Aktualności

[TEGO DNIA] 22 maja, czyli debiut Radosława Gilewicza

Aktualności22.05.2020 
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 22 maja.

1938reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Irlandią 6:0. Po dwa razy do siatki rywala trafili Gerard Wodarz i Leonard Piątek, a jednokrotnie tej sztuki dokonali Jan Wasiewicz i Ernest Wilimowski. Dla Wasiewicza był to bardzo udany akcent na zakończenie kariery reprezentacyjnej – nigdy później nie założył już koszulki z orłem na piersi.

1963reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Grecją 4:0. Łupem bramkowym podzielili się Lucjan Brychczy i Józef Gałeczka, którzy po dwa razy znaleźli sposób na pokonanie greckiego golkipera. W starciu z Grecją w narodowych barwach zadebiutowali Roman Bazan i Roman Kasprzyk.

1968 – urodził się Dariusz Rzeźniczek. Karierę piłkarską rozpoczynał w GKS Katowice, w barwach którego debiutował w ekstraklasie. W klubie z Bukowej występował w latach 1987-1994, z przerwami na półroczne wypożyczenia do Śląska Wrocław i Ruchu Radzionków. Z katowickim zespołem sięgnął w 1991 roku po Puchar i Superpuchar Polski. W 1994 roku trafił do GKS Bełchatów i to w barwach tej drużyny rozegrał swoje ostatnie mecze na poziomie ekstraklasy. Grał ponadto dla KS Myszków, Stali Stalowa Wola, Śląska Świętochłowice i Spójni Osiek-Zimnodół. W reprezentacji Polski zadebiutował 27 sierpnia 1996 roku w meczu z Cyprem i wystąpił w niej dwukrotnie.

1983 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy rozegranym w Chorzowie zremisowała z ZSRR 1:1. Prowadzenie biało-czerwonym dał gol Zbigniewa Bońka, do wyrównania samobójczym trafieniem doprowadził natomiast Roman Wójcicki. Ówczesny selekcjoner Antoni Piechniczek dał szansę debiutu Adamowi Kensemu i Jerzemu Wijasowi. Karierę w reprezentacji Polski zakończył natomiast Janusz Kupcewicz.

1988 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Dublinie przegrała z Irlandią 1:3. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych zdobył Robert Warzycha. Debiuty w kadrze narodowej zaliczyli Witold Bendkowski i Grzegorz Stencel. Dla tego drugiego był to zarazem jedyny występ w seniorskiej reprezentacji kraju.

1997reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Solnie zremisowała ze Szwecją 2:2. Polacy przegrywali już 0:2, ale doprowadzili do wyrównania dzięki trafieniom Krzysztofa Bukalskiego i Radosława Kałużnego. Debiut w narodowych barwach zaliczył w tym spotkaniu Radosław Gilewicz.

2012 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Klagenfurcie wygrała z Łotwą 1:0. Jedyne trafienie dla biało-czerwonych zapisał na swoim koncie Artur Sobiech. Dla drużyny prowadzonej przez Franciszka Smudę był to jeden z ostatnich sprawdzianów formy przed turniejem finałowym EURO 2012. Po raz ostatni w narodowych barwach w tym spotkaniu wystąpił Ireneusz Jeleń.

Fot.: 400mm.pl

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności