Aktualności

[TEGO DNIA] 23 września, czyli debiut Jerzego Gorgonia

Aktualności23.09.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 23 września.

1906 – urodził się Józef Nawrot. Wychowanek Wawelu Kraków, w czasie swojej kariery grał też dla Cracovii, WKS 1 ppLeg Wilno, Legii Warszawa i Polonii Warszawa. W reprezentacji Polski w latach 1928-1935 rozegrał dziewiętnaście spotkań, zdobywając szesnaście bramek. Po II wojnie światowej pozostał na emigracji. Zmarł 24 września 1982 roku, w dniu swoich 76. urodzin.

1923 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Helsinkach przegrała z Finlandią 3:5. Dwa gole dla biało-czerwonych strzelił Wawrzyniec Staliński, a jedną dołożył Juliusz Miller. Po raz pierwszy w narodowych barwach wystąpili Wawrzyniec Cyl, Witold Gieras, Władysław Kowalski, Władysław Olearczyk i Józef Słonecki.

1948 – urodził się Mirosław Justek. Wychowanek Cieślików Słupsk, z których trafił do Pogoni Szczecin. W czasie swojej kariery zakładał także koszulki Lecha Poznań, Royal Antwerp FC, RSC Charleroi oraz SC Libramon. W reprezentacji Polski w 1978 roku rozegrał trzy spotkania, znalazł się w kadrze na turniej finałowy mistrzostw świata. Zmarł 24 stycznia 1998 roku w Poznaniu, w wyniku komplikacji po wypadku.

1970 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Dublinie wygrała z Irlandią 2:0. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Władysław Stachurski i Zygfryd Szołtysik. Debiut w kadrze narodowej zaliczyli w tym spotkaniu Jerzy Gorgoń i Władysław Grotyński.

>>> GOL JERZEGO GORGONIA W MECZU Z HAITI NA MŚ 1974 <<<

1981reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Lizbonie przegrała z Portugalią 0:2. Swoje jedyne spotkanie w koszulce z orłem na piersi rozegrał Krystian Walot, po raz ostatni założyli ją także Zdzisław Kapka i Roman Ogaza.

1987 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Warszawie wygrała z Węgrami 3:2. Łupem bramkowym dla biało-czerwonych podzielili się Dariusz Dziekanowski, Ryszard Tarasiewicz i Marek Leśniak. Po raz ostatni w kadrze narodowej wystąpił Józef Dankowski.

>>> POLSKA WYGRYWA Z WĘGRAMI W KWALIFIKACJACH ME 1988 <<<

1987 – urodził się Dawid Janczyk. Wychowanek Sandecji Nowy Sącz, z której trafił do ekstraklasowej Legii Warszawa. Ze stołecznym zespołem w 2006 roku zdobył mistrzostwo Polski, a rok później przeniósł się do CSKA Moskwa. W stolicy Rosji dopisał do swojego konta dwa krajowe puchary. W kolejnych latach grał dla KSC Lokeren, Germinalu Beerschot, Korony Kielce, PFK Ołeksandrija, Piasta Gliwice, Odrze Wodzisław Śląski, FC Blaubeuren i MKS Ciechanów. Obecnie jest zawodnikiem LZS Piotrówka.

>>> DAWID JANCZYK STRZELA GOLA ARGENTYNIE NA MŁODZIEŻOWYM MUNDIALU <<<

1992reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Poznaniu wygrała z Turcją 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił w pierwszej połowie Tomasz Wałdoch. W stolicy Wielkopolski po raz ostatni koszulkę z orłem na piersi przywdział Jarosław Araszkiewicz.

>>> GOL TOMASZA WAŁDOCHA DAJE ZWYCIĘSTWO Z TURCJĄ <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności