Aktualności

Historyczne znaki Polskiego Związku Piłki Nożnej

Aktualności10.01.2019 
Jedenaście historycznych znaków zostało wpisanych w karty Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwszy z nich został zaprezentowany w latach 20-tych zaraz po założycielskim zgromadzeniu w Warszawie. Niemal przez te wszystkie dekady umiejscowiony był orzeł, który z upływem czasu został pokazywany w zupełnie inny sposób. Na dwóch logotypach PZPN była także piłka.

Obecnie używany logotyp Polskiego Związku Piłki Nożnej powstał w 2011 roku i oficjalnie został zaprezentowany na konferencji prasowej 14 kwietnia przez byłego prezesa PZPN Grzegorza Latę. Projekty, przygotowania i wszelakie dyskusje zostały podjęte już dużo wcześniej, bo już w 2010 roku. Jednym z powodów zmiany znaku była potrzeba odświeżenia wizerunku związku i symbolizującego logotypu.

Twórcom oczywiście zależało na zachowaniu bardzo ważnych elementów dla kibiców, czyli godła narodowego oraz piłki. W projektach inspirowano się historią, doświadczeniami innych federacji piłkarskich, zarówno europejskich i światowych. Pod uwagę brano także sztukę ludową, a nawet graffiti. Po wyłonieniu trzech najlepszych propozycji wybrano projekt, który zdaniem twórców nawiązuje do otwartości i dynamizmu. Obecny logotyp używany przez PZPN jest już od niespełna dziewięciu lat i jest jedenastym w historii. A jak na przestrzeni ostatnich wieków ten logotyp ewoluował? Wszystko przedstawia poniższa grafika.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności