Aktualności

[TEGO DNIA] 9 kwietnia, czyli najszybszy napastnik

Aktualności09.04.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 9 kwietnia.

1981 – urodził się Ireneusz Jeleń. Wychowanek Piasta Cieszyn, z którego przez Beskid Skoczów trafił do Wisły Płock. W barwach „Nafciarzy” zadebiutował w ekstraklasie i już w pierwszym sezonie na tym poziomie rozgrywkowym zdobył w lidze osiem bramek. Kapitalnym sezonem w jego wykonaniu był jednak kolejny, w którym trafił do siatki 18 razy, ustępując w klasyfikacji najlepszych strzelców tylko Maciejowi Żurawskiemu. W 2006 roku słynący ze swej szybkości napastnik zdobył z Wisłą Puchar Polski, a po zakończeniu rozgrywek wyjechał do Francji. Przez pięć lat grał dla AJ Auxerre, będąc jednym z czołowych zawodników tej drużyny. W sezonie 2011/2012 był piłkarzem OSC Lille, po czym powrócił do Polski. Zakładał koszulki Podbeskidzia Bielsko-Biała i Górnika Zabrze, po czym wrócił do macierzystego Piasta Cieszyn. W reprezentacji Polski, w której zadebiutował 11 grudnia 2003 roku, rozegrał łącznie 29 spotkań, zdobywając pięć bramek. Znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata w 2006 roku.

>>> IRENEUSZ JELEŃ TRAFIA W MECZU Z SAN MARINO <<<

1985 – urodził się Marcin Kowalczyk. Wychowanek Polonii Kępno, przez UKS SMS Łódź trafił do ŁKS Łódź. Grał jeszcze dla Stali Głowno, a w ekstraklasie zadebiutował w marcu 2006 roku w barwach GKS Bełchatów. W 2008 roku przywdział trykot Dynama Moskwa, a następnie ukraińskiego Metalurha Donieck. W 2011 roku powrócił do Polski i podpisał umowę z Zagłębiem Lubin. Rok później przeniósł się do Śląska Wrocław, z którym wywalczył Superpuchar Polski. Później występował w rosyjskich Wołdze Niżni Nowogród oraz FK Tosno. Od 2016 roku znów można oglądać go na polskich boiskach. Po dwóch latach spędzonych w Ruchu Chorzów, od 2018 roku jest piłkarzem GKS Tychy. W reprezentacji narodowej, w której zadebiutował 20 sierpnia 2008 roku, rozegrał osiem spotkań.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności