Aktualności

[TEGO DNIA] 27 maja, czyli urodziny mistrza olimpijskiego

Aktualności27.05.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 27 maja.

1907 – urodził się Antoni Łyko. Karierę piłkarską zaczynał w Prądniczance i Rakowiczance Kraków, skąd trafił do Wisły. Spędził w niej dziewięć lat, zdobywając sześć medali mistrzostw Polski. W reprezentacji Polski w latach 1937-1938 rozegrał dwa spotkania, znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata w 1938 roku, jednak tylko jako zawodnik rezerwowy. W czasie II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo i osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Tam zginął w masowej egzekucji 3 lipca 1941 roku.

1936 – urodził się Adam Michel. Przez całą piłkarską karierę związany z Wisłą Kraków. W reprezentacji Polski zadebiutował 21 czerwca 1959 roku w starciu z Izraelem. Łącznie koszulkę z orłem na piersi zakładał trzykrotnie. Zmarł 8 stycznia 1990 roku.

1939 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegrany w Łodzi zremisowała z Belgią 3:3. Dwa gole dla drużyny prowadzonej przez Mariana Spoidę zdobył Ernest Wilimowski, a jednego dołożył Jerzy Wostal. W spotkaniu tym zadebiutował Henryk Mikunda, ale jego licznik zatrzymał się na tym jednym występie. Z kadrą po meczu z Belgią pożegnali się też Ryszard Piec, Gerard Wodarz i Jerzy Wostal.

1940 – urodził się Hubert Kostka. Karierę rozpoczynał w LZS Markowice i Unii Racibórz, ale na szerokie wody wypłynął w Górniku Zabrze. Przez wiele lat był podstawowym bramkarzem jednej z najlepszych w historii polskiej drużynie klubowej. Wywalczył osiem tytułów mistrza Polski, sześć krajowych pucharów i dotarł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Karierę zakończył w 1973 roku. W reprezentacji Polski rozegrał 32 mecze, sięgając z nią po złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972). Po odwieszeniu butów na kołek zajął się pracą trenerską. Prowadził między innymi Szombierki Bytom (mistrzostwo Polski 1980), Górnik Zabrze (mistrzostwo Polski 1985, 1986), Zagłębie Sosnowiec, Lechię Gdańsk i szwajcarskie FC Aarau. Pełnił także funkcję asystenta selekcjonera reprezentacji Polski.

>>> FINAŁ IGRZYSK OLIMPIJSKICH Z UDZIAŁEM HUBERTA KOSTKI <<<

1951reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Budapeszcie przegrała z Węgrami 0:6. Polacy zostali rozgromieni przez kapitalną, węgierską drużynę. W biało-czerwonych barwach zadebiutowali Kazimierz Kaszuba, Henryk Szymborski i Zdzisław Wesołowski. Dla tego ostatniego, podobnie jak i Henryka Borucza oraz Edwarda Brzozowskiego, był to ostatni występ w kadrze narodowej.

1991 – urodził się Filip Starzyński. Jako junior grał dla Wichra Przelewice i Salosu Szczecin, pierwsze kroki w seniorskim futbolu stawiał w Ruchu Chorzów. W jego barwach stał się jednym z najbardziej wyróżniających zawodników w lidze i zapracował na transfer do belgijskiego KSC Lokeren. Po roku powrócił jednak do ojczyzny i od wiosny 2016 roku przywdziewa koszulkę Zagłębia Lubin. W reprezentacji Polski rozegrał jak dotąd cztery spotkania, zdobywając jedną bramkę. Znalazł się w kadrze na turniej finałowy mistrzostw Europy EURO 2016.

>>> JEDYNY GOL FILIPA STARZYŃSKIEGO W REPREZENTACJI POLSKI <<<

1992reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Jastrzębiu-Zdroju wygrała z Czechosłowacją 1:0. Bramkę na wagę historycznego – bo ostatniego z tym rywalem – zwycięstwa zdobył Krzysztof Warzycha. W spotkaniu tym po raz ostatni koszulkę z orłem na piersi założył Janusz Góra.

1998reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chorzowie wygrała z Rosją 3:1. Dwie bramki dla drużyny prowadzonej przez Janusza Wójcika zdobył Tomasz Hajto, a jedną dołożył Mirosław Trzeciak.  

2008 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Reutlingen wygrała z Albanią 1:0. Jedynego gola dla biało-czerwonych, prowadzonych przez Leo Beenhakkera, zdobył już w trzeciej minucie gry Maciej Żurawski. W starciu z Albanią po raz pierwszy koszulkę z orłem na piersi założył Roger Guerreiro, późniejszy strzelec pierwszego gola w historii występów reprezentacji Polski w mistrzostwach Europy.

>>> DEBIUT ROGERA GUERREIRO Z ORŁEM NA PIERSI <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności