Aktualności

[TEGO DNIA] 28 października, czyli urodziny bohatera z Wembley

Aktualności28.10.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 28 października.

1927 – urodził się Zygfryd Słoma. Wychowanek Lecha Poznań, z klubem tym związany przez całą piłkarską karierę. Po odwieszeniu butów na kołek był także trenerem tego zespołu. W reprezentacji Polski w 1950 roku wystąpił dwukrotnie. Zmarł 24 stycznia 2007 roku w Poznaniu.

1946 – urodził się Jan Domarski. Wychowanek Stali Rzeszów, jednak największe sukcesy odnosił w barwach Stali Mielec, z którą dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski (1973, 1976). Grał także w Nimes Olympique, Resovii i Wiśle Chicago. W reprezentacji Polski w latach 1967-1974 rozegrał siedemnaście spotkań, zdobywając dwie bramki. Autor „złotego gola” na Wembley, który dał biało-czerwonym awans do turnieju finałowego mistrzostw świata (1974). Z drużyną narodową na tym mundialu zajął III miejsce. Po zakończeniu kariery trener drużyn z niższych klas rozgrywkowych oraz działacz lokalnego związku piłkarskiego.

>>> GOL JANA DOMARSKIEGO I „ZWYCIĘSKI REMIS” NA WEMBLEY <<<

1956reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Norwegią 5:3. Aż cztery gole dla drużyny prowadzonej po raz pierwszy przez Ryszarda Koncewicza strzelił Ernest Pol, jednego dołożył Henryk Kempny. Swój premierowy występ w kadrze narodowej zaliczył Józef Machnik, ostatni zaś Czesław Uznański.

1962 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Bratysławie przegrała z Czechosłowacją 1:2. Autorem jedynego gola dla biało-czerwonych okazał się Roman Lentner. Debiutancki mecz w koszulce z orłem na piersi zaliczył Włodzimierz Śpiewak, po raz ostatni założyli ją Jan Kowalski i Witold Majewski.

1975 – zmarł Józef Żiżka. Wychowanek Olszy Kraków, w czasie swojej kariery przywdziewał także koszulki Cracovii, TS Mościce, Polonii Świdnica i Gwardii Zakopane. Z Cracovią w 1937 roku zdobył mistrzostwo Polski. W reprezentacji narodowej w latach 1934-1936 rozegrał dwa spotkania. Zmarł 28 października 1975 roku w Zakopanem.

1981 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Buenos Aires wygrała z Argentyną 2:1. Łupem bramkowym podzielili się Andrzej Buncol i Zbigniew Boniek. Była to pierwsza w historii wygrana biało-czerwonych w starciu z aktualnym mistrzem świata.

>>> BIAŁO-CZERWONI WYGRYWAJĄ Z MISTRZEM ŚWIATA <<<

1983reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym we Wrocławiu przegrała z Portugalią 0:1. Jedyną bramkę spotkania zdobył Carlos Manuel. Dla Adama Kensego było to pożegnanie z kadrą narodową.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności