Aktualności

[TEGO DNIA] 5 lipca, czyli egzotyczna wyprawa reprezentacji Polski

Aktualności05.07.2020 
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 5 lipca.

1922 – urodził się Henryk Rybicki. Przed wybuchem II wojny światowej grał dla Grzegórzeckiego i Wisły Kraków. Po jej zakończeniu zakładał koszulki Cracovii (mistrzostwo Polski 1948), Garbarni Kraków oraz Czuwaju Przemyśl. W reprezentacji Polski w 1949 roku wystąpił trzykrotnie. Zmarł 26 grudnia 1958 roku w Krakowie.

1931 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Rydze wygrała z Łotwą 5:0. Po dwa gole dla biało-czerwonych strzelili Walerian Kisieliński i Karol Kossok, jednego dołożył zaś Henryk Reyman. W starciu z Łotyszami po raz pierwszy w drużynie narodowej wystąpili Spirydion Albański, Walerian Kisieliński, Bronisław Makowski i Emil Skrynkowicz. Dla Kisielińskiego, Makowskiego, Skrynkowicza, a także Henryka Reymana był to ostatni występ z orłem na piersi.

1957reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Helsinkach wygrała z Finlandią 3:1. Wszystkie trzy gole stały się udziałem Edwarda Jankowskiego. W spotkaniu tym w kadrze narodowej zadebiutował Zbigniew Szarzyński. Mimo zwycięstwa w Helsinkach, Polakom ostatecznie nie udało się awansować do mundialu w 1958 roku.

1964 – urodził się Piotr Nowak. Wychowanek Włókniarza Pabianice, przez GKS Bełchatów i Zawiszę Bydgoszcz trafił do ekstraklasowego Widzewa Łódź. W Polsce grał również dla Motoru Lublin, a w 1990 roku wyjechał do tureckiego Bakirkoyrosporu Kulubu. Do końca kariery grał już poza granicami Polski, zakładając koszulki szwajcarskiego Young Boys Berno, niemieckich Dynama Drezno, 1. FC Kaiserslautern, TSV 1860 Monachium oraz amerykańskiego Chicago Fire (mistrzostwo USA 1998, Puchar USA 1998, 2000). Po zakończeniu kariery trener, prowadził amerykańskie DC United (mistrzostwo USA 2004), Philadelphię Union oraz Lechię Gdańsk. Był również selekcjonerem kadry narodowej USA do lat 23 (udział w Igrzyskach Olimpijskich 2008), Antigui i Barbudy, a także asystentem selekcjonera seniorskiej reprezentacji USA. W reprezentacji Polski w latach 1990-1997 rozegrał dziewiętnaście spotkań, zdobywając trzy bramki.

1966 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chorzowie przegrała z Anglią 0:1. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Roger Hunt. Dla Polaków było to towarzyskie starcie z zespołem, który kilka tygodni później cieszył się z tytułu mistrza świata.

1992 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Gwatemali zremisowała z Gwatemalą 2:2. Oba gole dla zespołu prowadzonego przez Andrzeja Strejlaua strzelił Roman Kosecki. W egzotycznym spotkaniu z orłem na piersi zadebiutowali Jarosław Gierejkiewicz, Arkadiusz Gmur, Jarosław Góra, Marek Jóźwiak i Mirosław Rzepa. Dla Gierejkiewicza, Gmura, Góry, Rzepy, a także Ryszarda Krausa był to też ostatni mecz w zespole narodowym.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności