Wiek: 11-19 lat
Aby móc trenować w klubie piłkarskim, poszukaj go na naszej interaktywnej mapie i skontaktuj się bezpośrednio z jego przedstawicielem, który przedstawi ci możliwości dołączenia do niego. Warto kontaktować się również z klubami, które nie mają jeszcze sekcji dziewczęcej, bo w przypadku zainteresowania, mogą otworzyć się na możliwość poszerzenia swojej oferty.
Kluby zrzeszone w PZPN, oprócz prowadzenia treningów, występują również w oficjalnych rozgrywkach ligowych i pucharowych. Dzieci poniżej 11. roku życia mogą brać udział w rywalizacji w różnej formie (ligi lub turnieje) dostępnej w danym regionie. Natomiast w przypadku starszych kategorii młodzieżowych rozgrywek dziewcząt ich struktura została opisana poniżej.
Rozgrywki w młodszych kategoriach organizowane są przez:
1. Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej (WZPN)
2. PZPN
W wojewódzkich rozgrywkach Orliczek U11 uczestniczą kluby zlokalizowane w danym województwie. Jest to pierwszy etap rywalizacji rówieśniczej. Nacisk na tym etapie położony jest na rozwój indywidualny zawodniczek, a nie na wyniki rozgrywanych meczów. W tej fazie szkolenia, dzięki brakowi wyników i tabel, dziewczynki mogą skupić się na własnym progresie.
Młodzieżowe ligowe rozgrywki centralne rozpoczynają się w kategorii wiekowej do lat 16 (U16). Występują w niej zawodniczki w wieku od 14. do 16. roku życia. Rozgrywki Centralnej Ligi Juniorek U16 prowadzone są w 4 grupach po 8 zespołów. Najlepsze zespoły z każdej grupy walczą w półfinałach, które następnie wyłaniają finalistki CLJ U16.
Najstarszą grupą wiekową w rozgrywkach młodzieżowych jest Centralna Liga Juniorek U18 (do lat 18). Na tym poziomie mogą występować zawodniczki w wieku od 16. do 19. roku życia. Rozgrywki podzielone są na 2 grupy po 10 drużyn. Drużyny z dwóch najwyższych miejsc awansują do fazy pucharowej.
Mecze finałowe rozgrywek CLJ U16 i CLJ U18 rozgrywane są z profesjonalną oprawą i transmisją live (na kanałach społecznościowych PZPN) i są one dużym wydarzeniem wieńczącym starania młodych zawodniczek o tytuły mistrzyń Polski w swoich kategoriach wiekowych.
Pamiętaj, że do 15. roku życia (zarówno pojedyncze zawodniczki, jak i całe drużyny) mogą łączyć grę z chłopcami w tej samej lub niższej kategorii wiekowej chłopców (o szczegółowe zasady zapytaj w Wojewódzkim Związku Piłki Nożnej lub pod adresem: kobiecapilka@pzpn.pl).
Kinga, 11 lat
piłkarka UKS Ząbkovia Ząbki
Gra w piłkę daje mi satysfakcję i radość. Moja drużyna jest dla mnie bardzo ważna. Możemy na sobie polegać i wzajemnie się wspierać, a mierząc się z innymi zespołami mogę sprawdzić swoje umiejętności dobrze się przy tym bawiąc.