Aktualności

Trwa II edycja Programu Wsparcia dla ludzi polskiej piłki

Aktualności13.12.2019 

Trwa kolejna edycja nowatorskiego projektu PZPN i Fundacji Piłkarstwa Polskiego przeznaczonego dla ludzi związanych z polskim futbolem. W odpowiedzi na duże zainteresowanie programem decyzją Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka i Zarządu PZPN, zdecydowano, że odbędą się kolejne turnusy. Rozpoczęły się one 29 września i potrwają do 5 kwietnia przyszłego roku. W czwartek z zarządem Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku spotkali się przedstawiciele fundacji – Andrzej Person i Władysław Puchalski.

Pierwsza edycja Programu Wparcia, przygotowanego przez PZPN i Fundację Piłkarstwa Polskiego, wystartowała w 2018 roku. Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze środowiska piłkarskiego, o czym świadczy nie tylko liczba nadesłanych zgłoszeń, ale przede wszystkim wysoka ocena kuracjuszy, którzy zostali wysyłani do Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku.

W prestiżowej klinice w Ciechocinku zjawiają osoby, które wcześniej zostały zakwalifikowane przez Polski Związek Piłki Nożnej i Fundację Piłkarstwa Polskiego na pobyt leczniczo-rehabilitacyjny. Kuracjusze zjawiają się najczęściej w niedzielę, później odbywa się ich przyjęcie, czyli profesjonalny wywiad i konsultacja ze specjalistami. Na podstawie rozmów z pacjentem lekarz dobiera szereg zabiegów. Każdy uczestnik ma indywidualny program, wszystko dostosowane jest pod wymagania pacjenta. Najważniejsze zadanie to poprawa zdrowia i samopoczucia.

Zajęcia odbywają się przez cały tydzień, nawet w niedzielę. Grafik jest napięty i wypełniony, bo dziennie jest to około pięć zabiegów. Są to m.in. masaże, prądy lecznicze, ćwiczenia grupowe, czyli wszystko to, czego potrzebują pacjenci. W międzyczasie są posiłki w formie bufetu. W wolnym czasie, czyli po wszystkich zabiegach, uczestnicy mogą brać udział w wycieczkach, koncertach, wieczorkach tanecznych, z którego chętnie korzystają. Taki cykl trwa dwa tygodnie, a następnie przyjeżdżają kolejne osoby i tak to potrwa aż do 5 kwietnia przyszłego roku.

Klinika prezentuje bardzo wysoki poziom, jeśli chodzi o bazę noclegową, zabiegową, a także profesjonalnych terapeutów. Obecnie dysponuje 300 pokojami, a obłożenie jest każdego dnia. Jest wiele osób chętnych, więc postanowiono o rozbudowaniu budynku. Jakość tego miejsca przyciąga gości, bo wiedzą czego mogą się spodziewać. Klinika specjalizuje się w układzie ruchu i wszelkimi schorzeniami. Jest unikatowe centrum ortopedycznej terapii manualnej. To zestaw odpowiednich technik, które pomagają zlokalizować źródło problemu i ustalić ćwiczenia do pracy pacjenta z terapeutą.

Klinice prestiżu nadaje centrum ortopedyczne, które nosi imię Freddy’ego Kaltenborna. To światowej sławy fizjoterapeuta. Kaltenborn osobiście w październiku 2010 roku dokonał uroczystego otwarcia. Kierownikiem centrum jest jego bezpośredni uczeń, który jest przedstawicielem na całą Polskę. Co ciekawe, w klinice nie są leczeni tylko pacjenci, ale profesjonalnie szkoleni są inni terapeuci.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że do Ciechocinka przyjeżdżają nie tylko Polacy, ale goście zza granicy. Na przestrzeni roku odnotowano tutaj pacjentów z… 40 krajów świata. Klinikę odwiedzają ludzie ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Rosji i Bliskiego Wschodu. Zainteresowanie kliniką jest przeogromne, przez cały rok. Dojazd jest wygodny z każdej strony kraju, bo Ciechocinek znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji. Dlatego przez niektórych nazywany jest taką perłą uzdrowiskową. Jeśli chodzi o środkową część Polski, to takich uzdrowisk, o takiej randze jest niewiele.

Fot. Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności