Aktualności

[TURNIEJ O PUCHAR PREZESA PZPN] Zbigniew Boniek: Taka konfrontacja była nam bardzo potrzebna

Aktualności19.02.2018 
– W miniony weekend przeżywaliśmy wielkie emocje związane z pierwszą edycją Turnieju o Puchar Prezesa PZPN. W sobotę w halach AWF Warszawa i OSiR Bemowo oglądaliśmy rywalizację w kategorii U-11, a w niedzielę zmagania najlepszych dwunastolatków w Polsce, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach wojewódzkich. Taka konfrontacja była bardzo potrzebna. Uważam, że powinniśmy grać w piłkę jak najwięcej, szczególnie zimą, w hali, na małych przestrzeniach, gdzie jest więcej pressingu. Może to wyłącznie pomóc. Nie ma bowiem lepszej formy treningu niż gierka – zapewnia Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, który ocenił pierwszą edycję rozgrywek.

Mecz rozwija wszystkie elementy piłkarskie od wytrzymałości, wydolności, po technikę użytkową. Ważna jest również rywalizacja. Chcemy, aby młodzi chłopcy z całej Polski mogli konfrontować się ze swoimi rówieśnikami. Po zaciętej rywalizacji w kategorii U-11 po trofeum sięgnęło AP KGHM Zagłębie Lubin, a w kategorii U-12 z wygranej cieszyła się AP Pogoń Szczecin. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Pierwsza edycja turnieju stała na wysokim poziomie. Obejrzeliśmy wiele fantastycznych meczów, szczególnie podobał mi się półfinał w kategorii U-12, w którym grały AP KGHM Zagłębie Lubin i AP Pogoń Szczecin. Spotkanie stało na bardzo wysokim poziomie technicznym, było widać, że zawodnicy obydwu drużyn wiedzą, o co chodzi w piłce. Mecz był pełen dramaturgii, Pogoń zdołała doprowadzić do remisu w ostatnich sekundach, a później wygrała po serii rzutów karnych. W finale szczecinianie okazali się zaś lepsi od AP Wigry Suwałki.

W ten weekend przekonaliśmy się, jak nasza młodzież prezentuje się pod względem sportowym, fizycznym czy czysto piłkarskim. Było kilku ciekawych zawodników, którzy już trafili do naszych notesów i będziemy ich monitorować. Zauważyłem mnóstwo pozytywów, ale i jedną negatywną rzecz, która mnie zaniepokoiła. Nagminnie zdarzało się, że wielu zawodników, przy jakimkolwiek kontakcie fizycznym, padało na parkiet, domagało się pomocy lekarza i płakało. Mimo że nawet z trybun gołym okiem było widać, że nic złego im się nie stało. Na tym turnieju nie było zresztą ani jednej kontuzji. Nie można płakać! Trzeba szybko wstawać, nawet jak lekko boli, i pokazać przeciwnikowi, że się nie pęka, że nie daje się za wygraną. Myślę, że takie zachowania wzięły się z obserwacji tego, co dzieje się w futbolu seniorskim, kiedy często wymusza się rzut wolny czy karny. Trenerzy młodzieży powinni nad tym pracować i uzmysłowić zawodnikom, że tak nie można, że trzeba grać na całego, pokazać charakter. Przed wszystkimi jest jeszcze dużo pracy.

Po raz kolejny powtórzę, że Polski Związek Piłki Nożnej nie jest od szkolenia młodzieży, a od kształcenia trenerów. Chcielibyśmy jednak brać współudział w wychowywaniu młodych piłkarzy, pomagać klubom. Jestem przekonany, że Turniej o Puchar Prezesa PZPN na stałe wpisze się w kalendarz piłkarski całej Polski. Chcielibyśmy, aby każda kolejna edycja stała na jeszcze lepszym poziomie i na pewno zrobimy wszystko, aby ulepszać rozgrywki.

Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej

<<<Wielkie emocje w pierwszej edycji Turnieju o Puchar Prezesa PZPN>>>


Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży