Aktualności

[TEGO DNIA] 31 maja, czyli pożegnane marzenia o mundialu

Aktualności31.05.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 31 maja.

1908 – urodził się Edward Miller. Przez całą karierę związany był z łódzkimi klubami: Orkanem, ŁKS i Unionem 97. Najdłużej grał dla ŁKS, rozgrywając w jego barwach niemal 100 spotkań. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 6 września 1936 roku, w spotkaniu z Łotwą. Zmarł 26 sierpnia 1965 roku w rodzinnym mieście, Łodzi.

1972 – urodził się Arkadiusz Kubik. Wychowanek Cracovii, jednak w ekstraklasie debiutował w barwach Górnika Zabrze. Wiosną 1996 roku wyjechał do Belgii, gdzie przez ponad pięć lat zakładał koszulkę KRC Harelbeke. Po krótkim powrocie do Polski i kilku meczach rozegranych w Zagłębiu Lubin ponownie zameldował się w Belgii, gdzie przez 2,5 roku grał dla Royal Antwerp FC. Po kolejnym powrocie do ojczyzny już nie pojawił się w ekstraklasie. Występował w barwach Widzewa Łódź, Jagiellonii Białystok, Górnika Wieliczka, Bronowiance Kraków, Dębu Paszkówka i Cedronki Wola Radziszowska. W reprezentacji Polski w 1994 roku wystąpił dwukrotnie.

1980 – zmarł Juliusz Miller. Urodzony 16 lipca 1895 roku, przez całą karierę występował w Czarnych Lwów. Był także lekkoatletą, specjalizującym się w biegu na 1500 metrów. W reprezentacji Polski rozegrał sześć spotkań, zdobywając jedną bramkę. Znalazł się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w 1924 roku, jednak pełnił rolę rezerwowego. Przez wiele lat związany z wojskiem, dorobił się stopnia majora. Zmarł 31 maja 1980 roku w Krakowie.

1987 – zmarł Emil Goerlitz. Urodzony 13 czerwca 1903 roku, w czasie kariery piłkarskiej przywdziewał koszulki Preussen 05/1.FC Katowice, Pogoni Lwów, Edery Triest i Eintrachtu Altenburg. Uznawany za jednego z najlepszych bramkarzy polskich okresu międzywojennego, w reprezentacji narodowej wystąpił ośmiokrotnie. Znalazł się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu (1924), pełniąc rolę zawodnika rezerwowego. Co ciekawe, grał także jako napastnik. Zmarł 31 maja 1987 roku.

1991 – zmarł Artur Woźniak. Urodzony 10 listopada 1913 roku, przez niemal całą karierę związany z Wisłą Kraków. Dwa razy został królem strzelców polskiej ligi (1933, 1937), jest jednym z najlepszych snajperów w historii „Białej Gwiazdy”. Karierę kończył w Orle Ząbkowice Śląskie. Po odwieszeniu butów na kołek zajął się pracą trenerską, był jednym z selekcjonerów reprezentacji Polski. Prowadził także między innymi Wisłę Kraków, Lech Poznań, Ruch Chorzów i Śląsk Wrocław. Zmarł 31 maja 1991 roku w Krakowie.

1997reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie przegrała z Anglią 0:2. Bramki dla naszych rywali zdobyli Alan Shearer i Teddy Sheringham. Dla drużyny prowadzonej przez Antoniego Piechniczka, który po raz ostatni pełnił funkcję selekcjonera, było to właściwie pożegnanie z szansami na awans. W zespole narodowym zadebiutował tym spotkaniem Waldemar Adamczyk, pożegnali się z nim natomiast Piotr Nowak i Andrzej Woźniak.

>>> POŻEGNANE NADZIEJE O FRANCUSKIM MUNDIALU <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności