PIŁKA DLA WSZYSTKICH

Dlaczego najmłodsi tak często rezygnują z aktywności fizycznej? Jaką rolę odgrywają rodzice w zachęcaniu dzieci do uprawiania sportu? Czy presja pomaga pokonywać własne słabości, czy jest wrogiem młodego sportowca? O postanowieniach noworocznych, motywacji i mentalnym przygotowaniu dzieci do sportu opowiada Damian Salwin, psycholog reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Reprezentacja A

Bardzo dobre spotkanie rozegrał West Ham United z Łukaszem Fabiańskim w bramce. „Młoty” w 22. kolejce Premier League pokonały faworyzowany Arsenal, a polski golkiper zachował czwarte czyste konto w tym sezonie. Decydującego gola w drugiej połowie strzelił Declan Rice. To pierwsza wygrana West Hamu z Arsenalem na własnym stadionie od 2006 roku.

Aktualności

Jednym z najważniejszych aspektów zgrupowania zawodników z projektu Talent Pro jest prowadzenie ich w poszczególnych grupach zorientowanych na ich boiskową pozycję. Na czwartkowych zajęciach najgłośniejsi byli środkowi obrońcy, których praca w Hiszpanii ma się przełożyć na funkcjonowanie kilku reprezentacji młodzieżowych.

Tylko u nas

Wchodząc do bazy treningowej Queens Park Rangers Paweł Wszołek może w po Polsku zamówić u klubowego kucharza wybrane danie, następnie w języku ojczystym wskazać masażyście, jak może pomóc mu w rozgrzaniu mięśni, a po treningu przyjść i u rodaka poprosić o analizę swojego występu. Co więcej, menedżera swojej drużyny zagada, jak w Polsce podoba się jego bratu, który pracuje w kraju nad Wisłą.

100 lat PZPN

Jedenaście historycznych znaków zostało wpisanych w karty Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwszy z nich został zaprezentowany w latach 20-tych zaraz po założycielskim zgromadzeniu w Warszawie. Niemal przez te wszystkie dekady umiejscowiony był orzeł, który z upływem czasu został pokazywany w zupełnie inny sposób. Na dwóch logotypach PZPN była także piłka.

100 lat PZPN

„Przed samymi świętami, bo w dniach 20 i 21 bm. odbył się w Warszawie zjazd towarzystw sportowych wszystkich ziem polskich, na którym ukonstytuowano P.Z.P.N” – napisał w grudniu 1919 roku Ilustrowany Kurier Codzienny. Lakoniczna notatka jest jedną z niewielu relacji opisującej powstanie Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w tym roku obchodzi stulecie istnienia.

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Polityka prywatności