Aktualności

[Ambasadorzy XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”] Jacek Magiera

PIŁKA DLA WSZYSTKICH13.03.2020 
Rozgrywki XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” trwają w najlepsze. W tym roku uczestnicy zmagań mogą liczyć na wyjątkowe wsparcie. Do gry po raz pierwszy w historii zagrzewa ich liczna grupa Ambasadorów, w której znajdują się znane postaci związane z futbolem.

Powołanie grona Ambasadorów to jedna z niespodzianek przygotowanych specjalnie na okrągłe urodziny Turnieju. Obecność i wsparcie dziecięcych idoli ma być dla młodych piłkarzy i piłkarek dodatkową inspiracją do uprawiania sportu.

Dotychczas przedstawiliśmy Wam sylwetki siedmiorga Ambasadorów: wybitnego trenera, a obecnie szanowanego eksperta piłkarskiego, Andrzeja Strejlaua (LINK), selekcjonerkę reprezentacji Polski kobiet do lat 19 i jedyną Polkę z licencją UEFA Pro, Ninę Patalon (LINK), dziennikarzy sportowych: Krzysztofa Stanowskiego (LINK) i Stefana Szczepłka (LINK) oraz zawodniczek reprezentacji Polski: Oli Sikory z Juventusu Turyn (LINK), Pauliny Dudek z Paris Saint-Germain (LINK) i Ewy Pajor z Wolfsburga (LINK).

Kolejną osobą wspierającą XX edycję Turnieju jako Ambasador jest selekcjoner reprezentacji Polski do lat 20, Jacek Magiera. Urodzony w Częstochowie, karierę piłkarską rozpoczynał w tamtejszym Rakowie, w barwach którego w wieku 18 lat zadebiutował w ekstraklasie. Wiosną 1997 roku trafił do warszawskiej Legii. W klubie ze stolicy grał do końca 2005 roku, z półroczną przerwą na wypożyczenie do Widzewa Łódź. Po odejściu z Legii Magiera zaliczył jeszcze krótkie epizody w Rakowie oraz Cracovii. Karierę zawodniczą zakończył zimą 2006 roku. Łącznie w ekstraklasie rozegrał 233 mecze i strzelił w nich 25 goli.

Swoje największe sukcesy Magiera osiągał w Legii (mistrzostwo Polski 2001/02 i 2005/06, Puchar Polski 1996/97, Superpuchar Polski 1997/98 oraz Puchar Ligi 2001/02), a także jako młodzieżowy reprezentant Polski. W 1993 roku podczas turnieju rozgrywanego w Turcji sięgnął po tytuł mistrza Europy w kategorii U-16. W tym samym roku kadra prowadzona przez trenera Andrzeja Zamilskiego brała również udział w mistrzostwach świata do lat 17 w Japonii, zajmując w nich wysokie 4. miejsce.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Jacek Magiera od razu rozpoczął tę trenerską. Dołączył do sztabu szkoleniowego Legii, którą prowadził wówczas Dariusz Wdowczyk. Funkcję asystenta sprawował przy Łazienkowskiej jeszcze przez kilka lat, a na początku 2014 roku już jako pierwszy trener objął rezerwy warszawskiego klubu. Pracował w nich przez półtora roku.

Nieco ponad dwa lata później, po czteromiesięcznym okresie pracy w Zagłębiu Sosnowiec, wrócił do Legii już jako szkoleniowiec pierwszego zespołu. Pod jego wodzą drużyna zaczęła grać bardzo atrakcyjny futbol, zdobyła mistrzostwo Polski, a w Lidze Mistrzów potrafiła pokonać Sporting Lizbona i zremisować z Realem Madryt. Po zakończeniu współpracy z warszawskim klubem Magiera rozpoczął pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej. Od 2018 roku jest selekcjonerem reprezentacji do lat 20, którą prowadził podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce.

W rozmowie z nami Magiera wspomina swoje piłkarskie podwórko, opowiada o swoim spojrzeniu na Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, a także dzieli się swoimi doświadczeniami w opiece nad młodymi piłkarzami i wyjaśnia, czym powinien charakteryzować się dobry trener dziecięcej drużyny.

Przypomnijmy, że obok Jacka Magiery oraz zaprezentowanych już wcześniej Niny Patalon, Oli Sikory, Pauliny Dudek, Ewy Pajor, Andrzeja Strejlaua, Stefana Szczepłka i Krzysztofa Stanowskiego Ambasadorami XX edycji największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci są: Zbigniew Boniek (Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Maciej Sawicki (Sekretarz Generalny PZPN), Krzysztof Pawiński (CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark) oraz dziennikarz Roman Kołtoń.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności