Aktualności

[TEGO DNIA] 4 czerwca, czyli skradzione nadzieje w Pusan

Aktualności04.06.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 4 czerwca.

1906 – urodził się Antoni Gałecki. Urodzony w Łodzi, niemal całą karierę spędził w tamtejszym ŁKS. Przez wiele lat pełnił funkcję kapitana zespołu. W latach 1928-1938 w reprezentacji Polski wystąpił 18 razy, wziął udział w turniejach finałowych Igrzysk Olimpijskich (1936) oraz mistrzostw świata (1938). W czasie II wojny światowej był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich dowodzonej przez generała Stanisława Kopańskiego. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w łódzkich i okolicznych klubach. Zmarł 14 grudnia 1958 roku w Łodzi.

1924 urodził się Franciszek Tim. Wychowanek Kresów Chorzów, z których przez RKS Batory trafił do chorzowskiego Ruchu. W barwach „Niebieskich” występował przez osiem lat, zdobywając w tym czasie trzy tytuły mistrza Polski (1951, 1952, 1953). W reprezentacji Polski wystąpił jeden raz, 18 maja 1952 roku, w towarzyskiej potyczce z Bułgarią. Karierę kończył w Warcie Zawiercie, później pracował jako trener, głównie w klubach z Górnego Śląska. Zmarł 9 września 1986 roku w Chorzowie.

1933 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie przegrała z Belgią 0:1. Jedynego gola w tym spotkaniu strzelił kilka minut przed przerwą Jean Brichaut. W zespole prowadzonym przez kapitana związkowego Józefa Kałużę zadebiutowali Karol Dziwisz i Edmund Giemsa.

1939 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie zremisowała ze Szwajcarią 1:1. Polacy prowadzili po bramce Leonarda Piątka, ale rywale zdołali wyrównać na kwadrans przed ostatnim gwizdkiem. W spotkaniu tym z orłem na piersi zadebiutowali Edward Cebula, Zygmunt Kulawik i Albert Pochopień. Dla tego trzeciego był to jedyny występ w kadrze narodowej. Mecz ze Szwajcarią był też ostatnim dla Edwarda Nyca i Edmunda Twórza.

1950 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie przegrała z Węgrami 2:5. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Zdzisław Mordarski i Gerard Cieślik. Dla aż czterech piłkarzy był to ostatni występ z orłem na piersi. Meczem z Węgrami karierę reprezentacyjną zakończyli Stanisław Baran, Antoni Barwiński, Henryk Bożek i Tadeusz Parpan.

1958 – urodził się Leszek Lipka. Jedna z legend krakowskiej Wisły, w której występował przez dwadzieścia lat. W latach 1979-1981 był bardzo ważnym ogniwem reprezentacji Polski, zakładając jej koszulkę 21 razy i zdobywając jedną bramkę. Karierę zakończył w 1990 roku w Błękitnych Kielce. Jako szkoleniowiec pracował z młodzieżą w krakowskich klubach, a także jako trener seniorów w drużynach z niższych klas rozgrywkowych.

1961 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Belgradzie przegrała z Jugosławią 1:2. Jedynego gola dla biało-czerwonych zdobył w drugiej połowie Lucjan Brychczy. Polacy ostatecznie nie zdołali zakwalifikować się do rozgrywanego w Chile mundialu.

1970 – urodził się Grzegorz Wędzyński. Wychowanek MZKS Przasnysz, na szersze wody wypłynął w Polonii Warszawa. W ekstraklasie debiutował jednak jako piłkarz Legii, z którą wywalczył dwa mistrzostwa, dwa Puchary i jeden Superpuchar Polski. Grał także dla ŁKS Łódź, a w 1999 roku wyjechał do Izraela. Tam zakładał koszulki Maccabi Tel Awiw (Puchar Izraela 2002) oraz Hapoelu Irony Riszon Le Syjon i Hapoelu Irony Kiryat Shmona. Po powrocie do Polski występował w barwach Górnika Łęczna, Polonii Warszawa, Narwi Ostrołęka i Pogoni Siedlce. W 2013 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie grał w Icon FC oraz Polonii Nowy Jork. W kilku klubach pełnił funkcję grającego trenera. W reprezentacji narodowej wystąpił dwukrotnie.

1979 – urodził się Jarosław Bieniuk. Wychowanek Ogniwa Sopot, przez Lechię Gdańsk trafił do ekstraklasowej Amiki Wronki. Dwukrotnie zdobył z nią Puchar Polski (1999, 2000). W 2006 roku wyjechał do Turcji, gdzie zakładał koszulkę Antalyasporu Kulubu. Po powrocie do Polski grał dla Widzewa Łódź, Lechii Gdańsk i AS Pomorze Sopot. W reprezentacji Polski w latach 2003-2009 rozegrał osiem spotkań, zdobywając jedną bramkę.

1999 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy rozegranym w Warszawie wygrała z Bułgarią 2:0. Gole dla zespołu prowadzonego przez Janusza Wójcika strzelili Tomasz Hajto i Tomasz Iwan. Polacy przedłużyli swoje nadzieje na awans do turnieju finałowego EURO 2000, ale ostatecznie nie zdołali go wywalczyć.

>>> PRZEDŁUŻONE NADZIEJE POLAKÓW NA AWANS <<<

2000 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Lozannie przegrała z Holandią 1:3. Jedynego gola dla biało-czerwonych strzelił Paweł Kryszałowicz, przerywając tym samym fatalną passę sześciu kolejnych meczów bez zdobytej przez naszą kadrę bramki. Przeciwko Holendrom po raz pierwszy i ostatni koszulkę z orłem na piersi założył Mariusz Pawlak.

2002 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Pusan przegrała z Koreą Południową 0:2. Biało-czerwoni przystępowali do tego turnieju z ogromnymi nadziejami, podsyconymi świetną postawą w kwalifikacjach. Niestety, rzeczywistość okazała się brutalna. Drużyna prowadzona przez Jerzego Engela nie zdołała wyjść z grupy, tracąc na to szanse już po drugim spotkaniu.

>>> PORAŻKA BIAŁO-CZERWONYCH NA OTWARCIE MUNDIALU 2002 <<<

2005 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Baku wygrała z Azerbejdżanem 3:0. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Tomasz Frankowski, Tomasz Kłos i Maciej Żurawski. Mecz z Azerami był dla drużyny prowadzonej przez Pawła Janasa piątym kolejnym zwycięstwem w kwalifikacjach do niemieckiego mundialu, do którego zapewniła sobie ona awans.

2013 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie wygrała z Liechtensteinem 2:0. Triumf drużynie Waldemara Fornalika dały bramki Artura Sobiecha i Macieja Rybusa. Spotkaniem z Liechtensteinem w narodowych barwach zadebiutowali Bartosz Bereszyński i Piotr Zieliński. Z reprezentacją kraju pożegnali się natomiast Jerzy Dudek, Daniel Łukasik i Adam Matuszczyk.

>>> POŻEGNANIE Z KADRĄ JERZEGO DUDKA <<<

2014 – zmarł Walter Winkler. Urodzony 2 lutego 1943 roku w Piekarach Śląskich, przez całą karierę na polskich boiskach związany był z Polonią Bytom. Zdobył z nią mistrzostwo Polski (1962) oraz Puchar Karla Rappana (1965). W latach 1974-1976 przywdziewał koszulkę francuskiego RC Lens. Po zakończeniu kariery sporadycznie pracował jako trener w śląskich klubach. W reprezentacji Polski w latach 1966-1971 rozegrał 23 spotkania. Zmarł 4 czerwca 2014 roku w Bytomiu.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności