Aktualności

[TEGO DNIA] 7 czerwca, czyli Polacy pokonują Portugalię

Aktualności07.06.2020 
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 7 czerwca. 1898 – urodził się Władysław Jentys. Przez niemal całe życie związany był z wojskiem, odznaczony orderem Virtuti Militari. Aktywnie działał w środowisku sportowym, a w 1922 roku w jednym z meczów reprezentacji Polski był członkiem tercetu trenerskiego. Zmarł w czasie II wojny światowej, 23 września 1941 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

1909 – urodził się Antoni Keller. Przez większość swojej zawodniczej kariery związany z warszawskimi klubami: Varsovią, Polonią, Warszawianką i Legią. Poza stolicą występował w barwach TKS Toruń, Gedanii Gdańsk, szkockiego Dundee United oraz południowoafrykańskiej Polonii Kapsztad. Jako pierwszy polski piłkarz wystąpił w jednym sezonie w dwóch klubach najwyższej klasy rozgrywkowej. W reprezentacji Polski w latach 1934-1935 rozegrał dwa spotkania. Zmarł w 1996 roku w Kapsztadzie.

1911 – urodził się Ryszard Łysakowski. Wychowanek Lublinianki Lublin, z której przeniósł się w 1933 roku do Legii Warszawa. Przed wybuchem II wojny światowej grał także dla stołecznej Polonii. W jej trakcie aktywnie działał na froncie, brał udział w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu działań wojennych występował w Górniku i Lnie Wałbrzych. W reprezentacji Polski zagrał raz, 14 października 1934 roku w meczu z Łotwą, w którym zdobył bramkę. Zmarł 31 sierpnia 2008 roku w Warszawie.

1933 – zmarł Jan Loth. Urodzony 31 sierpnia 1900 roku, pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Koronie Warszawa, a w 1919 roku zameldował się w stołecznej Polonii. Karierę kończył w Pogoni Katowice. W reprezentacji Polski rozegrał pięć spotkań – zaczynał jako bramkarz, aby później przejść do ataku. Był wszechstronnie usportowiony, zdobywał medale mistrzostw Polski w sztafecie 4x400 metrów oraz skoku wzwyż. Zmarł przedwcześnie 7 czerwca 1933 roku, przegrywając walkę z gruźlicą. Brat Stefana, innego reprezentanta Polski.

1935 – urodził się Engelbert Jarek. Urodzony w Rokitnicy, grał dla tamtejszego Górnika, a także Ogniwa Nysa. Najdłużej związany był jednak z Odrą Opole, w barwach której występował przez piętnaście lat. W tym czasie rozegrał dla niej ponad 500 spotkań. Jest najlepszym strzelcem tego klubu w historii. W reprezentacji Polski rozegrał trzy spotkania, zdobywając jedną bramkę. Znalazł się w kadrze na turniej finałowy Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960). Zmarł 24 sierpnia 2017 roku w niemieckim Sinzig.

1977 – urodził się Marcin Baszczyński. Wychowanek Polonii Nowy Bytom, w ekstraklasie debiutował w barwach Ruchu Chorzów. Z „Niebieskimi” już w swoim pierwszym sezonie sięgnął po Puchar Polski. Największe sukcesy odnosił jednak w Wiśle Kraków, do której przeniósł się w 2000 roku. Z dominującą w kraju „Białą Gwiazdą” zdobył sześć mistrzostw Polski, dwa Puchary Polski, jeden Superpuchar Polski oraz Puchar Ligi. W latach 2009-2011 był zawodnikiem greckiego Atromitosu Ateny, a po powrocie do ojczyzny założył koszulkę Polonii Warszawa. Karierę zakończył w 2013 roku w Ruchu Chorzów. W reprezentacji Polski wystąpił 35 razy, zdobywając jedną bramkę. Wziął udział w turnieju finałowym mistrzostw świata w 2006 roku.1985 – urodził się Arkadiusz Piech. Wychowanek Polonii Świdnica, z której w 2008 roku odszedł do Gawinu/Ślęzy Wrocław, a następnie Widzewa Łódź. W ekstraklasie debiutował wiosną 2010 roku w barwach Ruchu Chorzów. Trzy lata później trafił na pół roku do tureckiego Sivassporu Kulubu. Po powrocie do Polski występował w Zagłębiu Lubin, Legii Warszawa (mistrzostwo Polski 2016) i GKS Bełchatów. Po raz drugi za granicę wyjechał na Cypr, gdzie zakładał koszulki AEL Limassol i Apollonu Limassol. Od 2017 roku ponownie można go oglądać na polskich boiskach – najpierw w barwach Śląska Wrocław, a obecnie Odry Opole. W reprezentacji Polski w latach 2011-2012 rozegrał cztery spotkania.

1986 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Monterrey wygrała z Portugalią 1:0. Jedynego gola dla drużyny prowadzonej przez Antoniego Piechniczka strzelił w drugiej połowie Włodzimierz Smolarek. Zwycięstwo to zapewniło właściwie biało-czerwonym awans do dalszej fazy rozgrywek. Po raz ostatni w koszulce z orłem na piersi wystąpił Andrzej Zgutczyński.

>>> ZWYCIĘSTWO BIAŁO-CZERWONYCH W MECZU Z PORTUGALIĄ <<<

1995 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy rozegranym w Zabrzu wygrała ze Słowacją 5:0. Dwa gole dla polskiej kadry zdobył Andrzej Juskowiak, a po jednym dołożyli Tomasz Wieszczycki, Roman Kosecki i Piotr Nowak. Mimo wysokiego zwycięstwa, biało-czerwonym nie udało się awansować do turnieju finałowego mistrzostw Europy EURO 1996. W starciu ze Słowacją po raz pierwszy koszulkę z orłem na piersi założył Jacek Zieliński.

>>> KANONADA W ZABRZU, SŁOWACJA ROZBITA <<<

2006 – zmarł Zbigniew Jaskowski. Urodzony 15 marca 1929 roku, w ekstraklasie debiutował po II wojnie światowej w Wiśle Kraków. Dwa razy cieszył się z mistrzostwa Polski (1949, 1950). Karierę kończył w BKS Stal Bielsko-Biała. W reprezentacji Polski wystąpił tylko raz, 18 maja 1952 roku, w meczu przeciwko Bułgarii. Co ciekawe, był również malarzem i grafikiem, a jego prace można było oglądać na wielu wystawach i wernisażach. Zmarł 7 czerwca 2006 roku w Krakowie.

2013 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Kiszyniowie zremisowała z Mołdawią 1:1. Prowadzenie biało-czerwonym dał gol Jakuba Błaszczykowskiego, do wyrównania doprowadził Eugen Sidorenko. Dla Polaków była to niezwykle brzemienna w skutkach strata punktów, znacząco przyczyniająca się do przegrania walki o awans do brazylijskiego mundialu. W spotkaniu tym po raz ostatni jak dotąd w kadrze narodowej wystąpił Jakub Kosecki.

>>> SMUTNY MECZ W KISZYNIOWIE. POLSKA REMISUJE Z MOŁDAWIĄ <<<

2019 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy rozegranym w Skopje wygrała z Macedonią Północną 1:0. Gola na wagę trzech punktów dla drużyny Jerzego Brzęczka strzelił tuż po przerwie Krzysztof Piątek. Dla Polaków było to trzecie z rzędu zwycięstwo w kwalifikacjach EURO 2020, na które ostatecznie wywalczyli awans.

>>> KRZYSZTOF PIĄTEK DAJE ZWYCIĘSTWO Z MACEDONIĄ PÓŁNOCNĄ <<<


Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności