Aktualności

[EL. ME U-19 KOBIET] Turniej dojrzałości i powrót na stadion Widzewa

Reprezentacja27.09.2019 
Szkocja, Bułgaria i Chorwacja będą rywalami reprezentacji Polski do lat 19 kobiet w rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu w Łodzi, Sieradzu i Bełchatowie turnieju I rundy eliminacji do mistrzostw Europy. - To dla nas turniej dojrzałości, bo dla większości piłkarek będzie to debiut w tej kategorii wiekowej. Mamy dużo jakości, ale na tym poziomie rywale już nie wybaczają błędów - mówi selekcjoner Nina Patalon, która po raz pierwszy poprowadzi reprezentację w el. ME U-19.

Polki szlifują formę na zgrupowaniu w Pruszkowie. Sporo pracy ma także sztab medyczny, który toczy walkę z czasem, by postawić na nogi filary zespołu. Drużynę Niny Patalon zdziesiątkowały bowiem kontuzje i inne problemy zdrowotne, które dopadły m.in. kapitan Adrianę Achcińską i liderkę formacji obronnej Klaudię Homę. Ich występ w pierwszym meczu stoi pod znakiem zapytania. - Walczymy z czasem. Sytuacja robi się trudna, ale z drugiej strony to szansa dla pozostałych zawodniczek - mówi trener Patalon i uspokaja: - Mamy dużo jakości w naszym zespole. Jak pokazały towarzyskie mecze z Czeszkami potrafimy świetnie grać w piłkę i zdominować przeciwnika, ale przy dekoncentracji na tym poziomie, rywale już nie wybaczają błędów. Dlatego kluczowe będzie przygotowanie mentalne - dodaje.

Polki przed egzaminem dojrzałości

To będzie debiutancki turniej w tej kategorii wiekowej dla Niny Patalon, ale także większości jej zawodniczek. Tylko trzy z powołanych piłkarek - Alicja Materek, Paulina Filipczak i Oliwia Szperkowska - grały wcześniej w reprezentacji do lat 19. Niemal cały zespół biało-czerwonych oparty jest na zawodniczkach, które w maju 2018 roku na Litwie grały na mistrzostwach Europy do lat 17. Zaprezentowały się tam świetnie, walcząc jak równy z równym z Angielkami i Włoszkami, a ulegając jedynie późniejszym mistrzyniom Europy - Hiszpankom. Jak poradzą sobie z przejściem na wyższy poziom? - To będzie dla nas turniej dojrzałości. Na pewno potrzebujemy trochę czasu, a z każdym meczem powinniśmy grać coraz lepiej - uważa trener Patalon.

Polki rozpoczną drogę na mistrzostwa Europy od starcia z teoretycznie najsłabszym przeciwnikiem. Chorwatki przed rokiem odpadły w pierwszej rundzie kwalifikacji i od tamtej pory zagrały tylko na towarzyskim turnieju w Chinach, gdzie przegrały z gospodyniami wszystkie trzy mecze. Bardziej wymagający powinni być dwaj pozostali rywale - Bułgaria i Szkocja. - Bułgarki rozwijają się, bo w zeszłym roku wywalczyły historyczny awans do Elite Round. Mają w swoim składzie zawodniczki z USA i Kanady. To ciekawy zespół, który próbuje grać w piłkę - ocenia drugiego przeciwnika w turnieju selekcjoner reprezentacji Polski.

Na zakończenie turnieju biało-czerwone zmierzą się ze Szkocją, która w tym roku była gospodarzem mistrzostw Europy do lat 19. Nie wygrała jednak żadnego z trzech spotkań. - Ale Szkotki zagrały bardzo dobry mecz na inaugurację z późniejszym mistrzem, Francją. Przegrały dopiero po golu w doliczonym czasie gry - zastrzega trenerka Polek. - To przeciwnik wyżej od nas notowany, ale o zbliżonym potencjale. Zbudowany na bazie akademii narodowej, w której młode piłkarki na co dzień się szkolą. Są więc zespołem doskonale zgranym.

Na stadionie Widzewa jak w domu

To decydujące spotkanie Polki rozegrają na pięknym i nowoczesnym stadionie Widzewa Łódź. Będą czuły się tam jak w domu, bo nie dość, że większość zawodniczek gra na co dzień w SMS Łódź, to jeszcze właśnie na tym obiekcie zaczęła się budowa drużyny Niny Patalon. W 2017 roku reprezentacja Polski U-16 pokonała na stadionie Widzewa Słowację 1:0 w turnieju UEFA Development. - Historia zatoczyła koło. Można powiedzieć, że właśnie wtedy ta drużyna się budowała. Większość zawodniczek przebiła się do składu kadry do lat 17 i przebyła z nią drogę aż do reprezentacji do lat 19 - przyznaje Nina Patalon.

Polki rozpoczną turniej kwalifikacyjny meczem z Chorwacją w środę, 2 października w Sieradzu. Kolejne spotkania rozegrają: w sobotę, 5 października w Bełchatowie z Bułgarią i we wtorek, 8 października w Łodzi ze Szkocją. Bezpośredni awans do Elite Round, czyli decydującej rundy kwalifikacji, wywalczą dwa najlepsze zespoły w grupie oraz cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Turniej finałowy mistrzostw Europy do lat 19 kobiet odbędzie się w lipcu 2020 roku w Gruzji.

ELIMINACJE MISTRZOSTW EUROPY U-19 KOBIET
2-8.10.2019, woj. łódzkie

Środa, 02.10.2019
17:00, Sieradz, Chorwacja - Polska
17:00, Bełchatów, Szkocja - Bułgaria

Sobota, 05.10.2019
16:00, Bełchatów, Polska - Bułgaria
16:00, Sieradz, Szkocja - Chorwacja

Wtorek, 08.10.2019
15:00, Łódź, stadion ŁKS, Bułgaria - Chorwacja
15:00, Łódź, stadion Widzewa, Polska - Szkocja

Hanna Urbaniak

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności