Aktualności

[TEGO DNIA] 30 maja, czyli kuriozalna bramka w meczu z Kolumbią

Aktualności30.05.2020 
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 30 maja.

1906 – urodził się Aleksander Kahane. Karierę zaczynał w Klubie Turystów Łódź, występował też w Cracovii, Legii Warszawa i Polonii Warszawa. Przygodę boiskową kończył w Hakoahu Łódź, a następnie wyjechał do Palestyny. W reprezentacji Polski w latach 1926-1927 wystąpił trzykrotnie. Dokładna data jego śmierci nie jest znana, najprawdopodobniej zmarł w 1969 roku w Hajfie.

1929 – urodził się Oskar Brajter. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w KS Azoty Chorzów, skąd trafił do chorzowskiej Unii (Ruchu). W latach 1950-1952 grał dla warszawskiej Legii, po czym powrócił do zespołu „Niebieskich”. Z Ruchem, w którym występował do 1955 roku, zdobył mistrzostwo Polski. Karierę kończył w Unii Oświęcim i Siemianowiczance Siemianowice Śląskie. W reprezentacji Polski w latach 1950-1952 wystąpił czterokrotnie.

1956 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Oslo zremisowała z Norwegią 0:0. W drużynie narodowej zadebiutował tym spotkaniem Marian Masłoń, jako pierwszy w historii piłkarz Zagłębia Sosnowiec.

1985 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Tiranie wygrała z Albanią 1:0. Bramkę na wagę niezwykle ważnych trzech punktów zdobył Zbigniew Boniek, który na mecz przyleciał… prywatnym samolotem, krótko po zakończeniu spotkania finałowego o Puchar Mistrzów. Dzięki temu triumfowi biało-czerwoni znacząco przybliżyli się do awansu do meksykańskiego mundialu.

>>> „ZŁOTY GOL” ZBIGNIEWA BOŃKA W MECZU Z ALBANIĄ <<<

1985 – urodził się Igor Lewczuk. Karierę rozpoczynał w Hetmanie Białystok, ale zwrócił na siebie uwagę dopiero dobrą grą w barwach Znicza Pruszków. Trafił z niego do Jagiellonii Białystok, z którą w 2010 roku wygrał Puchar Polski. Wiosnę 2011 roku spędził w Piaście Gliwice, a przez kolejne dwa sezony grał dla Ruchu Chorzów. W 2014 roku z Zawiszą Bydgoszcz po raz drugi w karierze zwyciężył w Pucharze Polski, a swoją dobrą postawą zapracował na transfer do Legii Warszawa. Spędził w niej dwa pełne sezony, dopisując do swojego konta dwa tytuły mistrza kraju i dwa kolejne Puchary Polski. W latach 2016-2019 był zawodnikiem francuskiego Girondins de Bordeaux, a jesienią ubiegłego roku powrócił do Legii. W reprezentacji Polski rozegrał dotąd dwa mecze.

2006reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chorzowie przegrała z Kolumbią 1:2. Gola dla biało-czerwonych zdobył Ireneusz Jeleń, a dla Kolumbijczyków trafiali Elkin Murillo i Luis Martinez, czyli… bramkarz rywali. To jedyny taki przypadek w historii reprezentacji Polski. Dla drużyny Pawła Janasa był to przedostatni sprawdzian formy przed wyjazdem na turniej finałowy mistrzostw świata do Niemiec.

>>> KURIOZALNY GOL W MECZU POLSKA – KOLUMBIA <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności