Aktualności

[TEGO DNIA] 31 marca, czyli skradzione marzenia o Euro 2000

Aktualności31.03.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 31 marca.

1920 – urodził się Zdzisław Gierwatowski. Przez niemal całą karierę związany z klubami z Warszawy – Orkanem, Polonią i Gwardią, zaliczył tylko krótki epizod w krakowskiej Wiśle. Powstaniec Warszawski, zasłynął ucieczką z obozu pruszkowskiego. Z Polonią rok po II wojnie światowej sięgnął po mistrzostwo Polski. Po zakończeniu kariery trener, prowadził między innymi reprezentację Polski do lat 19. Zmarł 12 maja 2005 roku.

1966 – urodził się Tomasz Cebula. Wychowanek Agrykoli Warszawa, z której szybko przeniósł się do Legii. W barwach „Wojskowych” występował przez cztery sezony, z przerwą na wypożyczenie do Zagłębia Lubin. Największy sukces w karierze klubowej odniósł jednak w ŁKS Łódź, z którym wywalczył mistrzostwo Polski. Grał też dla Śląska Wrocław, Siarki Tarnobrzeg, Dolcanu Ząbki, Naprzodu Stare Babice, izraelskich Hapoelu Petach Tikwa i Hapoelu Irony Riszon Le Syjon oraz wietnamskiego Quang Nam. W drużynie narodowej w latach 1990-1994 rozegrał dwanaście spotkań. Obecnie mieszka w Holandii.

>>> WYSTĘP TOMASZA CEBULI W MECZU Z HOLANDIĄ <<<

1978 – urodził się Maciej Nalepa. Wychowanek Stali Rzeszów, grał także dla Resovii, Karpat Lwów, Piasta Gliwice, Odry Wodzisław Śląski i kilkunastu mniejszych klubów. Będąc bramkarzem Karpat, dwukrotnie wystąpił w meczach reprezentacji Polski, w których zachował czyste konto.

1993reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Brzeszczach zremisowała z Litwą 1:1. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych, prowadzonych wówczas przez Andrzeja Strejlaua, zdobył Piotr Świerczewski. W zespole narodowym zadebiutował Jacek Bednarz, pożegnali się z nim natomiast Dariusz Grzesik i Maciej Śliwowski. Brzeszcze są najmniejszą miejscowością, w jakiej reprezentacja Polski rozegrała oficjalny mecz w roli gospodarza.

1999reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw Europy rozegranym w Chorzowie przegrała ze Szwecją 0:1. Bramkę na wagę zwycięstwa dla ekipy „Trzech Koron” zdobył Fredrik Ljungberg. Była to druga porażka z rzędu w kwalifikacjach EURO 2000, znacząco ograniczająca możliwość awansu na turniej finałowy. Spotkaniem tym karierę reprezentacyjną zakończyli Kazimierz Sidorczuk i Wojciech Kowalczyk.

>>> POLACY PRZEGRYWAJĄ ZE SZWECJĄ W CHORZOWIE <<<

2004reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Płocku przegrała z USA 0:1. Bramkę na wagę triumfu Amerykanów zdobył DaMarcus Beasley. Dla biało-czerwonych była to pierwsza porażka poniesiona w 2004 roku. Wcześniej w meczach towarzyskich rozegranych w lutym drużyna Pawła Janasa pokonała 2:0 Słowenię oraz 6:0 Wyspy Owcze.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności