Aktualności

Zmiany warunków licencyjnych dla klubów ekstraklasy oraz I ligi

Federacja23.05.2018 
Na posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej podjęto decyzję o zmianie warunków przyznawania licencji klubom ekstraklasy oraz pierwszej ligi. Część przepisów zacznie obowiązywać od sezonu 2019/2020, natomiast pozostałe wejdą w życie rok później.

Najważniejszym postanowieniem podjętym przez Zarząd jest to, że zespół występujący na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce musi swoje mecze w roli gospodarza rozgrywać w mieście, które jest siedzibą klubu. Poza tym stadion musi posiadać minimum 4 500 indywidualnych miejsc siedzących (w tym minimum 1 000 znajdujących się pod dachem), a także podgrzewaną płytę oraz sztuczne oświetlenie o natężeniu spełniającym wymogi rozegrania meczu po zapadnięciu zmroku. – Oczywiście, nie chcemy pozbawiać nikogo szans gry w ekstraklasie, ale pewne standardy muszą być zachowane. Jeżeli klub, który awansuje na najwyższy szczebel rozgrywkowy będzie już kończył etap przebudowy infrastruktury i będzie musiał po wywalczeniu promocji rozegrać jedno lub dwa spotkania w roli gospodarza na obcym obiekcie, nie powinno być z tym problemów. Na pewno jednak nie zaistnieje już sytuacja, w której klub z danego miasta przez cały sezon występuje jako gospodarz w innej miejscowości. W takich przypadkach nie otrzyma licencji na grę w ekstraklasie – powiedział Prezes PZPN Zbigniew Boniek. Przepisy te wejdą w życie od sezonu 2019/2020. – Każdy, to myśli o grze w ekstraklasie po tym terminie, a nie spełnia obecnie kryteriów, będzie miał czas, by swój obiekt dostosować – dodał Zbigniew Boniek.

Zmiany warunków licencyjnych będą dotyczyły także klubów I ligi. Od sezonu 2020/2021 wszystkie kluby występujący na tym poziomie rozgrywkowym będą zobligowanie do posiadania podgrzewanej płyty boiska. – Większość klubów, które obecnie grają na poziomie ekstraklasy, dysponuje już takimi murawami. Kilka z nich będzie musiało się do tego wymogu dostosować, ale właśnie po to przepis wejdzie w życie dopiero za dwa lata, by kluby mogły wygospodarować odpowiednie środki na ten cel – poinformował Zbigniew Boniek.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności