Aktualności

[Ambasadorzy XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”] Nina Patalon

PIŁKA DLA WSZYSTKICH22.01.2020 
Rozgrywki XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” trwają w najlepsze. W tym roku uczestnicy zmagań mogą liczyć na wyjątkowe wsparcie. Do gry po raz pierwszy w historii zagrzewa ich liczna grupa Ambasadorów, w której znajdują się znane postaci związane z futbolem.

Powołanie grona Ambasadorów to jedna z niespodzianek przygotowanych specjalnie na okrągłe urodziny Turnieju. Obecność i wsparcie dziecięcych idoli ma być dla młodych piłkarzy i piłkarek dodatkową inspiracją do uprawiania sportu.

Dotychczas przedstawiliśmy Wam sylwetki pięciorga Ambasadorów: wybitnego trenera, a obecnie szanowanego eksperta piłkarskiego, Andrzeja Strejlaua (LINK), jednego z najpopularniejszych dziennikarzy sportowych w kraju, Krzysztofa Stanowskiego (LINK) oraz zawodniczek reprezentacji Polski: Oli Sikory z Juventusu Turyn (LINK), Pauliny Dudek z Paris Saint-Germain (LINK) i Ewy Pajor z Wolfsburga (LINK).

Dzisiaj przyszła kolej na jedyną kobietę w Polsce mogącą pochwalić się najwyższą licencją trenerską – UEFA Pro. Nina Patalon zdobyła ją w kwietniu ubiegłego roku. Miała wówczas 33 lata.

Jako piłkarka, grająca na pozycji pomocnika, występowała w jednym z najbardziej utytułowanych kobiecych klubów w Polsce – Medyku Konin, z którym zdobywała tytuły mistrzyni Polski juniorek (trzykrotnie) oraz medale (4 srebrne i 2 brązowe) w ligowych rozgrywkach seniorek. Do tych sukcesów dołożyła ponadto 3 Puchary Polski oraz występy w juniorskich reprezentacjach Polski.

Jej karierę zawodniczą przerwała kontuzja. Dla Patalon stała się ona początkiem nowego etapu w życiu. W 2010 roku ukończyła studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie uzyskała licencję trenera II klasy. W tym samym roku rozpoczęła pracę szkoleniową w Medyku, gdzie rozwijała talenty późniejszych reprezentantek Polski, z Ewą Pajor na czele. Na liście jej sukcesów trenerskich znajdują się także: 2 mistrzostwa i 1 wicemistrzostwo Polski juniorek oraz 2 wicemistrzostwa Polski seniorek.

Pracując w klubie z Konina otrzymała propozycję objęcia stanowiska asystentki selekcjonera reprezentacji Polski do lat 15. W maju 2014 roku została ogłoszona jako nowa selekcjonerka kadry do lat 17. Jej zaangażowanie, pasja i konsekwencja w dążeniu do celu zostały docenione przez władze Związku, który w styczniu 2019 roku mianował ją Koordynatorem Szkolenia Piłki Nożnej Kobiet Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pół roku później, w przerwie między sezonami, Nina Patalon zamieniła reprezentację U-17 na U-19, będącą bezpośrednim zapleczem seniorskiej kadry. Z obecnie prowadzonym zespołem zaliczyła już pierwszy sukces w postaci awansu do rozgrywek Elite Round.

Jako Koordynator Szkolenia Piłki Nożnej Kobiet Patalon tworzy środowisko przyjazne młodym piłkarkom. Dzięki jej inicjatywie powstają projekty dedykowane dziewczętom i służące rozwojowi kobiecego futbolu.

Nina Patalon rozwija świadomość społeczeństwa o kobiecej piłce nożnej oraz stara się wskazywać i rozwiązywać problemy w niej występujące. Doceniają to środowiska nie tylko piłkarskie – w ubiegłym roku trenerka została wyróżniona przez portal „Wysokie Obcasy” jako jedna z 50 kobiet, które „zmieniły Polskę”.

Przypomnijmy, że obok Niny Patalon oraz zaprezentowanych już wcześniej Oli Sikory, Pauliny Dudek, Ewy Pajor, Andrzeja Strejlaua i Krzysztofa Stanowskiego Ambasadorami XX edycji największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci są: Zbigniew Boniek (Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Maciej Sawicki (Sekretarz Generalny PZPN), Krzysztof Pawiński (CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark), Jacek Magiera (selekcjoner reprezentacji Polski do lat 20), a także dziennikarze: Stefan Szczepłek i Roman Kołtoń.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności