika 2006 chłopców.

Rafał Cepko

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności