Aktualności

[TEGO DNIA] 25 stycznia, czyli debiut „Kazimiery”

Aktualności25.01.2021 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 25 stycznia.

1926 – urodził się Ignacy Dybała. Wychowanek Górnika Radlin, z którego trafił do włoskiego US Anconitana. W ojczyźnie grał także dla Rymera Rybnik. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 14 maja 1950 roku, w towarzyskim meczu z Rumunią. Zmarł 7 września 2016 roku w Rybniku.

1928 – urodził się Alfred Kokot. Karierę zaczynał w czasie II wojny światowej w barwach Bergknappen Chorzów. Po zakończeniu działań zbrojnych grał dla Floty Gdynia, Lechii Gdańsk, Górnika 20 Katowice, Górnika Zabrze, Cracovii, Miedzi Legnica, Polonii Tychy i Linodrutu Zabrze. W reprezentacji Polski rozegrał jedno spotkanie, 20 marca 1949 roku przeciwko Danii, zdobywając w nim bramkę. Zmarł 20 czerwca 1981 roku w Katowicach.

1929 – urodził się Edmund Zientara. Karierę zaczynał w warszawskiej Polonii. Największe sukcesy odnosił jednak w barwach Legii, z którą w 1956 roku sięgnął po mistrzostwo i Puchar Polski. Występował także w Lubliniance Lublin, Gwardii Warszawa i Western Eagles FC. Jako piłkarz w drużynie narodowej rozegrał czterdzieści spotkań, zdobywając jedną bramkę. Wielokrotnie pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował jako trener. Prowadził między innymi Legię Warszawa (mistrzostwo Polski 1970), Pogoń Szczecin, Stal Mielec (mistrzostwo Polski 1976), Wisłę Kraków, AEL Limassol oraz młodzieżową reprezentację Polski. Pełnił też funkcję Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zmarł 3 sierpnia 2010 roku w Warszawie.

1962 – urodził się Grzegorz Stencel. Wychowanek Bzury Chodaków. Przed debiutem w ekstraklasie w barwach Bałtyku Gdynia grał także dla Unii Skierniewice, ŁKS Łódź i Orła Łódź. Przywdziewał również koszulki Olimpii Poznań, Hutnika Warszawa i Pelikana Łowicz. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 22 maja 1988 roku, w towarzyskim meczu z Irlandią.

1981reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Tokio wygrała z Japonią 2:0. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Kazimierz Buda i Jarosław Nowicki. W wyjściowym składzie reprezentacji Polski znalazło się aż ośmiu debiutantów – Krzysztof Baran, Kazimierz Buda, Marek Chojnacki, Roman Geszlecht, Jacek Kazimierski, Jarosław Nowicki, Marek Ostrowski i Piotr Rzepka. Z ławki rezerwowych na murawę weszło kolejnych czterech – Krzysztof Frankowski, Henryk Janikowski, Mirosław Pękala i Witold Sikorski.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności