Aktualności

[TEGO DNIA] 26 stycznia, czyli początek rządów Jerzego Engela

Aktualności26.01.2021 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 26 stycznia.

1957 – urodził się Janusz Baran. Wychowanek Stali Stalowa Wola, z której trafił do ekstraklasowej Legii Warszawa. Z klubem tym dwukrotnie sięgnął po Puchar Polski (1980, 1981). Grał także dla Royal Francs Borains, APIA Leichhardt Tigers FC oraz Polonii Melbourne. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 29 sierpnia 1979 roku, w towarzyskim meczu z Rumunią.

1971 – urodził się Andrzej Jaskot. Wychowanek Stali Mielec, w barwach której debiutował w ekstraklasie. W kolejnych latach występował w Olimpii Poznań, Widzewie Łódź (Superpuchar Polski 1996), Hutniku Kraków, Zagłębiu Lubin, Aluminium Konin, Ceramice Opoczno, Odrze Opole, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, LKS Gomunice, Perth Amboy ZPA, Narwi Ostrołęka, Kani Gostyń, SC Vistuli Garfield, Wisłoku Wiśniowa i Kolorado Wola Chorzelowska. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 15 lipca 1998 roku, w towarzyskim meczu z Ukrainą. Po zakończeniu kariery trener drużyn z niższych klas rozgrywkowych.

1974 – urodził się Jacek Chańko. Wychowanek Jagiellonii Białystok, w jej barwach zaliczył premierowe występy w ekstraklasie. Występował także w Stomilu Olsztyn, Werderze Brema, Pogoni Szczecin, Widzewie Łódź i Narwi/Łyski Choroszcz. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 19 czerwca 1999 roku, w towarzyskim meczu z Nową Zelandią.

1980 – urodził się Adrian Budka. Wychowanek MKS MOS Zduńska Wola, w ekstraklasie debiutował jako piłkarz Widzewa Łódź. W kolejnych latach grał dla Włókniarza Konstantynów Łódzki, Unii Skierniewice, Włókniarza Mirsk, Polaru Wrocław, Górnika Łęczna, Śląska Wrocław, Pogoni Szczecin, Arki Gdynia i Pogoni Zduńska Wola. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 6 grudnia 2006 roku, w towarzyskim meczu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

1984 – urodził się Grzegorz Wojtkowiak. Wychowanek Celulozy Kostrzyn nad Odrą, w najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował w barwach Amiki Wronki. Grał także dla Lecha Poznań (mistrzostwo Polski 2010, Puchar Polski 2009), TSV 1860 Monachium i Lechii Gdańsk, a obecnie występuje w rezerwach Lecha. W reprezentacji Polski w latach 2008-2014 rozegrał 23 spotkania. Wziął z nią udział w turnieju finałowym mistrzostw Europy (2012).

2000reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Kartagenie przegrała z Hiszpanią 0:3. Spotkaniem tym swoją kadencję w roli selekcjonera drużyny narodowej rozpoczął Jerzy Engel. W swojej premierowej grze dał szansę debiutu w kadrze Marcinowi Baszczyńskiemu, Krzysztofowi Bizackiemu, Arkadiuszowi Kaliszanowi, Pawłowi Kaczorowskiemu, Radosławowi Majdanowi i Markowi Zającowi. Dla Kaliszana, a także Sławomira Majaka, był to ostatni mecz w koszulce z orłem na piersi.

>>> DEBIUT JERZEGO ENGELA W ROLI SELEKCJONERA KADRY NARODOWEJ <<<

2004 – zmarł Krzysztof Hausner. Urodzony 13 marca 1944 roku w Krakowie, wychowanek tamtejszego Nadwiślana. Najdłuższy czas w karierze spędził w Cracovii, w której występował przez sześć lat. Grał także dla Unii Tarnów, Górnika Zabrze, Zagłębia Sosnowiec, Wisły Kraków, Kalwarianki Kalwaria Zebrzydowska i Błyskawicy Chicago. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 16 kwietnia 1967 roku, w meczu z Luksemburgiem w ramach kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy. Zmarł 26 stycznia 2004 roku w Krakowie.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności