Aktualności

Rozmową przy okrągłym stole zakończył się w Polsce międzynarodowy projekt LIAISE

Federacja04.12.2019 
2 grudnia we Wrocławiu odbyło się spotkanie kończące projekt LIAISE, w którym PZPN uczestniczy jako jedna z zaproszonych federacji piłkarskich. LIAISE to wyjątkowe, dwuletnie partnerstwo, które po praz pierwszy zrzesza kibiców, związki i ligi piłkarskie oraz inne zainteresowane podmioty w tym Europejską Unię Piłkarską (UEFA) i unijny Think Tank ds. bezpieczeństwa meczów piłki nożnej.

Założeniem projektu jest szersze zaimplementowanie zaleceń Konwencji Rady Europy w sprawie zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa, zabezpieczenia i obsługi podczas meczów piłki nożnej i innych imprez sportowych (ratyfikowanej przez Polskę w 2017 roku). Celem LIAISE jest rozwój i wsparcie dla funkcji SLO (Supporters Liaison Officer), koordynator ds. współpracy z kibicami. Posiadanie przez klub piłkarski osoby odpowiedzialnej za ten obszar to kryterium „A” podręcznika licencyjnego dla klubów Ekstraklasy.

Podczas poniedziałkowego spotkanie uczestnicy zapoznali się z „Planem Działań” (Action Plan), zbiorem sugestii zmian w obowiązujących obecnie regulacjach oraz powołaniem nowych instytucji nadzorujących. „Plan Działań” został opracowany przez unijnych ekspertów na podstawie raportów z wizyt studyjnych jakie odbyły się w Polsce. Przypomnijmy, że były to dwie wizyty podczas meczów Ekstraklasy, w zeszłym sezonie 2018/19  podczas meczu Jagiellonia Białystok – Lech Poznań (11.11.2018 r.) oraz w trwającym sezonie 2019/20 w ramach spotkania Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin (21.09.2019 r.).

Zaproponowane zmiany zostały usystematyzowane w trzech obszarach:

  1. Środowisko działań SLO
  1. Wsparcie funkcji SLO
  2. SLO w społeczności

Tego rodzaju podział pozwala na stopniowe wprowadzanie zmian w poszczególnych obszarach. Przedstawiony Plan był szeroko dyskutowany, niektóre propozycje ze względu na obecne uwarunkowania będą musiały poczekać na wdrożenie (m.in. powołanie zespołu do analiz oceny ryzyka meczów piłki nożnej), do realizacji innych przy dobrej woli zainteresowanych podmiotów można przystąpić od razu (m.in. jednolity opis funkcji SLO, stworzenie pakietów szkoleniowych dla SLO, kampanie informacyjne).  

Wrocławskie spotkanie było przedostatnim wydarzeniem w ramach projektu LIAISE, 13 grudnia w Paryżu odbędzie się spotkanie kończące dla wszystkich partnerów projektu. Więcej o projekcie LIAISE.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności