Aktualności

[TEGO DNIA] 26 marca, czyli upamiętnienie „Pana Kazimierza”

Aktualności26.03.2020 
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 26 marca.

1945 – urodził się Antoni Kot. Wychowanek Odry Opole, związany z tym klubem przez niemal całą swoją karierę. Dopiero w wieku 33 lat wyjechał do duńskiego Slagelse B&I. Po zakończeniu kariery trener, prowadził między innymi Odrę oraz kilka mniejszych klubów. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 10 października 1971 roku, w przegranym 1:3 meczu z RFN.

1975 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Poznaniu rozbiła USA 7:0. Hat-tricka dla biało-czerwonych ustrzelił Kazimierz Deyna i był to jedyny taki przypadek w jego karierze. Pozostałe bramki dla kadry prowadzonej przez Kazimierza Górskiego zdobyli Grzegorz Lato (dwie) i Andrzej Szarmach (dwie).

1980 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Budapeszcie przegrała z Węgrami 1:2. Jedyną bramkę dla zespołu Ryszarda Kuleszy zdobył Grzegorz Lato. Był to również debiutancki mecz w kadrze Henryka Miłoszewicza, którego bilans zamknął się na dziewięciu grach w narodowych barwach.

1986 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Kadyksie przegrała z Hiszpanią 0:3. Katami drużyny prowadzonej przez Antoniego Piechniczka okazali się Michel, Ramon Caldere oraz Julio Salinas.

2005 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw świata rozegranym w Warszawie wygrała z Azerbejdżanem aż 8:0. Hat-tricka na swoim koncie zapisał Tomasz Frankowski , dwie bramki dołożył Marek Saganowski , a po jednej Kamil Kosowski, Jacek Krzynówek oraz Aftandił Hadżijew, który trafił do własnej siatki. W tamtym momencie była to najwyższa wygrana biało-czerwonych w meczach o punkty.

>>> KANONADA STRZELECKA POLAKÓW W MECZU Z AZERBEJDŻANEM <<<

2008 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie przegrała z USA 0:3. Gole dla Amerykanów zdobywali Carlos Bocanegra, Oguchi Onyewu oraz Eduard Lewis. Była to pierwsza porażka biało-czerwonych poniesiona w Krakowie od… ponad 82 lat. 1 listopada 1925 roku lepsza pod Wawelem okazała się reprezentacja Szwecji. Był to ostatni mecz w narodowych barwach dla Michała Golińskiego oraz Arkadiusza Radomskiego.

>>> AMERYKANIE LEPSI OD BIAŁO-CZERWONYCH <<<

2013 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw świata wygrała z San Marino 5:0. Do siatki rywali dwukrotnie trafił Robert Lewandowski, a oprócz niego z gola cieszyli się też Łukasz Piszczek, Łukasz Teodorczyk i Jakub Kosecki. Debiut w drużynie narodowej zaliczył Bartosz Salamon, pożegnał się z nią natomiast Marcin Wasilewski.

>>> REPREZENTACJA POLSKI ODPRAWIA SAN MARINO <<<

2013 – zmarł Jerzy Wyrobek. Urodzony 19 grudnia 1949 roku, do kariery startował w Stadionie Śląskim Chorzów. Po dwóch latach gry dla Zagłębia Wałbrzych trafił do chorzowskiego Ruchu, w którym spędził niemal całą piłkarską karierę, rozgrywając w barwach „Niebieskich” kilkaset spotkań. Trzykrotnie cieszył się z mistrzostwa Polski, raz wywalczył krajowy puchar. Po zakończeniu kariery uznany trener, oprócz Ruchu prowadził między innymi GKS Bełchatów, Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin. Jako piłkarz w reprezentacji Polski wystąpił 15 razy i zdobył jedną bramkę. Zmarł 26 marca 2013 roku.

2015 – przed Stadionem Narodowym odsłonięto pomnik Kazimierza Górskiego. „Trener Tysiąclecia”, który doprowadził reprezentację Polski do dwóch medali Igrzysk Olimpijskich (1972, 1976) oraz trzeciego miejsca na mistrzostwach świata (1974) został upamiętniony przed największym polskim stadionem. 26 marca 2015 roku dokonano oficjalnego odsłonięcia ponad trzymetrowego pomnika najwybitniejszego polskiego szkoleniowca.

2016 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Wrocławiu wygrała z Finlandią 5:0. Przygotowująca się do mistrzostw Europy we Francji kadra Adama Nawałki nie pozostawiła rywalowi żadnych złudzeń, a łupem bramkowym podzielili się Kamil Grosicki (dwa gole), Paweł Wszołek (również dwa trafienia) oraz Filip Starzyński. Temu drugiemu nie dało to jednak miejsca w kadrze na EURO 2016.

>>> PIĘĆ GOLI POLAKÓW, EFEKTOWNA WYGRANA Z FINLANDIĄ <<<

2017 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw świata rozegranym w Podgoricy wygrała z Czarnogórą 2:1. Wynik meczu otworzył Robert Lewandowski, do wyrównania doprowadził Stefan Mugosa, ale ostatnie słowo należało do biało-czerwonych. Pięknym lobem popisał się Łukasz Piszczek, który swoim trafieniem dał Polakom trzy niezwykle ważne punkty.  

>>> ŁUKASZ PISZCZEK DAJE ZWYCIĘSTWO W STARCIU Z CZARNOGÓRĄ <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności