Aktualności

[Z PODWÓRKA NA STADION] Imponująca liczba strzałów i niespodziewani medaliści

Aktualności26.04.2018 
W rozegranym w dniach 23-25 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” młodzi adepci piłki nożnej walczyli o tytuł najlepszych drużyn w Wielkopolsce. – Bądźcie szczęśliwi, cieszcie się grą i nawet, gdy dziś nie uda Wam się stanąć na podium, pamiętajcie, że to dopiero początek – w taki sposób motywował dzieci prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala.

Turniejowe zmagania miały miejsce na boiskach Stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Bohaterów Bielnika w Wolsztynie. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategoriach U-12, drugiego w U-10, ostatniego zaś – w U-8. W rywalizacji w Wielkopolsce wzięło udział blisko 1200 zawodniczek i zawodników, którzy wygrali swoje rozgrywki na poziomie powiatowym.

LICZBA TURNIEJU
26
tyle strzałów w ciągu dwudziestu minut oddali zawodnicy Akademii Piłkarskiej Piotra Reissa w meczu półfinałowym kategorii U-12. Tylko swojemu golkiperowi – Julianowi Karolakowi – drużyna z Kalisza zawdzięcza utratę zaledwie trzech goli w tym pojedynku.

CIEKAWOSTKA
W rywalizacji chłopców spośród 9 zespołów, które w swoich grupach zajęły pierwsze miejsca, tylko Akademia Reissa znalazła się w strefie medalowej. Pozostałe trzy drużyny z najlepszej czwórki: SP 12 Gniezno, SP 18 Kalisz i SP Rogoźno w swoich grupach musiały uznać wyższość rywali, którzy jednak potem nie potrafili przebrnąć ćwierćfinałów. Zawodnicy z Rogoźna w ogóle w najlepszej szesnastce znaleźli się rzutem na taśmę, z siódmym wynikiem wśród drużyn z drugich miejsc (czyli de facto jako ostatnia, 16 drużyna), by ostatecznie sięgnąć po brąz.POSTAĆ FINAŁU
Jedną z drużyn, która w fazie grupowej wygrała, i to zdecydowanie, wszystkie swoje mecze, a następnie potknęła się już na etapie 1/8 finału, była
SP 3 Wronki z trenerem Fabianem Myszkowskim. Wydawało się, że chłopcy z Wronek mogą być czarnym koniem turnieju. Dobrze wyglądali piłkarsko, a tym, co robiło największe wrażenie na obserwatorach była niesamowita atmosfera, jaką potrafił wytworzyć Myszkowski. Dyscyplina nie tylko na boisku, uśmiechy na twarzach i trzymanie się razem to fantastyczny kapitał i fundament, na którym można zbudować ekipę, o której jeszcze usłyszymy. Nie do przecenienia jest tu rola trenera mającego ze swoimi podopiecznymi wzorowy, godny naśladowania kontakt.

CYTAT TURNIEJU
Bądźcie szczęśliwi, cieszcie się grą i nawet, gdy dziś nie uda Wam się stanąć na podium, pamiętajcie, że to dopiero początek. Z tymi zaś, którzy dziś wygrają, widzimy się już w niedzielę w Warszawie, bo ja na pewno tam będę, aby Was wspierać – w taki sposób witał uczestników turnieju dziesięciolatków Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala.

ZAWODNICZKA, NA KTÓRĄ WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘMałgorzata Krawczyk, Trójka SP 3 Szamotuły, kategoria U-10
Trener Karolina Beger przyznała, że sukces drużyny Trójka SP 3 Szamotuły nie byłby możliwy bez najlepszej piłkarki turnieju – Małgosi Krawczyk. Rzadko kiedy zawodniczki w tak młodym wieku potrafią na boisku tak wiele. Drybling, balans ciałem i bramkostrzelność to główne atuty dziewczynki, która miłością do piłki zaraziła się 6 lat temu od swojego starszego brata. Gosia wsparcie rodziny czuła zresztą podczas zmagań w Wolsztynie, ponieważ na trybunach obecny był jej tata, Roman, który specjalnie na ten dzień wziął sobie w pracy dzień wolny. Przez chwilę wydawało się, że w meczu o brąz zespół z Szamotuł będzie musiał radzić sobie bez odczuwającej ból w kostce Gosi, jednak drużynowy uścisk wszystkich koleżanek i trenerki oraz obecność taty dodały jej energii, którą zawodniczka spożytkowała w najlepszy możliwy sposób, prowadząc swój zespół na podium.

ZAWODNIK, NA KTÓREGO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘMikołaj Talarek, Akademii Piłkarskiej Piotra Reissa, kategoria U-12
Filigranowy piłkarz wyróżniał się na tle o rok starszych rywali (sam urodził się w 2007 roku) szybkością, koordynacją i wyszkoleniem technicznym. Popularny „Małpka”, jak nazywają Mikołaja koledzy z boiska, był wszędobylski, potrafił doskonale kierunkowo przyjmować piłkę, dzięki czemu z łatwością mijał przeciwników i napędzał akcje swojego zespołu. To zasługa wrodzonego talentu oraz (a może przede wszystkim) pracy z trenerem Pawłem Halaburdą. W grze Mikołaja i reszty drużyny widać pewne schematy i automatyzmy, które mogą dać poznaniakom dużo radości w trakcie finałowych zmagań w Warszawie.Przypomnijmy, że finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat.

Szczegółowe wyniki oraz inne informacje na temat rozgrywek można znaleźć na oficjalnej stronie turnieju: www.zpodworkanastadion.pl

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności